| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie duplikatu faktury

Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie duplikatu faktury

Czy podstawą odliczenia w ramach ulgi na Internet może być duplikat faktury VAT? Czy dowód zapłaty musi zawierać numer faktury, której dotyczy, czy wystarczy opis, że zapłata dotyczy opłaty za określony miesiąc i nazwę firmy świadczącej usługi internetowe?


Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z 27 kwietnia 2006 r., nr PDFII/415-10/06

Stan faktyczny

Podatniczka korzysta ze wspólnego opodatkowania dochodów z małżonkiem i zamierza dokonać odliczenia od dochodu męża wydatków z tytułu użytkowania sieci internetowej w budynku będącym miejscem zamieszkania, na podstawie faktur wraz z dowodami zapłaty, wystawionymi na jego imię. Z powodu zaginięcia dwóch oryginałów faktur, dowód poniesienia wydatku stanowi duplikat faktury.
 

Stanowisko US

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a updof podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,00 zł.

Z przytoczonego przepisu wynika, iż podatnik może skorzystać z ulgi w przypadku łącznego spełnienia trzech przesłanek. Pierwszą jest konieczność faktycznego poniesienia wydatku, drugą - konieczność poniesienia go z tytułu użytkowania sieci Internet, trzecią - wymóg korzystania z Internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. W myśl przepisu art. 26 ust. 7 updof wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Za dokument stwierdzający poniesienie wydatku należy również uznać duplikat faktury VAT.

Zatem, w celu skorzystania z odliczeń z tytułu użytkowania sieci Internet, podatnik musi posiadać fakturę potwierdzającą uiszczenie należności, z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).W przypadku regulowania należności za użytkowanie sieci Internet za pomocą przelewu, potwierdzeniem faktu poniesienia wydatku będzie stanowić faktura VAT wraz z dowodem wpłaty potwierdzonym przez bank lub pocztę, dyspozycje przelewów lub wyciągi bankowe, na których przelewy będą widniały jako zrealizowane. Dowód wpłaty winien zawierać kwotę dokonanej wpłaty, imię i nazwisko wpłacającego, datę zapłaty oraz, że zapłata została dokonana tytułem użytkowania sieci Internet.
 

Katarzyna Wojciechowska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »