| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy jest zaległością podatkową nienależnie zwrócona nadpłata

Czy jest zaległością podatkową nienależnie zwrócona nadpłata

Czy kwota nienależnie zwróconej nadpłaty jest zaległością podatkową? - Pismo z 7 lipca 2006 r. nr IO/406-0002/06

 
ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Na równi z zaległością podatkową traktuje się nadpłatę, której zwrotu organ podatkowy dokonał nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

KOMENTARZ EKSPERTA
Podatnicy powinni pamiętać, że zaległość podatkowa to nie tylko niezapłacony w terminie podatek. Jest nią również nadpłata, jeżeli została przez podatnika wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej informuje:

Zaległością podatkową w myśl art. 51 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej jest podatek niezapłacony w terminie, a także niezapłacona w terminie zaliczka na podatek oraz rata podatku.

Zgodnie natomiast z art. 52 § 1 pkt 2 ww. ustawy na równi z zaległością podatkową traktuje się także zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej albo został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej lub bieżących albo przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wskaże, że nie nastąpiło to z jego winy.

Na równi z zaległością podatkową traktuje się również, zgodnie z brzmieniem przepisów art. 52 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, nadpłatę, której zwrotu organ podatkowy dokonał nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

WAŻNE!
Na równi z zaległością podatkową traktuje się nadpłatę, której zwrotu organ podatkowy dokonał nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

Do powstania zaległości podatkowej może zatem dojść w wyniku niezapłacenia w terminie zobowiązania podatkowego prawidłowo ustalonego przez podatnika lub też uiszczenia go w nieprawidłowo ustalonej wysokości. Niewłaściwe ukształtowanie treści zobowiązania podatkowego może się wyrażać zarówno w zaniżeniu wysokości należności podatkowej, jak i w otrzymaniu nienależnej lub wyższej od należnej nadpłaty. W przypadku gdy doprowadzi to do otrzymania przez podatnika świadczeń ze strony organu podatkowego, zwrot tych świadczeń ma tego samego rodzaju konsekwencje, co niezapłacony w terminie podatek. W gruncie rzeczy bowiem w obu tych przypadkach następuje niewłaściwe ukształtowanie treści zobowiązaniowego stosunku prawnego, podatnik zaś dysponuje „publicznymi środkami pieniężnymi”.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• DPD 005/77/04

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK