| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz kontrahenta z Niemiec

Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz kontrahenta z Niemiec

Nasza spółka świadczy usługi księgowe na rzecz firmy mającej siedzibę na terenie Niemiec. Firma ta nie ma siedziby ani miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Jest zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług z tytułu usług transportowych i ma NIP. Jaką stawką należy opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz firmy mającej siedzibę na terenie Niemiec? - Pismo z 17 lipca 2006 r. nr PP/443-92-1/06


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Ponieważ usługi są świadczone na rzecz podmiotu z zagranicy, mającego siedzibę w innym kraju Wspólnoty, więc usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Będą opodatkowane w Niemczech, natomiast polski usługodawca nie podaje na fakturze stawki VAT.

KOMENTARZ EKSPERTA
W przypadku usług księgowych, które są zaliczane do tzw. usług niematerialnych, ustawodawca przewidział szczególny sposób określania miejsca ich opodatkowania. Jeżeli są one świadczone na rzecz podatników mających siedzibę w innym niż Polska kraju Wspólnoty, podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym nabywca usługi ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym nabywca usług księgowych ma siedzibę na terenie Niemiec, tam będą one podlegały opodatkowaniu.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów z innych państw Wspólnoty istotne dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia usługi zależeć bowiem będzie, czy świadczenie usług będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, czy w innym państwie członkowskim. Określenie miejsca świadczenia określa bowiem jednocześnie państwo, w którym dana czynność powinna zostać opodatkowana. Co do zasady dana czynność powinna być opodatkowana w jednym i tylko w jednym miejscu.

Poza tym istotnym kryterium jest tutaj status ich nabywcy: podatnik czy konsument.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług, co do zasady, jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.

Jednakże od tej ogólnej zasady wprowadzone zostały pewne odstępstwa, których kryterium wyodrębnienia są m.in.: rodzaj świadczonych usług, miejsce faktycznego ich świadczenia, nabywca lub jego siedziba.
W myśl art. 27 ust. 3 cytowanej powyżej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy usługi świadczone są na rzecz:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »