REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w opłacie paliwowej i akcyzie od 2015 roku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w opłacie paliwowej i akcyzie od 2015 roku
Zmiany w opłacie paliwowej i akcyzie od 2015 roku

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszły w życie zmiany w akcyzie oraz opłacie paliwowej. Zmiany te w szczególności powinny interesować podmioty prowadzące działalność związaną z obrotem paliwami silnikowymi. Dnia 23 października 2014 r. uchwalona została wprowadzająca te zmiany ustawa o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o podatku akcyzowym (dalej: „Ustawa nowelizująca”).

O co chodzi?

REKLAMA

Autopromocja

Zasadniczym celem Ustawy nowelizującej jest zmiana proporcji podziału środków uzyskanych z opłaty paliwowej pomiędzy Fundusz Drogowy oraz Fundusz Kolejowy. Zmiana ta ma charakter tymczasowy – zgodnie z Ustawą nowelizującą będzie obowiązywać w latach 2015-2019. Takie działanie ma na celu wsparcie rozwoju infrastruktury kolejowej w naszym kraju. Co szczególnie istotne dla podmiotów rozliczających akcyzę, zmiany dotyczą również wysokości stawek akcyzy na paliwa oraz zakresu obowiązywania zabezpieczenia akcyzowego.

Co się zmieni?

Pierwsza zasadnicza zmiana dotyczy stawek. 27 listopada 2014 r. weszły w życie przepisy Ustawy nowelizującej, które przewidują wzrost kwoty opłaty paliwowej o 25 zł za 1000 l lub 1000 kg przy równoczesnym obniżeniu o taką samą wartość stawki podatku akcyzowego od wyrobów podlegających opłacie paliwowej. W przypadku wyrobów, których podstawą opodatkowania są gigadżule obniżenie wyniesie 0,50 zł. Nowe stawki będą jednak obowiązywać dla transakcji i zdarzeń zaistniałych po 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Druga zmiana dotyczy zabezpieczenia akcyzowego. Od 1 stycznia 2015 t. zabezpieczenie akcyzowe co do zasady obejmuje również rozliczenia należności z tytułu opłaty paliwowej. Przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej przewidują jednak, że podmioty, które ustanowiły zabezpieczenie akcyzowe przed 1 stycznia 2015 r., nie są zobowiązane do obejmowania posiadanym zabezpieczeniem opłaty paliwowej. Wyłączenie to jest jednak obowiązuje do czasu m. in. wygaśnięciem złożonego zabezpieczania czy złożenia nowego lub dodatkowego zabezpieczenia akcyzowego nie dłużej jednak niż do końca 2015 r. Podatnicy, którym przed dniem 1 stycznia 2015 r. udzielono zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego są zwolnieni z obowiązku zabezpieczania opłaty paliwowej do dnia wygaśnięcia zwolnienia. Zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego udzielone przed dniem wejścia w życie Ustawy nowelizującej nie może ulec przedłużeniu.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym

Nowelizacja ta spowoduje zmianę szeregu przepisów dotyczących zabezpieczenia akcyzowego, aby uregulować zasady obciążenia zabezpieczenia akcyzy i opłaty paliwowej. Warto nadmienić również, że w Ministerstwie Finansów trwają prace mające na celu przygotowanie nowych aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy akcyzowej.

Należy spodziewać się, zatem, że z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdą w życie również nowe wersje rozporządzeń w szczególności w sprawie zabezpieczeń akcyzowych oraz w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Ustawodawca wprowadził również dodatkową możliwość samodzielnego obciążania i zwalniania zabezpieczenia akcyzowego przez określone podmioty w wypadku, gdy czynności te nie są dokonywane z wykorzystaniem systemie EMCS. Możliwość taka będzie jednak ograniczona koniecznością dokonania pisemnych uzgodnień z właściwym naczelnikiem urzędu celnego.

AEO: rozliczanie VAT importowego w deklaracji podatkowej

Wskaźniki i stawki

Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA

Przede wszystkim mające wejść w życie zmiany wymagają od podatników zwrócenia szczególnej uwagi na dostosowanie swoich rozliczeń do nowych stawek akcyzy oraz opłaty paliwowej począwszy od 1 stycznia 2015 r. Należy przygotować się do sytuacji, kiedy paliwo z zapłaconą akcyzą po różnej stawce akcyzy i opłaty paliwowej może być składowane w jednym zbiorniku. Jeżeli dany podatnik wprowadził systemy księgowo-informatyczne służące rozliczaniu podatku jak również opłaty paliwowej może okazać się konieczne przygotowanie i zaimplementowanie odpowiednich zmian.

W zakresie zmian dotyczących zabezpieczenia akcyzowego należy wskazać, iż nowe regulacje mogą przysporzyć sporo wątpliwości interpretacyjnych. Objęcie zabezpieczeniem opłaty paliwowej będzie z pewności dodatkowym narzędziem kontroli czy opłata paliwowa jest prawidłowo naliczana przez podatników. Do tej pory podatnicy składali informację o opłacie paliwowej i organy w toku kontroli mogły zweryfikować czy została ona prawidłowa rozliczona. Teraz celnik przy każdej wysyłce będzie mógł dokonać takiej weryfikacji. Z pewnością wyroby energetyczne ze stawką akcyzy 0 zł mogą budzić tutaj wiele wątpliwości, w szczególności, jeżeli zmiany w zakresie obowiązku obejmowania takich wyrobów procedurą zawieszenia faktycznie wejdą w życie w połowie 2015 r.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia


Inną kwestia jest fakt, że opłata paliwowa będzie dodatkowo brana pod uwagę przy wyliczaniu wysokości wymaganego zabezpieczenia generalnego, przy saldowaniu zabezpieczenia akcyzowego generalnego czy odnotowaniu użycia zabezpieczenia ryczałtowego. W niektórych przypadkach opłata paliwowa jest naliczana od innej podstawy niż akcyza, co może stanowić utrudnienie. Zmiany te mogą wpłynąć w praktyce na zwiększenie kosztów ustanowienia zabezpieczenia dla potrzeb akcyzy.

Na koniec pozostaje pytanie jak systemy EMCS i OSOZ będą przygotowane na niestandardowe sytuacje i czy nie spowoduje to konieczności „ręcznego” saldowania zabezpieczenia w sytuacjach, kiedy dziś w pełni jest to zautomatyzowane.

Kontakt:

Łukasz Janiga, Starszy Menedżer w dziale doradztwa podatkowego, Kraków

ljaniga@deloittece.com
 

Agnieszka Radzikowska, Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
aradzikowska@deloitteCE.com

Anna Wibig, Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa

 awibig@deloitteCE.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA