REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym należy pamiętać podczas rozmowy o pracę

O czym należy pamiętać podczas rozmowy o pracę
O czym należy pamiętać podczas rozmowy o pracę

REKLAMA

REKLAMA

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto pamiętać o regułach dotyczących zakresu pytań jakie może zadać przyszły pracodawca. Zakres tych pytań jest ograniczony. O co może pytać rekrutująca osoba, a co nie powinno ją obchodzić?

Rozmowa kwalifikacyjna

Okres letni idzie w parze ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prace – szukają jej świeżo upieczeni absolwenci, szukają także osoby zainteresowane sezonowymi zleceniami np. zbieraniem owoców.  Bez rozmowy kwalifikacyjnej trudno jest dziś znaleźć zatrudnienie, a większość z aplikujących wie już, że trzeba się do nich dobrze przygotować. – Rozmowa kwalifikacyjna to dla kandydata okazja do zaprezentowania umiejętności  – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska firmy działającej w branży IT – W trakcie spotkania kandydaci sami mogą zadawać pytania dotyczące przyszłej pracy. To moment w którym obie strony  precyzują swoje potrzeby i wymagania – dodaje Florkowska.  Warto przy okazji pamiętać, że osoba starająca się o nowe stanowisko pracy ma swoje prawa.

Autopromocja

Ciekawość nie popłaca

Na rozmowie o pracę rekruterzy pytają zwykle o kompetencje kandydata i ścieżkę kształcenia. Większość z nich porusza kwestię zainteresowań kandydata, o których pisał on w swoim CV. Standardem stały się już zadania, które trzeba wykonać, rozmowy weryfikujące znajomość języka, czy testy kompetencyjnie w Assessment Center. Co zatem z pytaniami bardziej osobistymi? Pole manewru jest tu ograniczone Kodeks Pracy mówi jasno: pracodawca może pytać aplikanta o:

- imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców,

- datę urodzenia,

- miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wykształcenie,

- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

Umowa na zastępstwo a ciąża pracownicy

Oznacza to, że wszelkie pytania dotyczące prywatności czy sfery intymnej życia nie powinny w ogóle mieć miejsca. Rekrutera nie powinna interesować nasza narodowość, wyznanie, orientacja seksualna, stan cywilny czy plany prokreacyjne. Poglądy polityczne czy status majątkowy też są naszą prywatą sprawą. Pytania dotyczące takich zagadnień mogą skutkować działaniem dyskryminacyjnym ze strony pracodawcy i są karalne.

Preludium dyskryminacji

Potocznie  działanie dyskryminacyjne utożsamia się np. ze złym traktowaniem pracownika z powodu jego przynależności rasowej. W praktyce jednak przepisy chronią nas w znacznie większym zakresie. – Kodeks pracy w artykule Art. 183a zobowiązuje pracodawców do równego traktowania pracowników także w zakresie nawiązaniu stosunku pracy. Skutkiem takiego nierównego odnoszenia się  do danej osoby może być np. odmowa nawiązania stosunku pracy. – mówi mecenas Anna Brykczyńska z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokackiej Spółki Partnerskiej. –  Prawo zabrania każdego rodzaju dyskryminacji - nie tylko ze względu na wiek, czy rasę, ale także ze względu na płeć, wyznanie, czy np. niepełnosprawność – dodaje mec. Brykczyńska. Dla przykładu – pytanie młodej kobiety o jej plany w zakresie macierzyństwa może zostać uznane za „wstęp” do dyskryminacja płciowej. Na pytania o życie osobiste nie trzeba po prostu odpowiadać i warto wskazać rekruterowi przyczynę odmowy.

Polecamy: Obliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń - PDF (wersja elektroniczna)

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Jeśli rekruter zadaje nam intymne pytania, interesuje go nasze życie osobiste i plany rozrodcze warto dobrze zastanowić się, czy warto w ogóle szukać u niego zatrudnienia. Inwigilująca postawa pracodawcy nie wróży raczej najlepiej dla przyszłej współpracy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Creandi.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

REKLAMA