REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Założenie firmy w Irlandii jako alternatywa dla Brexitu

Firma w Irlandii - alternatywa dla Brexitu /fot. Fotolia
Firma w Irlandii - alternatywa dla Brexitu /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Irlandia stale zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach oceniających warunki do prowadzenia biznesu. Natomiast niepewność związana z Brexitem czyni z Irlandii jeszcze bardziej atrakcyjne miejsce do prowadzenia firmy. Dlaczego największe korporacje oraz firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw tak chętnie przenoszą działalność do Irlandii?

Autopromocja

Irlandia - niskie i proste podatki przyciągają biznes z całego świata

Irlandia od wielu lat przyciąga największe firmy na świecie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i minimum biurokracji. Potwierdzeniem są wysokie miejsca zajmowane przez Irlandię w różnych rankingach oceniających łatwość prowadzenia biznesu. Według raportu Doing Business 2018 Banku Światowego Irlandia plasuje się na czwartym miejscu na świecie pod kątem łatwości płacenia podatków. Statystyczny przedsiębiorca poświęca rocznie jedynie 82 godziny na płatności podatków do irlandzkiego urzędu skarbowego Revenue. Dla porównania Polska znajduje się na 69 miejscu, a statystyczny przedsiębiorca potrzebuje aż 334 godzin na niezbędne rozliczenia z polskim fiskusem.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Stawka podatku od osób prawnych (CIT) w Irlandii wynosi jedynie 12,5-proc. i jest jedną z najniższych w Europie. To między innymi dlatego swoje europejskie siedziby w Irlandii zlokalizowali tacy światowi giganci jak Google, Apple, Amazon czy Facebook. Niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej skłania kolejne firmy do przenosin biznesu do stabilnej Irlandii. Jak wynika z sondażu firmy EY aż 36-proc. spośród 222 działających w Wielkiej Brytanii firm z branży finansowej rozważa przeniesienie biznesu do Dublina. Irlandia może stać się największym beneficjentem zamieszania wokół Brexitu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja firmy w Irlandii

Proces rejestracji firmy w Irlandii należy do najbardziej przyjaznych dla przedsiębiorców na świecie. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro i jest on deklarowany (nie ma konieczności wnoszenia kapitału do spółki w momencie rejestracji firmy). Przedsiębiorca rozpoczynający działalność w Irlandii nie musi odprowadzać podatku CIT przez pierwsze 3 lata, jeśli jego przychody nie przekraczają w tym czasie 1 mln euro. Kwota wolna od podatku w Irlandii należy do jednych z najwyższych w Europie. Obecnie jej wysokość wynosi aż 16 500 euro, czyli około 70 tys. złotych. Dzięki temu wynagrodzenia dyrektora spółki limited oraz jej pracowników są do tej kwoty zwolnione z jakiegokolwiek opodatkowania. Niezwykle ważnym aspektem dla przedsiębiorców prowadzących firmę w Irlandii jest kwestia rezydencji podatkowej spółki. Jeśli spółka zarejestrowana w Irlandii prowadzi działalność w innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, to podatek dochodowy odprowadzany jest w Irlandii. Dzieje się tak ponieważ certyfikat rezydencji podatkowej spółki zależny jest od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli.

Według raportu kancelarii podatkowej Admiral Tax Irlandia cieszy się sporą popularnością wśród polskich przedsiębiorców - aż 14,9-proc. badanych przedsiębiorców prowadzi firmę w Irlandii. Firmę w Irlandii najczęściej zakładają startupy, sklepy e-commerce, programiści  oraz przedstawiciele branży marketingu online. Prowadzenie firmy w Irlandii ogranicza się do minimum formalności. Rozliczenia roczne irlandzkiej spółki można przygotować we własnym zakresie lub przekazać pełną obsługę księgową i kontakt z irlandzkimi urzędami profesjonalnej firmie księgowej. To drugie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy skupić się w pełni na rozwijaniu własnego biznesu, nie tracąc czasu na analizę przepisów podatkowych.

Polscy politycy obiecywali nam “drugą Irlandię”, lecz niestety te obietnice nie znalazły pokrycia. Być może w przypadku korzystniejszych warunków do prowadzenia biznesu nad Wisłą, to Polska, a nie Irlandia byłaby beneficjentem zamieszania wokół Brexitu.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA