reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Podatnicy i obowiązek podatkowy > Nowy system opodatkowania samochodów – uwzględniający wiek i pojemność

Nowy system opodatkowania samochodów – uwzględniający wiek i pojemność

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym systemem opodatkowania samochodów. Jak poinformowano, znowelizowany system opodatkowania pojazdów mógłby być uzależniony od dwóch czynników – pojemności silnika pojazdu oraz jego wieku (roku produkcji), pośrednio uwzględniony zostałby także czynnik środowiskowy. Projekt w tej sprawie ma zostać przygotowany w ciągu kilku miesięcy.

W dniu 13 października br. minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym podejściem do opodatkowania, poprzez akcyzę, samochodów w zależności od wieku i pojemności silnika. Minister nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących projektowanych rozwiązań w tym zakresie.

Akcyza od samochodów w 2016 roku - kto i w jakiej sytuacji powinien zapłacić podatek

W związku z tym portal Infor.pl zwrócił się z zapytaniem do Ministerstwa Finansów, jakie rozwiązania są brane pod uwagę, jeżeli chodzi o nowy system opodatkowania samochodów, jaka będzie wysokość akcyzy, które samochody i na jakich zasadach będą podlegały akcyzie (jeżeli chodzi o wiek i pojemność pojazdu), a także kiedy można się spodziewać wejścia w życie nowych regulacji.

Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi, wskazując, że: „w marcu bieżącego roku senacka Komisja Infrastruktury wyszła z inicjatywą ustawodawczą zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu opodatkowania samochodów podatkiem akcyzowym. Ze względu na przewidywane skutki budżetowe owa propozycja nie uzyskała poparcia Ministra Finansów.

W związku z ustaleniami dokonanymi na posiedzeniu połączonych komisji senackich: Komisji Infrastruktury, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych 22 czerwca br. resort finansów został zaangażowany w prace nad wypracowaniem założeń zmiany systemu opodatkowania akcyzą samochodów osobowych. W związku z tym w Ministerstwie Finansów prowadzone były analizy dotyczące m.in. czynników, które mogłyby być wykorzystane jako podstawa opodatkowania na potrzeby nowego systemu opodatkowania.

W wyniku tych prac przyjęto, że znowelizowany system opodatkowania pojazdów mógłby być uzależniony od dwóch czynników – pojemności silnika pojazdu oraz jego wieku (roku produkcji). Równocześnie pośrednio uwzględniony zostałby czynnik środowiskowy, gdyż przedziały przyjęte na potrzeby ustalania wieku pojazdu wynikają z okresu stosowania poszczególnych norm dopuszczalnych emisji spalin zgodnie z europejskim standardem emisji (tzw. normy euro).

Polecamy: Dowóz pracowników do pracy - w podatkach i rachunkowości

Równocześnie informujemy, że nie przewiduje się zmian w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku akcyzowego – analogicznie jak w chwili obecnej podatek ten nakładany byłby na samochody rejestrowane po raz pierwszy w naszym kraju. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i np. sprowadzanych z zagranicy.

Przedstawienie szczegółowych założeń i rozwiązań legislacyjnych będzie możliwe po opracowaniu projektu aktu prawnego”.

Dodatkowo, jak zapowiedział minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, projekt wprowadzający te nowe rozwiązania w zakresie opodatkowania samochodów ma powstać w ciągu paru miesięcy.

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności bez VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowy system opodatkowania samochodów – uwzględniający wiek i pojemność
Nowy system opodatkowania samochodów – uwzględniający wiek i pojemność

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama