| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Czy w zeznaniu rocznym można zastosować koszty uzyskania przychodów z tytułu umowy o pracę w wysokości faktycznie poniesionej na dojazdy do zakładu pracy położonego poza miejscowością zamieszkania, udokumentowane fakturą VAT? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 6 lipca 2006 r. (nr PBB2-4117/3-0050/2006).

Odpowiedź:
(...)
Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. pismach wynika, iż: – podatnik, mieszkając w Jastrzębiu Zdroju, pracuje w Katowicach, dojeżdżając tam prywatną linią komunikacyjną, – koszty dojazdu do zakładu pracy udokumentowane są fakturą VAT wystawianą przez firmę obsługującą ww. linię, – faktura VAT wystawiana jest za każdy miesiąc, na nazwisko podatnika, na podstawie jednorazowych biletów stanowiących paragon fiskalny.
Zdaniem wnioskodawcy, faktura VAT spełnia wszystkie znamiona imiennego biletu okresowego, w związku z czym, na podstawie art. 22 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może sobie podwyższyć roczne koszty dojazdu do zakładu pracy do kwot faktyczne poniesionych.

Stanowisko organów podatkowych

Postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Pismem z 18 kwietnia 2006 r. podatnik wniósł zażalenie na powyższe postanowienie. Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje: (...) Natomiast art. 22 ust. 2 u.p.d.o.f. stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku gdy:
1) podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy – wynoszą 102 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł,
2) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy – nie mogą przekroczyć łącznie 1840 zł 77 gr za rok podatkowy,
3) miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę – wynoszą 127 zł 82 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1533 zł 84 gr,
4) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę – nie mogą przekroczyć łącznie 2300 zł 94 gr za rok podatkowy.
Jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów określone w ust. 2 są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi (art. 22 ust. 11 ww. ustawy).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK