REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka na Malcie a kłopoty Dody. Prokuratorzy mieli łatwy dostęp do dowodów

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Spółka na Malcie a kłopoty Dody. Prokuratorzy mieli łatwy dostęp do dowodów
Spółka na Malcie a kłopoty Dody. Prokuratorzy mieli łatwy dostęp do dowodów

REKLAMA

REKLAMA

Spółka na Malcie a kłopoty Dody. Dziennikarze śledczy pracujący przy Panama Papers przez wiele lat musieli ślęczeć nad tonami dokumentów, żeby znaleźć choćby nitkę, która miała poprowadzić ich do celu, czyli ujawnieniu afer polityków czy celebrytów. W przypadku Dody polska prokuratura musiała tylko wejść do internetu. Później śledczy mieli już prostą drogę do postawienia artystce i jej byłemu mężowi zarzutów ukrywania majątku przed inwestorami i niespłacenia należności związanych z powstaniem filmu „Dziewczyny z Dubaju”.

Spółka na Malcie a kłopoty Dody

Zatrzymaniem Doroty Rabczewskiej (zgodziła się na podawanie nazwiska) i jej byłego męża Emila S. żył cały celebrycki i plotkarski świat. Jednak zarzuty postawione wspólnikom mogą być przestrogą dla tych, którzy prowadzą działalność poza Polską lub zagranicę chcą przenieść swój biznes.
Przypomnijmy. Doda, usłyszała zarzut, udzielenia pomocy przy usunięciu zagrożonych zajęciem składników majątkowych spółki, zajmującej się produkcją filmów poprzez utworzenie na Malcie innej spółki. Byłemu mężowi celebrytki postawiono łącznie 45 zarzutów, m.in. przywłaszczenia około 8,5 mln złotych na szkodę pokrzywdzonych inwestorów. Oboje wyszli już z gabinetu prokuratora za kaucja, która w przypadku Emila S. miała wynieść aż cztery miliony złotych. Grozi im odpowiednio pięć i dziesięć lat więzienia. Jak przyznała sama Doda, cała sprawa ma związek z produkcją i tworzeniem budżetu dla filmu „Dziewczyny z Dubaju".

Autopromocja

Nieznajomość prawa szkodzi

Co dokładnie się wydarzyło? Prokurator zainteresował się przede wszystkim transferem środków pieniężnych pozyskanych od inwestorów w Polsce na rzecz maltańskiej spółki. O ile w normalnych warunkach rynkowych taki przelew między firmami nie jest niczym niezwykłym to tutaj uznano, że mógł on stanowić pozorny transfer środków poza zasięg wierzycieli na rzecz firmy powiązanej z parą.

Jak powiązano spółkę na dalekiej Malcie z celebrytami? O ile zatem w przypadku Panama Papers czy Pandora Papers dziennikarze musieli łączyć siły i demaskowaniem przestępstw, czy wątpliwie moralnych zachowań mających na celu ukrywanie majątku, wspólnie zajmowało się kilkadziesiąt redakcji z całego świata, tak w przypadku Dody i Emila S. polska prokuratura wszystko miała podane na tacy. Wystarczyło wejść do internetu.

Jedną z głównych korzyści, dla których zakłada się tzw. spółki offshore, jest anonimowość. Ochrona tożsamości spółki jest możliwa poprzez przekazanie ją do trustu, który w dokumentach występuje zamiast faktycznych właścicieli. Okazało się, że w spółce Ent One Studios LTD nie ma ani anonimowego dyrektora, ani udziałowca. Każdy mógł zatem sprawdzić dane celebrytki w maltańskim odpowiedniku KRS – komentuje Maciej Oniszczuk, z kancelarii Oniszczuk & Associates, specjalizującej się w doradztwie prawnym i podatkowym dla biznesu czy też zakładaniu spółek w Polsce i za granicą.

Błędy przy zakładaniu spółki potwierdza poniekąd sama Doda, która we wpisie w mediach społecznościowych zaznaczyła: „Nauczka na przyszłość: jesteś artystą? Twórz filmy, a nie spółki”. Tłumaczy się też brakiem wiedzy o działaniach męża mimo, że w maltańskiej spółce pełniła rolę dyrektora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma na Malcie? Może nie płacić podatków

Nie wszystkie jednak firmy, które wybierają Maltę, decydują się na to celem ukrycia pieniędzy przed wierzycielami – choć oczywiście nie mówię tutaj o przypadku Dody i Emila S., bo sprawa jest w toku. Szukanie sposobów na uprzednią ochronę swojego majątku przed ryzykiem biznesowym jest jak najbardziej legalne i jest standardem wśród biznesmenów z krajów rozwiniętych. Złamaniem prawa może być sytuacja, gdy mamy już wymagalne długi i celowo przenosimy środki majątkowe poza zasięg wierzycieli – zaznacza właściciel kancelarii Oniszczuk & Associates.

W celu założenia najpopularniejszej spółki na Malcie, czyli LTD, która jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba złożyć podstawowe dokumenty jak: oryginalną umowę bądź statut spółki podpisany przez akcjonariuszy lub przez ich upoważnionych przedstawicieli; potwierdzenie wpłaty całości kapitału zakładowego czy poświadczoną kopię paszportu wraz z potwierdzeniem stałego miejsca zamieszkania nie starszym niż trzy miesiące np. w postaci rachunków za media.

Spółka musi posiadać siedzibę na Malcie, choć wiele z nich korzysta z tzw. wirtualnych biur. Firma musi posiadać też dyrektora, wspólnika i sekretarza i właśnie w tym wypadku można skorzystać z usług tzw. nominowanego dyrektora w przypadku, kiedy przedsiębiorca nie chce, żeby jego dane ujawniane były w maltańskim rejestrze spółek. – Tego nie zrobili prawnicy zajmujący się interesami Dody. Jednak pamiętajmy, że samo ukrycie się za nominowanym dyrektorem nie oznacza tego, że polscy prokuratorzy nie mieliby narzędzi, żeby postawić parze celebrytów zarzutów. Na pewno jednak droga byłaby do tego dłuższa i bardziej kręta – zaznacza Oniszczuk.

Podstawowa wysokość podatku CIT na Malcie co prawda jest bardzo wysoka, bo wynosi aż 35%, ale dzięki różnego rodzajom ulg można zredukować go nawet do zera.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA