| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury

Potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury

Dla skorygowania należnego VAT wynikającego z faktur korygujących podatnik musi posiadać potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 4 grudnia 2006 r. (nr PP1/443-155/06)


Izba Skarbowa w Kielcac h rozstrzygnęła kwestię korygowania podatku od towarów i usług wynikającego z faktur korygujących.


Spółka w związku z prowadzoną działalnością wystawia dużą liczbę faktur korygujących, z uwagi na zwroty sprzedawanego towaru. Odbiorcy faktur korygujących często nie wywiązują się z obowiązku potwierdzenia odbioru tych faktur. Skutkuje to znaczną liczbą faktur, które widnieją w księgach jako korekta VAT należnego do rozliczenia w okresach następnych. Powstaje pytanie, czy możliwe jest korygowanie VAT należnego z faktur korygujących, jeśli się nie ma potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta? Odpowiedź brzmi nie.


Artykuł 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) stanowi, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług, jest zobowiązana do jego zapłaty. Zatem wprowadzenie do obiegu faktury z wykazaną kwotą VAT powoduje, że podatek ten podlega zapłacie przez wystawcę faktury nawet wówczas, gdy nie byłby należny w świetle pozostałych przepisów podatkowych. Natomiast zgodnie z art. 108 ust. 2 ustawy o VAT, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.


Podatek wykazany w pierwotnej fakturze podlega rozliczeniu, aż do momentu, gdy podatnik znajdzie się w posiadaniu dowodu, że skutecznie wprowadził do obiegu fakturę korygującą podatek, poprzez doręczenie jej klientowi.


Potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.


W opisanym przypadku, spółka w sytuacji wystawienia faktury korygującej jest zobowiązana posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi bowiem podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK