REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne do 30 czerwca 2021 r.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

REKLAMA

REKLAMA

24 czerwca 2020 r. weszła w życie nowa procedura restrukturyzacyjna, dzięki której przedsiębiorcy mogą dokonać sprawnego obniżenia lub zmniejszenia wysokości długów bez znaczącej ingerencji sądu. Postępowanie ma być dzięki temu przeprowadzone szybciej, sprawniej oraz zapewniając przedsiębiorcom większą ochronę. Ustawodawca określił, że możliwość skorzystania z uproszczonego postępowania została ograniczona do dnia 30 czerwca 2021 r.

Ustawodawca uchwalając ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, na podstawie art. 15-25 zmienił ustawę Prawo restrukturyzacyjne.

Autopromocja

Bieg terminów na złożenie wniosków

W związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego bieg terminów na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie rozpoczyna się, a terminy które biegną ulegają zawieszeniu, a po odwołaniu stanu epidemii, biegi terminów biegną na nowo. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy w czasie epidemii byli zobowiązani złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, dla nich termin ten zaczyna biec dopiero po ogłoszeniu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Domniemanie powstania stanu zadłużenia w związku z epidemią SARS-COVID-2

Ustawodawca wprowadził domniemanie istnienia stanu wypłacalności spowodowanego epidemią COVID. W obecnym stanie prawnym, istnieje domniemanie, że stan niewypłacalności dłużnika został wywołany sytuacją wywołaną epidemią. Jest to jednak domniemanie wzruszalne, wobec czego w razie wykazania, że stan zadłużenia nie powstał z powodu epidemii koronawirusa.

Otwarcie postępowania

Postępowanie zostaje automatycznie otwarte w momencie dokonania ogłoszenia w MSiG, ze wskazaniem podstawowych danych dłużnika, dnia układowego oraz danych nadzorcy sądowego.  Przed dokonaniem obwieszczenia dłużnik przygotowuje i przekazuje nadzorcy sądowemu propozycje układowe, spis wierzytelności przysługujących wierzycielom wobec dłużnika oraz spis wierzytelności spornych.

Ochrona dłużnika

Dłużnik od dnia obwieszczenia w MSiG korzysta z ochrony przeciwegzekucyjnej, co oznacza, że od dnia obwieszczenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego do dnia jego zakończenia lub umorzenia, wszelkie dotychczas prowadzone postępowania egzekucyjne przeciwko dłużnikowi są z mocy prawa zawieszony, a nowych postępowań nie można wszcząć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto w czasie trwania postępowania dłużnik korzysta z ochrony w zakresie wypowiadania kluczowych umów, które mogą zostać wypowiedziane przez wierzyciela jedynie za zezwoleniem nadzorcy sądowego, jak również w tym czasie obowiązuje zakaz spełniania świadczeń wynikających z wierzytelności objętych układem.

Jedną z nowości jest możliwość objęcia układem wierzytelności zabezpieczonej na majątku dłużnika bez zgody wierzyciela rzeczowego, lecz wymagane jest pełne uwzględnienie wierzytelności w całości wraz z należnościami ubocznymi.

Ochrona wierzycieli

Wprowadzone zmiany w przyspieszonym postępowaniu restrukturyzacyjnym nie mają negatywnego wpisu na ochronę interesów wierzycieli. Nadal wierzyciel może złożyć wniosek do sądu o uchylenie w całości skutków obwieszenia o otwarciu postępowania, w tym także zakazu egzekucji z majątku dłużnika.

Ochronę wierzycieli stanowi konieczność uzyskania zgody nadzorcy sądowego na czynności dłużnika przekraczające zwykły zarząd, np. sprzedaż nieruchomości, zawarcie umowy zobowiązującej dłużnika. Czynności przekraczające zwykły zarząd, dokonane przez dłużnika bez zgody wierzyciela są nieważne z mocy prawa. Wierzyciel nie musi dochodzić uznania ich za nieważne, nie tylko wobec siebie, ale również względem wszystkich.

Ponadto wierzyciel może żądać od dłużnika naprawienia szkody, jeśli dłużnik dokonał obwieszczenia o otwarciu postępowania w złej wierze.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest szansą na odciążenie sądów oraz możliwość pozasądowego porozumienia się wierzyciela i dłużnika celem uzgodnienia planu podziału, który wypracowany w drodze konsensusu, najszerzej zapewnia  uwzględnienie interesów uczestników postępowania.

Ewa Aksamit, prawnik

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA