REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady opodatkowania w spółce prawa cywilnego

Klaudia Pastuszko
Zasady opodatkowania w spółce prawa cywilnego /fot. Fotolia
Zasady opodatkowania w spółce prawa cywilnego /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka prawa cywilnego jest rozwiązaniem wybieranym często przez przedsiębiorców, którzy chcą wspólnie realizować cel gospodarczy, a przy tym uniknąć tworzenia skomplikowanych struktur organizacyjnych. Jak opodatkować dochody spółki cywilnej?

Czym jest spółka cywilna?

Umowa spółki cywilnej jest stosunkiem prawnym, w którym wspólnicy zobowiązują się do świadczenia polegającego na dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie jest spółką sui generis, nie należy utożsamiać spółek handlowych i kapitałowych ze spółką cywilną. Stanowi ona popularną formę prowadzenia działalności wśród osób fizycznych.

REKLAMA

Autopromocja

Wspólny cel gospodarczy jest pojęciem w doktrynie rozumianym bardzo szeroko. Nie musi on oznaczać osiągania zysku. Może także stanowić, dla przykładu, zaoszczędzenie wydatków. Celem gospodarczym jest uzyskanie korzyści gospodarczych, które można określić w pieniądzu – nie istnieje możliwość ustanowienia spółki cywilnej dla celów dobroczynnych z uwagi na jej gospodarczy charakter. Cel gospodarczy musi być wspólny dla wszystkich stron, co jednakże nie jest równoznaczne z tym, by był dla wszystkich wspólników taki sam. Wspólnicy nie muszą zachowywać się w taki sam sposób.

Działanie wspólników może być różne. Może ono polegać w szczególności na wniesieniu wkładów, aczkolwiek nie jest to obligatoryjne – w praktyce samo przystąpienie do spółki może zostać uznane za „określone działanie”. Za określone działanie można także uznać wniesienie do spółki własności lub innych praw, albo na świadczenie określonych usług. Wkład powinien mieć wartość majątkową.

Spółka cywilna – kto jest podatnikiem?

Zgodnie z polskimi regulacjami spółka prawa cywilnego nie ma i nigdy nie nabędzie statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami mogą być jedynie wspólnicy. Występując w charakterze przedsiębiorców podlegają oni wpisowi do CEIDG, w przeciwieństwie do ich spółki.

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej ani zdolności sądowej. Na gruncie obowiązujących przepisów jedyna sytuacja, w której spółka występuje jako podmiot praw i obowiązków są regulacje z zakresu prawa pracy, gdyż ma ona możliwość zatrudniania pracowników. W związku z powyższym nie jest ona także objęta obowiązkami, które narzucają ustawy podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Spółka cywilna nie ma wyodrębnionego majątku. Z wkładów wspólników oraz w toku prowadzonej działalności tworzy się wspólny majątek wspólników w ramach wspólności łącznej. Co do zasady przyjmuje się równy udział wspólników, bez względu na rodzaj i wartość wniesionego wkładu. Wspólnicy mają jednakże możliwość ustalenia w umowie stosunek udziałów wspólników w zyskach i stratach w inny sposób. To właśnie zyski wspólników podlegają opodatkowaniu.


Forma opodatkowania

Wspólnicy spółki cywilnej mogą sami zadecydować, jaką formę opodatkowania przybiorą. Mogą podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej lub stawki liniowej, oraz poddawać się opodatkowaniu w formach zryczałtowanych, stosując ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową.

Wspólnicy mają możliwość indywidualnego wyboru formy opodatkowania – nie każdy ze wspólników musi podlegać opodatkowaniu z zachowaniem tej samej formy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której jeden ze wspólników decyduje się na jedną z form zryczałtowanych – wówczas wszyscy wspólnicy powinni podlegać tej samej formie opodatkowania.

Wysokość podatku

Wysokość podatku należnego od wspólników zależna jest od wysokości dochodów spółki. By obliczyć, w jakiej wysokości wspólnik powinien uiścić daninę, należy obliczyć dochód spółki, a następnie podzielić go między poszczególnych wspólników w sposób równy, bądź w sposób zależny od udziałów w zysku, jeśli strony umowy spółki cywilnej zdecydowały się uregulować tę kwestię w sposób odrębny od regulacji kodeksowej. Analogicznie rozliczenia dokonuje się przy obliczaniu kosztów uzyskania przychodów wspólników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA