| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Zmiany w opłacie paliwowej i akcyzie od 2015 roku

Zmiany w opłacie paliwowej i akcyzie od 2015 roku

Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszły w życie zmiany w akcyzie oraz opłacie paliwowej. Zmiany te w szczególności powinny interesować podmioty prowadzące działalność związaną z obrotem paliwami silnikowymi. Dnia 23 października 2014 r. uchwalona została wprowadzająca te zmiany ustawa o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o podatku akcyzowym (dalej: „Ustawa nowelizująca”).

O co chodzi?

Zasadniczym celem Ustawy nowelizującej jest zmiana proporcji podziału środków uzyskanych z opłaty paliwowej pomiędzy Fundusz Drogowy oraz Fundusz Kolejowy. Zmiana ta ma charakter tymczasowy – zgodnie z Ustawą nowelizującą będzie obowiązywać w latach 2015-2019. Takie działanie ma na celu wsparcie rozwoju infrastruktury kolejowej w naszym kraju. Co szczególnie istotne dla podmiotów rozliczających akcyzę, zmiany dotyczą również wysokości stawek akcyzy na paliwa oraz zakresu obowiązywania zabezpieczenia akcyzowego.

Co się zmieni?

Pierwsza zasadnicza zmiana dotyczy stawek. 27 listopada 2014 r. weszły w życie przepisy Ustawy nowelizującej, które przewidują wzrost kwoty opłaty paliwowej o 25 zł za 1000 l lub 1000 kg przy równoczesnym obniżeniu o taką samą wartość stawki podatku akcyzowego od wyrobów podlegających opłacie paliwowej. W przypadku wyrobów, których podstawą opodatkowania są gigadżule obniżenie wyniesie 0,50 zł. Nowe stawki będą jednak obowiązywać dla transakcji i zdarzeń zaistniałych po 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Druga zmiana dotyczy zabezpieczenia akcyzowego. Od 1 stycznia 2015 t. zabezpieczenie akcyzowe co do zasady obejmuje również rozliczenia należności z tytułu opłaty paliwowej. Przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej przewidują jednak, że podmioty, które ustanowiły zabezpieczenie akcyzowe przed 1 stycznia 2015 r., nie są zobowiązane do obejmowania posiadanym zabezpieczeniem opłaty paliwowej. Wyłączenie to jest jednak obowiązuje do czasu m. in. wygaśnięciem złożonego zabezpieczania czy złożenia nowego lub dodatkowego zabezpieczenia akcyzowego nie dłużej jednak niż do końca 2015 r. Podatnicy, którym przed dniem 1 stycznia 2015 r. udzielono zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego są zwolnieni z obowiązku zabezpieczania opłaty paliwowej do dnia wygaśnięcia zwolnienia. Zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego udzielone przed dniem wejścia w życie Ustawy nowelizującej nie może ulec przedłużeniu.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym

Nowelizacja ta spowoduje zmianę szeregu przepisów dotyczących zabezpieczenia akcyzowego, aby uregulować zasady obciążenia zabezpieczenia akcyzy i opłaty paliwowej. Warto nadmienić również, że w Ministerstwie Finansów trwają prace mające na celu przygotowanie nowych aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy akcyzowej.

Należy spodziewać się, zatem, że z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdą w życie również nowe wersje rozporządzeń w szczególności w sprawie zabezpieczeń akcyzowych oraz w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Ustawodawca wprowadził również dodatkową możliwość samodzielnego obciążania i zwalniania zabezpieczenia akcyzowego przez określone podmioty w wypadku, gdy czynności te nie są dokonywane z wykorzystaniem systemie EMCS. Możliwość taka będzie jednak ograniczona koniecznością dokonania pisemnych uzgodnień z właściwym naczelnikiem urzędu celnego.

AEO: rozliczanie VAT importowego w deklaracji podatkowej

Wskaźniki i stawki

Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim mające wejść w życie zmiany wymagają od podatników zwrócenia szczególnej uwagi na dostosowanie swoich rozliczeń do nowych stawek akcyzy oraz opłaty paliwowej począwszy od 1 stycznia 2015 r. Należy przygotować się do sytuacji, kiedy paliwo z zapłaconą akcyzą po różnej stawce akcyzy i opłaty paliwowej może być składowane w jednym zbiorniku. Jeżeli dany podatnik wprowadził systemy księgowo-informatyczne służące rozliczaniu podatku jak również opłaty paliwowej może okazać się konieczne przygotowanie i zaimplementowanie odpowiednich zmian.

W zakresie zmian dotyczących zabezpieczenia akcyzowego należy wskazać, iż nowe regulacje mogą przysporzyć sporo wątpliwości interpretacyjnych. Objęcie zabezpieczeniem opłaty paliwowej będzie z pewności dodatkowym narzędziem kontroli czy opłata paliwowa jest prawidłowo naliczana przez podatników. Do tej pory podatnicy składali informację o opłacie paliwowej i organy w toku kontroli mogły zweryfikować czy została ona prawidłowa rozliczona. Teraz celnik przy każdej wysyłce będzie mógł dokonać takiej weryfikacji. Z pewnością wyroby energetyczne ze stawką akcyzy 0 zł mogą budzić tutaj wiele wątpliwości, w szczególności, jeżeli zmiany w zakresie obowiązku obejmowania takich wyrobów procedurą zawieszenia faktycznie wejdą w życie w połowie 2015 r.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »