| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej z udziałowcem spółki jest kosztem podatkowym

Czy wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej z udziałowcem spółki jest kosztem podatkowym

Jestem wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. i jedynym członkiem zarządu tej spółki. Zamierzam podpisać „ze sobą” umowę o dzieło. Czy będę mógł zaliczyć wydatek na wynagrodzenie z tej umowy do kosztów podatkowych spółki?

 

Kodeks pracy 2013 z komentarzem


RADA

Może Pan zaliczyć wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy o dzieło do kosztów podatkowych, jeżeli czynności wynikające z umowy będą faktycznie wykonywane na rzecz spółki. Ponadto koszt wynikający z wypłaty wynagrodzenia z tytułu tej umowy jedynemu udziałowcowi spółki musi zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów spółki z o.o.

UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop (art. 15 ust. 1 updop). Aby wypłacone wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło mogło być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, rezultat tej umowy powinien spełniać powyższą definicję.

Nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców/akcjonariuszy (art. 16 ust. 1 pkt 38 updop). W przypadku umowy o dzieło nie mamy do czynienia z taką sytuacją. Jedna strona umowy (wspólnik) wykonuje dzieło, natomiast druga strona (spółka) wypłaca wynagrodzenie. Powyższe wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów nie ma tu zatem zastosowania.

Umowa o dzieło nie ma cech charakterystycznych dla stosunku pracy i jest dopuszczalna w sytuacji przedstawionej przez Pana. Aby jednak była ważna, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego (art. 210 Kodeksu spółek handlowych). W przeciwnym razie istnieje bowiem ryzyko, że wynagrodzenie za wykonanie umowy zostanie zakwestionowane przez organy podatkowe i nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów spółki.

Kiedy niewypłacone wynagrodzenie ująć w kosztach podatkowych

Czy zleceniobiorca może otrzymać wynagrodzenie w formie rzeczowej

Co niesie za sobą wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę

Zagrożenia (-)

Jeżeli umowa o dzieło zawarta z jedynym udziałowcem spółki z o.o. nie została zawarta w formie aktu notarialnego, wynagrodzenie za jej wykonanie nie powinno stanowić kosztów uzyskania przychodów tej spółki.

Organy podatkowe mogą również sprawdzać, czy zawarta umowa o dzieło nie stanowiła ukrytej dywidendy, która powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19%. Taka wypłata nie stanowi bowiem kosztów uzyskania przychodów w spółce.

• art. 210 Kodeksu spółek handlowych,

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38, art. 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »