REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury dla konsumentów w obowiązkowym KSeF - czy i jak trzeba będzie wystawiać

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
Faktury dla konsumentów w obowiązkowym KSeF - czy i jak trzeba będzie wystawiać
Faktury dla konsumentów w obowiązkowym KSeF - czy i jak trzeba będzie wystawiać
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Większa część naszych klientów to konsumenci, dlatego całą sprzedaż ewidencjonujemy na kasie rejestrującej. Za pomocą kas wystawiamy również faktury. Jak będzie wyglądała nasza sytuacja w 2024 r.? Czy musimy wystawiać faktury w KseF?

Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. Co z fakturami dla konsumentów?

Ważne

Do końca 2024 r. będą Państwo zwolnieni z obowiązku korzystania z KSeF, jeśli wszystkie faktury są wystawiane za pomocą kas rejestrujących. Natomiast bezterminowo wyłączono z fakturowania w KSeF sprzedaż na rzecz konsumentów. Za to sprzedaż na rzecz podatników fakturowana nie za pomocą kas od 1 lipca 2024 r. musi być dokumentowana w KSeF.

Od 1 lipca 2024 r. zasadą będzie, że każdy podatnik VAT czynny musi wystawiać faktury za pomocą KSeF. Nie będzie potrzebna zgoda kontrahenta. Jednak jak wynika z art. 145l ust. 2 ustawy o VAT, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. faktury elektroniczne lub faktury w postaci papierowej mogą być wystawiane w przypadku czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Autopromocja

Podatnicy mogą zrezygnować z tego zwolnienia i wystawiać faktury ustrukturyzowane, z wyłączeniem paragonów fiskalnych uznanych za faktury (paragon z NIP nabywcy do 450 zł). Dotyczy to jednak tylko faktur wystawionych na rzecz podatników. Faktury wystawiane na rzecz konsumentów zostały wyłączone z KSeF.

Ważne

Faktury wystawiane na rzecz konsumentów zostały wyłączone z KSeF.

Będą mogły być wystawiane w formie papierowej lub elektronicznej. Określenie w art. 106ga ust. 2 ustawy o VAT, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2024 r., że podatnicy nie muszą wystawiać wskazanych faktur w KSeF, sugeruje, iż podatnicy mogą dobrowolnie wystawiać takie faktury w KSeF. Tak jednak nie będzie, gdyż w ust. 4 tego artykułu wskazano, że tylko podmioty zagraniczne mogą dobrowolnie korzystać z KSeF. Oznacza to, że faktury na rzecz konsumentów nie mogą być wystawiane w KSeF nawet dobrowolnie. Nadal muszą być wystawiane w formie papierowej albo elektronicznej.

Redakcja wystąpiła do MF z pytaniem w tej sprawie. MF potwierdziło, że faktury ustrukturyzowane dla konsumentów będą poza KSeF:

(…) w ustawie z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1598) przyjęto generalną zasadę, zgodnie z którą podatnicy są obowiązani wystawiać faktury ustrukturyzowane przy użyciu KSeF. Ta zasada nie dotyczy dokumentowania czynności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. faktur konsumenckich). To oznacza, że faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) będą wystawiane poza systemem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, do końca 2024 r. nie muszą Państwo korzystać z systemu KSeF, jeśli w Waszej firmie są wystawiane faktury za pomocą kas rejestrujących. Mogą Państwo dobrowolnie wystawiać faktury za pomocą KSeF na rzecz podatników, z wyjątkiem paragonów z NIP nabywcy do 450 zł, uznanych za faktury uproszczone. Natomiast faktury na rzecz konsumentów są wyłączone z KSeF.

Joanna Dmowska, ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marta
    2023-10-20 19:19:48
    No ciekawi mnie jak ostatecznie będzie to działać. Zapewne potrzebne będą szkolenia dla księgowych. Dobrze, że firmy jak ADN Akademia mają dużą ofertę
    2
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

„Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

REKLAMA