| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Sprzedaż towaru używanego bez VAT

Sprzedaż towaru używanego bez VAT

Sprzedaż należnych powiatowi udziałów w nieruchomości jest zwolniona z VAT, jeśli budynek jest towarem używanym w rozumieniu ustawy o VAT. - Postanowienie Urzędu Skarbowego w Pajęcznie z 8 grudnia 2006 r. (nr US/E11/06/O)


Urząd Skarbowy w Pajęcznie rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT nieruchomości. Starostwo powiatowe jest właścicielem nieruchomości i zamierza zbyć jej część.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wynika, że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele mieszkaniowe.


Budynki i budowle lub ich części uważa się za towary używane, jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Opisany w pytaniu budynek spełnia kryteria do uznania go za towar używany.


Spełnienie tych warunków nie jest jednak wystarczające do uznania, że dostawa nieruchomości podlega zwolnieniu od VAT. Na mocy art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, prawo do zastosowania zwolnienia od podatku zostało ograniczone do dostawy budynków, budowli lub ich części, na które przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania zostały poniesione wydatki, na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości co najmniej 30 proc. ich wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Z pytania wynika, że od końca roku, w którym ukończono budowę przedmiotowego budynku, upłynęło więcej niż 5 lat. Powiat nie ponosi żadnych wydatków na ulepszenie tego budynku, jak również nie korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego zarówno z jego nabyciem, jak i ulepszeniem. W związku z tym, dostawa tego budynku korzysta ze zwolnienia od opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK