| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Bankowe tytuły egzekucyjne niezgodne z konstytucją

Bankowe tytuły egzekucyjne niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekła za niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania przepisy Prawa bankowego umożliwiające bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych. Uznane za niekonstytucyjne przepisy tracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r. Część posłów dąży jednak do przyspieszenia uchylenia mocy obowiązującej tych przepisów.

14 kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone pytania prawne Sądu Rejonowego w Koninie, dotyczące przepisów Prawa bankowego, które umożliwiają bankom wystawianie bankowego tytułu egzekucyjnego. W konsekwencji orzekł, że prawo banków do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych narusza określoną w konstytucji zasadę równego traktowania. W ocenie Trybunału zarówno bank, jak i jego klient muszą mieć te same prawa i obowiązki, ponieważ łączy ich ta sama umowa. Obecnie banki same wystawiają bankowe tytuły egzekucyjne, z pominięciem drogi postępowania sądowego. Klient banku może w tej sytuacji tylko złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, na podstawie art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego, ponosząc w związku z tym pełną opłatę stosunkową (5 proc. od wartości roszczenia) i cały ciężar dowodzenia.

Uznane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy tracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Niekonstytucyjne przepisy stracą moc wcześniej?

Do Sejmu wypłynął poselski projekt nowelizacji Prawa bankowego, który ma na celu przyspieszenie utraty mocy obowiązującej przepisów, dotyczących wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych. W ocenie autorów projektu wyznaczona przez Trybunał Konstytucyjny utrata z dniem 1 sierpnia 2016 roku mocy obowiązującej uznanych za niekonstytucyjne przepisów Prawa bankowego, nie jest dobrym rozwiązaniem dla klientów banku, będących dłużnikami oraz wierzycieli niebędących bankami. Zdaniem autorów projektowanych zmian, w tym okresie nastąpi zwiększone wystawianie przez banki bankowych tytułów egzekucyjnych we wszystkim możliwych sprawach objętych windykacją i spraw spornych, tak aby przed 1 sierpnia 2016 r. można ich było uzyskać jak najwięcej.

Projekt zmian przewiduje skrócenie utraty mocy obowiązującej przepisów dotyczących bankowego tytułu egzekucyjnego po upływie 14 dni od wejścia w życie proponowanej ustawy.

Dodatkowo przewidziana jest nowelizacja wszystkich ustaw, w których jest mowa o bankowym tytule egzekucyjnym, a która będzie polegać na usunięciu z nich zapisów o tej, uznanej za sprzeczną z konstytucją, instytucji.

Będą ułatwienia w polubownych metodach rozwiązywania sporów (mediacji)

Postępowania w sprawie nadania klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym, wszczęte przed wejściem w życie ustawy, toczone byłyby według przepisów dotychczasowych.

Omawiany projekt nowelizacji Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK