| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Podatek od najmu tablicy reklamowej

Podatek od najmu tablicy reklamowej

Jeśli umowa najmu tablicy reklamowej nie jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może opodatkować przychody z tego tytułu ryczałtem. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2006 r. (nr PBB3-4117/3-0029/2006).

Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła sprawę związaną z opodatkowaniem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynajmu tablicy reklamowej.

Podatnik chciał zmienić formę opodatkowania przychodów z najmu z zasad ogólnych na ryczałt. Przedmiotem najmu jest tablica reklamowa. Opłata roczna za najem otrzymywana jest w dwóch ratach, w styczniu i lipcu. Podatnik otrzymuje z tego tytułu 1900 zł brutto. Nie prowadzi działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu ryczałtem podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5 proc. przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 proc. przychodów. Skoro umowa najmu tablicy reklamowej nie jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może opodatkować przychody uzyskane w wyniku wykonania tej umowy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik zobowiązany jest za każdy miesiąc, w którym uzyskał przychód, bez wezwania obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.w

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK