| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Gdzie opodatkować usługę transportu towarów świadczoną pomiędzy różnymi krajami UE

Gdzie opodatkować usługę transportu towarów świadczoną pomiędzy różnymi krajami UE

W jaki sposób należy opodatkować i jak udokumentować wykonywane przez naszą spółkę usługi transportu towarów na odcinku Polska-Hiszpania, na zlecenie niemieckiego podatnika VAT, który na potrzeby tej usługi podał francuski NIP? - Pismo z 25 maja 2006 r. nr L.IS.II/2-4430/361/05


ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi transportowej wykonywanej na odcinku Polska–Hiszpania, na zlecenie niemieckiego kontrahenta, który na potrzeby tej usługi podał francuski NIP, jest Francja. Usługa ta powinna zostać udokumentowana fakturą VAT.

KOMENTARZ EKSPERTA
Jeżeli podatnik świadczy usługę transportu wewnątrzwspólnotowego, miejscem jej opodatkowania jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nabywca poda świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w państwie innym niż państwo, w którym rozpoczyna się transport towarów, taka usługa będzie opodatkowana właśnie w tym innym państwie.

Przykład
Polski podatnik transportuje towar z Polski do Niemiec na zlecenie podatnika niemieckiego. Zleceniobiorca podał świadczącemu usługę swój niemiecki NIP UE. W związku z tym usługa transportowa nie będzie opodatkowana w Polsce, ale w Niemczech.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie regulacji art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3 (art. 28 ust. 1 ustawy).
WAŻNE!
Wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów jest co do zasady opodatkowana w kraju, w którym transport tych towarów się rozpoczyna.
W art. 28 ust. 3 wskazano, iż w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 3 ustawy).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »