REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady opodatkowania w spółce prawa cywilnego

Klaudia Pastuszko
Zasady opodatkowania w spółce prawa cywilnego /fot. Fotolia
Zasady opodatkowania w spółce prawa cywilnego /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka prawa cywilnego jest rozwiązaniem wybieranym często przez przedsiębiorców, którzy chcą wspólnie realizować cel gospodarczy, a przy tym uniknąć tworzenia skomplikowanych struktur organizacyjnych. Jak opodatkować dochody spółki cywilnej?

Czym jest spółka cywilna?

Umowa spółki cywilnej jest stosunkiem prawnym, w którym wspólnicy zobowiązują się do świadczenia polegającego na dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie jest spółką sui generis, nie należy utożsamiać spółek handlowych i kapitałowych ze spółką cywilną. Stanowi ona popularną formę prowadzenia działalności wśród osób fizycznych.

Autopromocja

Wspólny cel gospodarczy jest pojęciem w doktrynie rozumianym bardzo szeroko. Nie musi on oznaczać osiągania zysku. Może także stanowić, dla przykładu, zaoszczędzenie wydatków. Celem gospodarczym jest uzyskanie korzyści gospodarczych, które można określić w pieniądzu – nie istnieje możliwość ustanowienia spółki cywilnej dla celów dobroczynnych z uwagi na jej gospodarczy charakter. Cel gospodarczy musi być wspólny dla wszystkich stron, co jednakże nie jest równoznaczne z tym, by był dla wszystkich wspólników taki sam. Wspólnicy nie muszą zachowywać się w taki sam sposób.

Działanie wspólników może być różne. Może ono polegać w szczególności na wniesieniu wkładów, aczkolwiek nie jest to obligatoryjne – w praktyce samo przystąpienie do spółki może zostać uznane za „określone działanie”. Za określone działanie można także uznać wniesienie do spółki własności lub innych praw, albo na świadczenie określonych usług. Wkład powinien mieć wartość majątkową.

Spółka cywilna – kto jest podatnikiem?

Zgodnie z polskimi regulacjami spółka prawa cywilnego nie ma i nigdy nie nabędzie statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami mogą być jedynie wspólnicy. Występując w charakterze przedsiębiorców podlegają oni wpisowi do CEIDG, w przeciwieństwie do ich spółki.

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej ani zdolności sądowej. Na gruncie obowiązujących przepisów jedyna sytuacja, w której spółka występuje jako podmiot praw i obowiązków są regulacje z zakresu prawa pracy, gdyż ma ona możliwość zatrudniania pracowników. W związku z powyższym nie jest ona także objęta obowiązkami, które narzucają ustawy podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Spółka cywilna nie ma wyodrębnionego majątku. Z wkładów wspólników oraz w toku prowadzonej działalności tworzy się wspólny majątek wspólników w ramach wspólności łącznej. Co do zasady przyjmuje się równy udział wspólników, bez względu na rodzaj i wartość wniesionego wkładu. Wspólnicy mają jednakże możliwość ustalenia w umowie stosunek udziałów wspólników w zyskach i stratach w inny sposób. To właśnie zyski wspólników podlegają opodatkowaniu.


Forma opodatkowania

Wspólnicy spółki cywilnej mogą sami zadecydować, jaką formę opodatkowania przybiorą. Mogą podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej lub stawki liniowej, oraz poddawać się opodatkowaniu w formach zryczałtowanych, stosując ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową.

Wspólnicy mają możliwość indywidualnego wyboru formy opodatkowania – nie każdy ze wspólników musi podlegać opodatkowaniu z zachowaniem tej samej formy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której jeden ze wspólników decyduje się na jedną z form zryczałtowanych – wówczas wszyscy wspólnicy powinni podlegać tej samej formie opodatkowania.

Wysokość podatku

Wysokość podatku należnego od wspólników zależna jest od wysokości dochodów spółki. By obliczyć, w jakiej wysokości wspólnik powinien uiścić daninę, należy obliczyć dochód spółki, a następnie podzielić go między poszczególnych wspólników w sposób równy, bądź w sposób zależny od udziałów w zysku, jeśli strony umowy spółki cywilnej zdecydowały się uregulować tę kwestię w sposób odrębny od regulacji kodeksowej. Analogicznie rozliczenia dokonuje się przy obliczaniu kosztów uzyskania przychodów wspólników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA