| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury

Potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury

Dla skorygowania należnego VAT wynikającego z faktur korygujących podatnik musi posiadać potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 4 grudnia 2006 r. (nr PP1/443-155/06)


Izba Skarbowa w Kielcac h rozstrzygnęła kwestię korygowania podatku od towarów i usług wynikającego z faktur korygujących.


Spółka w związku z prowadzoną działalnością wystawia dużą liczbę faktur korygujących, z uwagi na zwroty sprzedawanego towaru. Odbiorcy faktur korygujących często nie wywiązują się z obowiązku potwierdzenia odbioru tych faktur. Skutkuje to znaczną liczbą faktur, które widnieją w księgach jako korekta VAT należnego do rozliczenia w okresach następnych. Powstaje pytanie, czy możliwe jest korygowanie VAT należnego z faktur korygujących, jeśli się nie ma potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta? Odpowiedź brzmi nie.


Artykuł 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) stanowi, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług, jest zobowiązana do jego zapłaty. Zatem wprowadzenie do obiegu faktury z wykazaną kwotą VAT powoduje, że podatek ten podlega zapłacie przez wystawcę faktury nawet wówczas, gdy nie byłby należny w świetle pozostałych przepisów podatkowych. Natomiast zgodnie z art. 108 ust. 2 ustawy o VAT, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.


Podatek wykazany w pierwotnej fakturze podlega rozliczeniu, aż do momentu, gdy podatnik znajdzie się w posiadaniu dowodu, że skutecznie wprowadził do obiegu fakturę korygującą podatek, poprzez doręczenie jej klientowi.


Potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.


W opisanym przypadku, spółka w sytuacji wystawienia faktury korygującej jest zobowiązana posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi bowiem podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego.

Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »