REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy

Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy /shutterstock.com
Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy proponują dodanie do projektowanego rozporządzenia akcyzowego możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy (banderol) na opakowania papierosów, tj. również na tylnej ściance opakowania (pod ostrzeżeniem zdrowotnym). Wprowadzenie takiej zmiany jest, ich zdaniem, jedynym rozwiązaniem, które pozwoli wszystkim firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

Projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy wprowadza nowe, zmniejszone znaki akcyzy dla papierosów i tytoniu do palenia o wymiarach 32x16mm od 1 stycznia 2019 r. Wprowadza również m.in. nowy sposób nanoszenia znaków akcyzy na opakowania papierosów.

Autopromocja

Business Centre Club (BCC) zwraca szczególną uwagę na sposoby nanoszenia banderol na opakowania jednostkowe papierosów typu slim i super slim, które są przedstawione w Załączniku nr 4 do rozporządzenia. Polskie zakłady specjalizują się w produkcji papierosów typu slim/super slim, które stanowią niemal 30% produkcji na rynek krajowy tj. ponad 10 miliardów sztuk papierosów rocznie, przynosząc budżetowi państwa ponad 6 mld zł wpływów z tytułu akcyzy. Nanoszenie znaków akcyzy na paczkach slim / super slim w sposób przedstawiony w Załączniku nr 4, na rysunku 1b jest całkowicie zaskakujące i nie jest stosowane w żadnym z krajów UE.

Sposób nanoszenia banderol

Firmy tytoniowe zrzeszone w BCC (których łączny udział w polskim rynku papierosów wynosi ok. 60%) nie są technologicznie przygotowane na poradzenie sobie z tego typu rozwiązaniem, a próba jego wprowadzenia pod znaczną presją czasu jest obarczona szeregiem ryzyk:

- destabilizacji legalnej sprzedaży a przez to – wpływów budżetowych państwa,

- powstała na rynku luka zostanie wypełniona papierosami w opakowaniach typu slim z przemytu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- utratą pozycji europejskiego lidera w produkcji papierosów typu slim.

Aby utrzymać możliwość produkcji w fabrykach firm tytoniowych zrzeszonych w BCC, a także niezakłóconych dostaw na krajowy rynek, BCC proponuje dodanie do rozporządzenia możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia banderol tj. również na tylnej ściance opakowania (pod ostrzeżeniem zdrowotnym). Wprowadzenie takiej zmiany do projektu rozporządzenia jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli wszystkim firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

W związku z tym proponujemy dodanie do Załącznika numer 4 punktu 1c, który będzie przedstawiał drugi, alternatywny sposób nanoszenia banderol na opakowania typu slim/super slim – tj. pod ostrzeżeniem graficznym z tyłu paczki.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że analogiczne do proponowanego powyżej rozwiązania mają być stosowane w wielu krajach naszego regionu UE, jak choćby: Rumunia, Czechy, Słowacja czy Węgry. Zmiana pozycji ostrzeżenia graficznego na tyle paczki papierosów leży u podstaw omawianego projektu, dlatego dodanie możliwości, która powiązuje umiejscowienie znaku akcyzy z pozycją ostrzeżenia zdrowotnego wydaje się rozsądnym  pomysłem. Jest on również w pełni zgodny z wymaganiami wynikającymi z ustawy o podatku akcyzowym.

Terminy

Pragniemy zwrócić uwagę, że ustawa nowelizująca ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 22 lipca 2016 r. przewiduje dłuższy okres przejściowy umożliwiający stosowanie dotychczasowych rozwiązań nanoszenia znaków akcyzy, a mianowicie do 19 maja 2019 r.

Tymczasem, projektowane rozporządzenie skraca ten okres aż o 5 miesięcy, proponując możliwość stosowania obecnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy jedynie do 31 grudnia 2018 r. Według projektu rozporządzenia, nowy sposób oznaczania opakowań papierosów znakami akcyzy miałby obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r., ze wszystkimi tego konsekwencjami dot. kosztów pilnego dostosowania procesu technologicznego.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zdaniem BCC jest to ekonomicznie nieuzasadniona, nieracjonalna zmiana, która w zasadniczy negatywnie wpływa na funkcjonowanie firm zajmujących się produkcją papierosów i wyrobów tytoniowych. Zakładając przewidywalność prawodawstwa, producenci – planując dostosowanie opakowań i maszyn do zmian związanych z zakończeniem okresu przejściowego wynikającego z ustawy wdrażającej dyrektywę tytoniową – mieli przecież pełne prawo zakładać, że dotychczasowe wzory opakowań i sposoby nanoszenia banderoli na wyroby tytoniowe będą mogły być wykorzystywane również po 1 stycznia 2019 r., tj. do 20 maja 2019 r.


Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzania nie biorą pod uwagę realiów produkcyjnych, projektowych oraz procesu zarządzania posiadanymi zapasami. Skrócenie terminu znacznie ogranicza możliwości płynnego wykorzystania zapasów opakowań oraz dostosowania linii produkcyjnych i stopniowego przestawiania ich z obecnego sposobu nanoszenia banderol na nowy, w szczególnie newralgicznym czasie z punktu widzenia produkcji na rynek polski i eksport, jakim jest przełom roku. Pamiętać należy bowiem, że zdecydowana większość wyrobów wytwarzanych w polskich fabrykach przeznaczonych jest na eksport, dlatego też możliwa elastyczność w dostosowaniu parku maszynowego jest bardzo istotna z punktu widzenia produkcji na rynki inne niż Polska.

W związku z powyższym, proponowane w rozporządzeniu podejście do czasu wprowadzenia nowych sposobów nanoszenia znaków akcyzy przede wszystkim znacznie skraca czas na dostosowanie i stwarza ryzyko, że niektórzy producenci nie zdołają się w takim czasie odpowiednio przystosować do nowych wymogów. Czas na dostosowanie jest bowiem zmniejszony z 14 miesięcy (od momentu, kiedy znane jest rozporządzenie o nowych znakach i nowych sposobach nanoszenia do 20 maja 2019) do 9 miesięcy (od rozporządzenia do 31 grudnia 2019) lub mniej w przypadku ew. długotrwałego procesu konsultacji projektu.

Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, że ta regulacja zbiegnie się czasowo z kolejnymi skomplikowanymi procesami zmian technologicznych wynikających z projektów pilotażowych i dostosowywania produkcji do systemu śledzenia drogi produktów (Track &Trace),  którego termin wdrożenia przypada również na maj 2019 r.    Jednocześnie, zwracamy uwagę na fakt, że według projektu rozporządzenia legalizacja po 1 stycznia 2019 r. będzie niemożliwa dla formatów slim i  super slim.  Wnioskujemy  więc, aby legalizacja była  możliwa w oparciu o dotychczasowe zasady i dotychczasowe wymiary banderoli.

W ocenie członków Komisji ds. branży tytoniowej BCC, najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby dopuszczenie możliwości równoległego stosowania nowych znaków akcyzy (w tym – alternatywnego sposobu ich nanoszenia) oraz starych znaków akcyzy (wraz z obecnym sposobem ich nanoszenia) w okresie 1 stycznia – 20 maja 2019 r.

Autor: Grażyna Sokołowska przewodnicząca Komisji BCC ds. branży tytoniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA