Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mali przedsiębiorcy oceniają sytuację gospodarczą

Jak mali przedsiębiorcy oceniają sytuację gospodarczą /Fotolia
Jak mali przedsiębiorcy oceniają sytuację gospodarczą /Fotolia
Fotolia
Z badań przeprowadzonych wśród osób prowadzący działalność gospodarczą (tzw. małych przedsiębiorców) wynika, że dość ostrożnie prognozują oni sytuację gospodarczą w roku 2015. Szybszego rozwoju spodziewa się 44% ankietowanych, zaś 40% oczekuje raczej tempa wzrostu na poziomie z roku ubiegłego. Jednak mimo ostrożności w stosunku do całej gospodarki, prowadzący najmniejsze przedsiębiorstwa liczą, że ten rok będzie dla nich dobry. Wzrostu obrotów spodziewa się blisko 63%.

Jak wynika z badania Grupy Idea Banku, w rok 2015 prowadzący najmniejsze firmy wchodzili z większymi obawami o sytuację gospodarczą niż to było w roku 2014. Wówczas osób liczących na przyspieszenie gospodarki było 50%, tymczasem teraz takich optymistów jest 44%.

Bardzo duża grupa, licząca aż 40% ankietowanych, spodziewa się wzrostu na poziomie ubiegłorocznego. Wyraźnych pesymistów jest 13%.

Wzrost gospodarczy w 2015 r.

Źródło: Grupa Idea Banku

W tej kwestii – czyli oczekiwań w stosunku do tempa wzrostu gospodarczego w roku przyszłym - widać różnice między eksporterami i firmami działającymi na rynku krajowym. Firmy produkcyjne i usługowe, które sprzedają za granicę, bardziej optymistycznie oceniają wzrost gospodarczy w przyszłym roku. Przyspieszenia oczekuje nieco ponad 50% ankietowanych, zaś stabilizacji wzrostu na poziomie z roku 2014 – niespełna 34,5 proc. Odsetek optymistów jest znacznie mniejszy wśród przedsiębiorców, operujących wyłącznie na rynku krajowym. W tym gronie na przyspieszenie gospodarki liczy niespełna 43% badanych, a na stabilizację – ponad 41,5%.

Ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z ochroną danych osobowych

To, co łączy obie grupy, to bardzo zbliżony odsetek pesymistów. Spowolnienia tempa wzrostu obawia się po ok. 13% i eksporterów, i sprzedających na rynku krajowym.

Obroty pójdą w górę

Jak zwykle w historii badań nastrojów przedsiębiorców, prowadzonych przez Idea Bank, oceny sytuacji ekonomicznej kraju nie przekładają się zbyt mocno na prognozy dotyczące przyszłości własnych firm. Bierze się to stąd, że mikoprzedsiębiorcy – przyzwyczajeni do trudnych warunków, zarówno ekonomicznych, jak i prawno-podatkowych – nie liczą na gospodarkę, ale liczą na siebie. I wyraźnie wierzą we własne możliwości, bo wzrostu przychodów spodziewa się prawie 63% badanych, tymczasem przed rokiem takie optymistyczne prognozy formułowało 59% ankietowanych.

Polecamy produkt: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Obroty firm w 2015 roku

Źródło: Grupa Idea Banku

Wśród eksporterów odsetek oczekujących wzrostu sprzedaży przekracza poziom 68%, podczas gdy wśród działających w kraju jest ich niespełna 61%. Obie te wartości są wysokie, lecz najwyraźniej eksporterzy czują, że nabierają wiatru w żagle. I to pomimo obostrzeń, jakie na polski eksport wprowadziła Rosja oraz problemów gospodarczych Ukrainy, które przekładają się na popyt na nasze towary czy usługi.

Optymizm przedsiębiorców potwierdzają dane publikowane przez Narodowy Bank Polski. W ostatnich latach sprzedaż polskich towarów za granicę utrzymywała się na wysokim poziomie i nawet rosyjskie sankcje nie pogorszyły tego wyniku. Wprawdzie zdarzają się miesiące, że saldo wymiany towarowej jest ujemne, jednak generalnie wynik handlu towarami z zagranicą jest dodatni.

Jeszcze lepiej sytuacja wygląda, jeśli spojrzymy na saldo usług. Wprawdzie przychody w tej dziedzinie są niższe niż wpływy ze sprzedaży towarów, ale za to saldo jest dodatnie od wielu lat (ostatni przypadek ujemnego wyniku na usługach zdarzył się w 2006 r.), a poza tym – znacznie wyższe niż w przypadku towarów. Saldo usług w okresie od listopada 2013 r. do października br. wynosi ponad 7 mld euro, podczas gdy w przypadku salda towarowego jest to niespełna 1 mld euro. Nic dziwnego więc, że mali przedsiębiorcy sprzedający za granicę czują się pewnie i wierzą w dobrą przyszłość swoich firm. Wiedzą po prostu, że ich oferta jest konkurencyjna.

Ceny stabilne, więcej miejsc pracy

Charakterystyczne dla najmniejszych przedsiębiorców jest to, że spodziewają się osiągnąć wzrost przychodów dzięki większemu wysiłkowi własnemu, a nie poprzez podwyżki cen własnych produktów i usług. Jak wynika z badań, ponad 64% ankietowanych nie planuje żadnych zmian cen. O podwyżkach myśli zaś nieco więcej niż co piąty badany.

Planowana zmiana cen w 2015 roku

  

Źródło: Grupa Idea Banku

Wzrost przychodów, o którym mówią ankietowani, przy dość ograniczonych planach podwyższenia cen, oznacza po prostu więcej pracy własnej przedsiębiorców. Oczywiście, zdają sobie oni sprawę, że w razie dużej ilości zleceń nie będą w stanie wszystkich obsłużyć, toteż wielu z nich jest gotowych na zatrudnienie nowych osób w firmie. Taką deklarację w badaniu złożyła blisko połowa ankietowanych. Tak duży odsetek przedsiębiorców, rozważających przyjęcie nowych pracowników, jest kolejnym dowodem na to, że małe firmy spodziewają się dobrego dla siebie roku 2015.

Mniejsze koszty nowych firm z tytułu opłaty skarbowej

Planowane zmiany zatrudnienia w 2015 roku

Źródło: Grupa Idea Banku

Z doświadczeń, związanych z badaniami nastrojów przedsiębiorców, wynika, że odpowiedzi w sprawie zwiększenia zatrudnienia należy traktować jako deklaracje, że właściciel firmy jest gotów przyjmować, jeśli sytuacja na rynku odpowiednio się poprawi. Jeśli jednak nie udaje się uzyskać dostatecznie dużego wzrostu wpływów, mali przedsiębiorcy natychmiast rezygnują z pomysłów zatrudniania nowych pracowników i po prostu więcej pracują.

Plany inwestycyjne ma dwóch na trzech przedsiębiorców

Wyrazem optymizmu, tak widocznego w oczekiwaniach co do wzrostu przychodów, są także plany inwestycyjne. Brak takich planów zadeklarowało 33,4% ankietowanych, a więc więcej niż przed rokiem, jednak dwie trzecie badanych rozważa zakup środków trwałych.

Plany inwestycyjne na 2015 rok

Źródło: Grupa Idea Banku

Wysoki udział maszyn do produkcji w planowanych zakupach środków trwałych utrzymuje się od dłuższego czasu, co pokazuje, że mali przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z konieczności unowocześniania swoich firm ewentualnie inwestowanie w utrzymanie mocy produkcyjnych na obecnym poziomie. To bowiem ma i będzie miało pozytywne przełożenie na ich rozwój, a także na całą gospodarkę.

Dużą skłonność mikroprzedsiębiorców do inwestowania widać w ich planach kredytowych. Wprawdzie brak planów kredytowych na rok 2015 zapowiedziało blisko 60% badanych, ale ponad 21% zamierza skorzystać z kredytu inwestycyjnego (z czego część chce również wziąć kredyt obrotowy lub w rachunku).

Lepsza sytuacja firm rodzinnych w Polsce

Trzeba pamiętać, że mali przedsiębiorcy najchętniej finansują działalność swoich firm ze środków własnych. Wielu z nich więc planuje zakupy środków trwałych pod kątem oczekiwanego wzrostu przychodów, czyli zamierza wydatki na inwestycje sfinansować ze zwiększonych wpływów. Jednak duża część mikroprzedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że konieczne wydatki przekraczają ich możliwości finansowe, a więc szukają zewnętrznych źródeł finansowania. Ulubioną metodą kredytowania wśród najmniejszych firm jest wykorzystanie kredytu obrotowego lub bieżącego, gdyż pozwala na dokonywanie zakupów w momencie, gdy pojawia się okazja rynkowa, czy to pod względem możliwości pozyskania nowych klientów, czy też jeśli idzie o zakup środków trwałych po obniżonej cenie. Ale wysoki odsetek osób rozważających zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego pokazuje, że wiele osób planuje swoje posunięcia w dłuższym terminie, z pełną świadomością zarówno zwiększonych obciążeń, jak i przychodów, jakie uzyskają dzięki inwestycjom.

Plany kredytowe na 2015 rok

Źródło: Grupa Idea Banku

Wysoki odsetek ankietowanych zamierzających skorzystać z kredytu inwestycyjnego pokazuje – obok danych o prognozowanym wzroście przychodów i stosunkowo wysokim procencie osób rozważających wzrost zatrudnienia – że ich biznesy osiągnęły na tyle dużą skalę, że bez poważniejszych inwestycji trudno o dalszy rozwój.

O tym, że mikrofirmy rozbudowują swój potencjał, świadczy widoczny zarówno w badaniu Idea Banku, jak i w innych danych wysoki poziom zainteresowania inwestycjami w nieruchomości. Spory odsetek przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu, deklaruje inwestycje w nieruchomości (blisko 14%). Duże zainteresowanie finansowaniem zakupów nieruchomości kredytami widać również w danych Narodowego Banku Polskiego. To znaczy, że przygotowania do zwiększenia potencjału działalności trwają i jest szansa – co widać w wysokim odsetku osób deklarujących chęć skorzystania z kredytu inwestycyjnego – że przełożą się na znaczny wzrost popytu ze strony mikroprzedsiębiorców na finansowanie długoterminowe. Już obecnie widać, że udział kredytów inwestycyjnych w całości portfela kredytowego dla przedsiębiorców indywidualnych zaczyna się stabilizować po trwającym kilka lat spadku.

Mikroprzedsiębiorcy dają sobie radę

Zebrane przez Idea Bank informacje o nastrojach przedsiębiorców przed 2015 r. pokazują, że czują się oni pewnie na rynkach, na których działają, i że wierzą w możliwości rozwoju własnych firm. Dla podtrzymania tempa tego rozwoju są gotowi inwestować, a nawet zatrudniać. Tym, co nieco chłodzi ich optymizm, jest ostrożna ocena tempa rozwoju polskiej gospodarki, czyli – przede wszystkim – tego, jak poprawi się sytuacja ich otoczenia oraz jak łatwo bądź trudno będzie im prowadzić biznes.

Katarzyna Siwek, Idea Bank

Marek Siudaj, Tax Care

Katarzyna Miazek, Tax Care

Pełen raport dostępny jest na stronach Idea Banku:

http://www.ideabank.pl/media/media/id/500

http://www.ideabank.pl/ideabank2/doc/news/media/Mali_przedsiebiorcy_raport_Idea-Bank_215.pdf

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek od spadków i darowizn
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
  spadku
  darowizny
  odpłatnego zniesienia współwłasności
  zasiedzenia
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dorabianie do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego - informacja do ZUS o przychodach do 31 maja
  Do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować ZUS o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. W tym roku jest to okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Wakacje kredytowe przy kredycie hipotecznym - kto i ile skorzysta
  Stale i szybko rosnące stopy procentowe sprawiają, że coraz więcej kredytobiorców ma problem ze spłacaniem kredytów mieszkaniowych (hipotecznych). Rząd zapowiedział pomoc, która powinna załatwić problemy większości zadłużonych. Idący w miliardy koszt pakietu wsparcia może się jednak okazać niedoszacowany. Jakie korzyści dla kredytobiorców przyniesie likwidacja WIBOR-u? Kto skorzysta na wakacjach kredytowych?
  Oszczędnościowe obligacje skarbowe - czerwiec 2022 r. Oprocentowanie w oparciu o stopę referencyjną NBP
  Od czerwca 2022 r. oferta Ministerstwa Finansów zostaje rozszerzona o nowe obligacje, których oprocentowanie będzie oparte o stopę referencyjną NBP. Odsetki będą wypłacane co miesiąc. Jak oprocentowane będą te obligacje? Ponadto Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o okresie zapadalności od 3 miesięcy do 12 lat.
  Składka zdrowotna – zmiany od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 roku zmienią się przepisy dot. składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany te wynikają z rządowego projektu nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład 2.0), który został 12 maja uchwalony przez Sejm i trafił do prac legislacyjnych w Senacie. Jakie zmiany w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie składki zdrowotnej wprowadzi ta nowelizacja? Co zmieni się od 1 lipca 2022 r. w przepisach dot. składki zdrowotnej?
  Obligacje skarbowe - oprocentowanie 2022/2023
  W odpowiedzi na interpelację poselską Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Ministra Finansów) udzielił 13 maja 2022 r. wyjaśnień odnośnie oprocentowania obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Jakie odsetki dają obligacje skarbowe? Ile można zarobić na obligacjach? Jak kupić obligacje skarbowe?
  Kwota wolna od podatku. Jaka wysokość w 2022 r.
  Jedną ze zmian ustanowionych przez Polski Ład jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Osoby składające deklarację w podatku PIT za 2022 r. uzyskają dzięki temu możliwość oszczędności w rozliczeniu z fiskusem. Wspomniany przywilej nie dotyczy jednak wszystkich.
  Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników - nowelizacja kodeksu pracy przyjęta przez Radę Ministrów. Co się zmieni?
  24 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Rząd chce na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość wykonywania pracy zdalnej. Będzie to bardziej elastyczna forma wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy. Rozwiązanie to powinno poprawić możliwości zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.
  E-paragony, kasy fiskalne online, połączenie kas fiskalnych i terminali płatniczych - obowiązki
  Postępująca reforma elektroniczna administracji jest realizowana wprost proporcjonalnie do reformy komunikacji na linii przedsiębiorca – urzędy, w tym urzędy skarbowe. Co roku podatnicy dowiadują się o nowych rozwiązaniach i wprowadzanych innowacjach. Jednym z dość energicznie nowelizowanych obszarów są kwestie związane z kasami fiskalnymi i paragonami.
  Ceny samochodów rosną, ceny ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC) spadają
  Stale spada liczba rejestracji nowych samochodów. W kwietniu 2022 r. było ich o ponad 13 proc. mniej niż przed rokiem. Nie lepiej jest na rynku wtórnym - import był niższy o 17 proc. Sprowadzamy starsze i droższe: średni wiek pojazdu to już ponad 12 lat, a mediana ceny przekroczyła 23,5 tys. zł. Lepsze dane dotyczą polis komunikacyjnych - najpopularniejsze auta ubezpieczymy taniej. Polisa OC dla „dwunastolatka” jest też średnio o 4 proc. niższa. Średnia składka OC dla używanego VW wynosi 3,2 proc. mniej, z kolei koszt AC dla marki Opel taki sam jak w kwietniu 2021.
  Jak sprawdzić kontrahenta? Jak zabezpieczyć się przed jego niewypłacalnością?
  Każdy przedsiębiorca pragnie satysfakcjonującej i bezproblemowej współpracy z nowymi klientami. W tym celu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą przedsiębiorcom odpowiednio chronić swoje firmy w sytuacjach takich jak upadłość, niewypłacalność kontrahenta. Jak to zrobić? O tym opowie Wojciech Węgrzyński – partner w Trenda Group.
  Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
  Zawód księgowego już od momentu powstania obarczony był dużą odpowiedzialnością. Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez działu księgowości, bez względu na to, czy zatrudnia księgowych, czy współpracuje z zewnętrznym biurem rachunkowym. Wszystkie dokumenty związane z finansami firmy przechodzą przez ręce księgowego, którego zadaniem jest czuwać nad ich poprawnością. Od niego może zależeć powodzenie biznesu. Czy konieczna jest regulacja zawodu księgowego? Czego oczekują przedsiębiorcy od księgowych i biur rachunkowych?
  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych w 2022 roku - II połowa maja. Odsetki 20 razy wyższe niż przed rokiem
  Jakie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych oferują banki w drugiej połowie maja 2022 roku? Ile można zarobić na lokacie bankowej? Czy (i ile) oszczędności na lokacie lub koncie oszczędnościowym tracą na wartości w czasie inflacji?
  Renta z Niemiec po zmarłym mężu (emerytura wdowia) a podatek
  Wdowa mieszkająca w Polsce i posiadająca polską rezydencję podatkową, która otrzymuje z Niemiec rentę po zmarłym mężu (tzw. duża emerytura wdowia) nie musi płacić od tego świadczenia podatku w Polsce. Niestety zdarzają się przypadki, że polskie banki potrącają polski podatek dochodowy (PIT) od tego typu świadczeń wpływających na rachunki bankowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 20 maja 2022 r. potwierdził brak obowiązku podatkowego w takim przypadku.
  Kasy fiskalne w myjniach samochodowych dopiero od 1 października 2022 r.
  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu o trzy miesiące terminu obowiązku fiskalizacji (tj. instalacji kas fiskalnych) branży myjni samochodowych. Nowy termin to 1 października 2022 r. Ministerstwo wskazuje, że przesunięcie terminu nie wyklucza wcześniejszego zainstalowania kas rejestrujących.
  PPK w 2023 roku - autozapis pracowników 1 kwietnia
  W 2023 roku polskich pracowników czeka pierwszy autozapis do PPK, przy czym osoby między 55. a 70. rokiem życia zostaną włączone do programu tylko wówczas, gdy złożą pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.
  Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?
  Problemy zaczynają się już na etapie określenia, czym w ogóle jest należyta staranność w podatku u źródła. Próżno też szukać obiektywnego wzorca zachowania, na którym może oprzeć się płatnik. Organy podatkowe mają w zasadzie dowolność w ustalaniu standardów, które płatnik WHT powinien spełnić, i mogą one być nieproporcjonalnie wysokie. W rezultacie bardzo łatwo zarzucić płatnikowi, że podjęte przez niego działania były niewystarczające, a to z kolei może prowadzić do sporów. Płatnicy są w trudnej sytuacji także z tego powodu, że mają często mniejszą od skarbówki możliwość weryfikacji wymaganych informacji, zwłaszcza na temat podmiotów niepowiązanych. Wszystko to powoduje, że omawiane zagadnienie ciągle budzi bardzo wiele wątpliwości.
  Honorowanie darczyńcy a VAT
  Dobrowolne umieszczenie informacji o podmiotach udzielających finansowego wsparcia (tzw. honorowanie darczyńcy), nieposiadające znamion reklamy stanowi czynność neutralną na gruncie ustawy o VAT.
  Marczuk: PPK to najatrakcyjniejsza forma oszczędzania długoterminowego w Polsce
  Pracownicze Plany Kapitałowe to przede wszystkim bardzo opłacalna możliwość odkładania pieniędzy. Z perspektywy indywidualnej nie ma w tej chwili na rynku tak atrakcyjnej formy oszczędzania, jak PPK – zapewniał Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który był gościem piątkowego webinaru „PPK i PPE – czyli więcej o Twojej emeryturze, ważnym wsparciu od Twojego pracodawcy”, z cyklu Teleekspress Inwestycyjny PAP.
  Koniec jednorazowej (covidowej) amortyzacji – odpisy tylko do końca maja
  16 maja 2022 r. został odwołany stan epidemii. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 można dokonać do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 – czyli do końca maja.
  Fotowoltaika a podatek akcyzowy. Uwaga na ewidencję akcyzową przy instalacjach fotowoltaicznych
  Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje energię z wykorzystaniem fotowoltaiki, podlega określonym obowiązkom akcyzowym. W zależności od mocy instalacji i tego, do jakich celów wykorzystywana jest energia – zakres tych obowiązków jest różny. W niektórych sytuacjach wręcz niejednoznaczny – wskazują eksperci podatkowi z CRIDO w raporcie "Obowiązki akcyzowe związane z produkcją energii elektrycznej w panelach fotowoltaicznych", który powstał na bazie doświadczeń z rozmów z przedsiębiorcami i przedstawicielami gmin, często nieświadomymi tychże obowiązków.
  Prezes NBP: prawdopodobnie będziemy kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach
  Prawdopodobnie będziemy kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży; działamy przy tym rozważnie, by nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych - podkreślił prezes NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Forum w Davos.
  Faktura bez VAT. Czym się wyróżnia?
  Wystawianie faktur VAT to rutynowa czynność dnia codziennego przedsiębiorcy. Podatek VAT jest integralną częścią ceny towaru widocznej w sklepie jednak nie stanowi zysku sprzedawcy. Kwota VAT jest wpłacana na konto urzędu skarbowego. Jednak niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z VAT. Jak wyglądają obowiązki dokumentacyjne w podatku VAT u takich przedsiębiorców?
  Obligacje skarbowe 2022. Nowe detaliczne obligacje rządowe. Czym są obligacje antyinflacyjne?
  Nowe obligacje detaliczne to propozycja rządu na przynajmniej częściową ochronę oszczędności Polaków przed inflacją. Czym dokładnie są obligacje antyinflacyjne, na czym będą polegać i w jaki sposób mogą wpłynąć na ofertę polskiego sektora bankowego?
  Podatek dochodowy (PIT) samotnych rodziców w 2022 roku. Nowelizacja ustawy o PIT korzystniejsza niż przepisy sprzed Polskiego Ładu
  Wprowadzane obecną nowelizacją ustawy o PIT przepisy o rozliczaniu podatku przez samotnych rodziców wraz z dziećmi są korzystniejsze dla nich niż te sprzed Polskiego Ładu – powiedział PAP ekonomista prof. Marek Kośny. Wskazał na podwyższenie wysokości kwoty wolnej od podatku.
  Solidarity windfall tax na wsparcie Ukrainy?
  To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o "solidarity windfall tax" w krajach czerpiących ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży surowców energetycznych na wsparcie Ukrainy – oceniła w stanowisku przekazanym PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.