| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy komisantowi służy prawo do bezpośredniego zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego

Czy komisantowi służy prawo do bezpośredniego zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego

Komisantowi nie przysługuje prawo do bezpośredniego zwrotu nadpłaty akcyzy, jeśli kwota podatku akcyzowego zapłacona z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest wyższa od podatku akcyzowego zapłaconego od sprzedaży przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju.


W konsekwencji, jeżeli przykładowo komitent nabędzie samochód osobowy w Niemczech płacąc z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia akcyzę i przekaże go na podstawie umowy komisu komisantowi, ten następnie dokonuje sprzedaży samochodu w kraju przed jego pierwszą rejestracją, Komisant wykaże w deklaracji dla podatku akcyzowego AKC-3/E kwotę podatku obliczonego i kwotę zwolnień i pomniejszeń (kwota akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego).

Jeżeli kwota podatku obliczonego będzie mniejsza niż kwota zwolnień i pomniejszeń w danym miesiącu, Podatnik będzie zobowiązany wykazać tę różnicę jako kwotę nadwyżki w bieżącym miesiącu.
W efekcie sprzedawca (komisant) w danym miesiącu wykaże w deklaracji kwotę podatku należnego 0 zł. czyli nie zapłaci na rachunek izby celnej podatku akcyzowego, a różnica sumy kwoty nadwyżki w bieżącym miesiącu i kwoty nadwyżki do rozliczenia z poprzedniego okresu będzie stanowiła nadwyżkę do rozliczenia w następnym okresie, a nie kwotę nadpłaty do zwrotu, ponieważ wspomniana różnica nie stanowi podatku nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. nr 8, poz.60 ze zm.) i nie podlega zwrotowi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK