REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie więźnia - formalności

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Zatrudnienie więźnia - formalności
Zatrudnienie więźnia - formalności

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie więźnia jest często dobrym rozwiązaniem np. dla firm budowlanych, zakładów mechanicznych czy miejscach, gdzie potrzebna jest pomoc pracowników fizycznych. Jak zatrudnić skazanego, jakie formalności należy spełni, ale przede wszystkim jakie korzyści dla pracodawcy płyną z takiego pracownika, tłumaczą eksperci Cafe Finance.

Nie wszyscy więźniowie mogą pracować

Przede wszystkim pracę mogą podjąć więźniowie osadzeni w zakładach otwartych i półotwartych. Trafiają tam osoby, których wykroczenia nie należą do ciężkich. Zatrudnienie więźniów odbywa się zaś na podstawie przepisów kodeksu karnego wykonawczego, rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad zatrudnienia skazanych oraz ustawy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności.

Autopromocja

Więźniowie mogą być zatrudnieni w firmach oraz instytucjach publicznych, stowarzyszeniach i fundacjach. Za pracę u przedsiębiorcy dostaną wynagrodzenie, w innych jednostkach pracują za darmo.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jakich formalności należy dokonać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie obywa się w trybie skierowania do pracy lub w trybie pozwolenia na wykonywanie pracy zarobkowej. Aby zatrudnić więźnia firma powinna:

  1. skontaktować się z najbliższą jednostką penitencjarną
  2. skierować zapytanie ofertowe, w którym zawarty zostanie opis prac, ilość osób potrzebnych do jej wykonania oraz jej termin
  3. skonstruować obustronną umowę, w której stroną będą firma/ instytucja oraz zakład karny.

Serwis Kadry

A co z wynagrodzeniem?

Jeśli zatrudniamy skazanego w firmie, jego wynagrodzenie musi plasować się na poziomie aktualnej płacy minimalnej. Pensja przelewana jest na konto zakładu karnego, potrącona jednak o 20 proc. (w planowanych przez rząd zmianach ma to być już 40 proc.), które zasila fundusz ryczałtowy. Co to takiego? Raz na kwartał z funduszu wypłacane są pracodawcom zatrudniającym skazanych, ryczałty z tytułu poniesionych podwyższonych kosztów zatrudnienia. To jedno z wielu udogodnień i korzyści dla pracodawców. Jest ich jednak więcej.

Korzyści z pracy skazanego

Przedsiębiorcy zatrudniający skazanych nie muszą odprowadzać za nich składek ZUS, składki na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jedyne koszty, które ponosi pracodawca to ubezpieczenie NNW, koszty odzieży roboczej, dojazd do pracy pracownika, badanie lekarskie oraz szkolenia bhp i ppoż.

Dodatkowo pracodawca wypłaca wynagrodzenie jedynie za przepracowane godziny, bez względu na to, jaki był powód nieobecności skazanego. Zachętą dla firm mają być korzyści finansowe. Pracodawcy mogą liczyć na preferencyjne pożyczki. Może się o nią starać firma, która zatrudnia skazanych od minimum roku, w tym czasie wypłacając min. 60 pensji. Drugą z korzyści może być bezzwrotna dotacja, jednak jej otrzymanie obwarowane jest wymogiem dwuletniego zatrudnienia skazanych oraz wypłaty 120 pensji.


Kto nie musi płacić

Nie wszyscy pracodawcy muszą płacić za pracę więźniów. Skazani wykonują nieodpłatnie prace:

- porządkowe oraz pomocnicze wykonywane na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;

- porządkowe na rzecz samorządu terytorialnego, w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie;

- wykonywane na cele charytatywne i akcje dobroczynne.

Praca więźniów jest korzyścią dla obu stron. Pracodawcy zyskują często fachowych pracowników, którzy sumiennie wykonują swoje obowiązki, których koszty zatrudnienia są niskie, a skazani mają możliwość pracy zarobkowej, podwyższania swoich kwalifikacji lub nabycia nowych umiejętności.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA