REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy

Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy /shutterstock.com
Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

Przedsiębiorcy proponują dodanie do projektowanego rozporządzenia akcyzowego możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy (banderol) na opakowania papierosów, tj. również na tylnej ściance opakowania (pod ostrzeżeniem zdrowotnym). Wprowadzenie takiej zmiany jest, ich zdaniem, jedynym rozwiązaniem, które pozwoli wszystkim firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

Projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy wprowadza nowe, zmniejszone znaki akcyzy dla papierosów i tytoniu do palenia o wymiarach 32x16mm od 1 stycznia 2019 r. Wprowadza również m.in. nowy sposób nanoszenia znaków akcyzy na opakowania papierosów.

Business Centre Club (BCC) zwraca szczególną uwagę na sposoby nanoszenia banderol na opakowania jednostkowe papierosów typu slim i super slim, które są przedstawione w Załączniku nr 4 do rozporządzenia. Polskie zakłady specjalizują się w produkcji papierosów typu slim/super slim, które stanowią niemal 30% produkcji na rynek krajowy tj. ponad 10 miliardów sztuk papierosów rocznie, przynosząc budżetowi państwa ponad 6 mld zł wpływów z tytułu akcyzy. Nanoszenie znaków akcyzy na paczkach slim / super slim w sposób przedstawiony w Załączniku nr 4, na rysunku 1b jest całkowicie zaskakujące i nie jest stosowane w żadnym z krajów UE.

Sposób nanoszenia banderol

Firmy tytoniowe zrzeszone w BCC (których łączny udział w polskim rynku papierosów wynosi ok. 60%) nie są technologicznie przygotowane na poradzenie sobie z tego typu rozwiązaniem, a próba jego wprowadzenia pod znaczną presją czasu jest obarczona szeregiem ryzyk:

- destabilizacji legalnej sprzedaży a przez to – wpływów budżetowych państwa,

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

- powstała na rynku luka zostanie wypełniona papierosami w opakowaniach typu slim z przemytu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- utratą pozycji europejskiego lidera w produkcji papierosów typu slim.

Aby utrzymać możliwość produkcji w fabrykach firm tytoniowych zrzeszonych w BCC, a także niezakłóconych dostaw na krajowy rynek, BCC proponuje dodanie do rozporządzenia możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia banderol tj. również na tylnej ściance opakowania (pod ostrzeżeniem zdrowotnym). Wprowadzenie takiej zmiany do projektu rozporządzenia jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli wszystkim firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

W związku z tym proponujemy dodanie do Załącznika numer 4 punktu 1c, który będzie przedstawiał drugi, alternatywny sposób nanoszenia banderol na opakowania typu slim/super slim – tj. pod ostrzeżeniem graficznym z tyłu paczki.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że analogiczne do proponowanego powyżej rozwiązania mają być stosowane w wielu krajach naszego regionu UE, jak choćby: Rumunia, Czechy, Słowacja czy Węgry. Zmiana pozycji ostrzeżenia graficznego na tyle paczki papierosów leży u podstaw omawianego projektu, dlatego dodanie możliwości, która powiązuje umiejscowienie znaku akcyzy z pozycją ostrzeżenia zdrowotnego wydaje się rozsądnym  pomysłem. Jest on również w pełni zgodny z wymaganiami wynikającymi z ustawy o podatku akcyzowym.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Terminy

Pragniemy zwrócić uwagę, że ustawa nowelizująca ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 22 lipca 2016 r. przewiduje dłuższy okres przejściowy umożliwiający stosowanie dotychczasowych rozwiązań nanoszenia znaków akcyzy, a mianowicie do 19 maja 2019 r.

Tymczasem, projektowane rozporządzenie skraca ten okres aż o 5 miesięcy, proponując możliwość stosowania obecnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy jedynie do 31 grudnia 2018 r. Według projektu rozporządzenia, nowy sposób oznaczania opakowań papierosów znakami akcyzy miałby obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r., ze wszystkimi tego konsekwencjami dot. kosztów pilnego dostosowania procesu technologicznego.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zdaniem BCC jest to ekonomicznie nieuzasadniona, nieracjonalna zmiana, która w zasadniczy negatywnie wpływa na funkcjonowanie firm zajmujących się produkcją papierosów i wyrobów tytoniowych. Zakładając przewidywalność prawodawstwa, producenci – planując dostosowanie opakowań i maszyn do zmian związanych z zakończeniem okresu przejściowego wynikającego z ustawy wdrażającej dyrektywę tytoniową – mieli przecież pełne prawo zakładać, że dotychczasowe wzory opakowań i sposoby nanoszenia banderoli na wyroby tytoniowe będą mogły być wykorzystywane również po 1 stycznia 2019 r., tj. do 20 maja 2019 r.


Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzania nie biorą pod uwagę realiów produkcyjnych, projektowych oraz procesu zarządzania posiadanymi zapasami. Skrócenie terminu znacznie ogranicza możliwości płynnego wykorzystania zapasów opakowań oraz dostosowania linii produkcyjnych i stopniowego przestawiania ich z obecnego sposobu nanoszenia banderol na nowy, w szczególnie newralgicznym czasie z punktu widzenia produkcji na rynek polski i eksport, jakim jest przełom roku. Pamiętać należy bowiem, że zdecydowana większość wyrobów wytwarzanych w polskich fabrykach przeznaczonych jest na eksport, dlatego też możliwa elastyczność w dostosowaniu parku maszynowego jest bardzo istotna z punktu widzenia produkcji na rynki inne niż Polska.

W związku z powyższym, proponowane w rozporządzeniu podejście do czasu wprowadzenia nowych sposobów nanoszenia znaków akcyzy przede wszystkim znacznie skraca czas na dostosowanie i stwarza ryzyko, że niektórzy producenci nie zdołają się w takim czasie odpowiednio przystosować do nowych wymogów. Czas na dostosowanie jest bowiem zmniejszony z 14 miesięcy (od momentu, kiedy znane jest rozporządzenie o nowych znakach i nowych sposobach nanoszenia do 20 maja 2019) do 9 miesięcy (od rozporządzenia do 31 grudnia 2019) lub mniej w przypadku ew. długotrwałego procesu konsultacji projektu.

Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, że ta regulacja zbiegnie się czasowo z kolejnymi skomplikowanymi procesami zmian technologicznych wynikających z projektów pilotażowych i dostosowywania produkcji do systemu śledzenia drogi produktów (Track &Trace),  którego termin wdrożenia przypada również na maj 2019 r.    Jednocześnie, zwracamy uwagę na fakt, że według projektu rozporządzenia legalizacja po 1 stycznia 2019 r. będzie niemożliwa dla formatów slim i  super slim.  Wnioskujemy  więc, aby legalizacja była  możliwa w oparciu o dotychczasowe zasady i dotychczasowe wymiary banderoli.

W ocenie członków Komisji ds. branży tytoniowej BCC, najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby dopuszczenie możliwości równoległego stosowania nowych znaków akcyzy (w tym – alternatywnego sposobu ich nanoszenia) oraz starych znaków akcyzy (wraz z obecnym sposobem ich nanoszenia) w okresie 1 stycznia – 20 maja 2019 r.

Autor: Grażyna Sokołowska przewodnicząca Komisji BCC ds. branży tytoniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  REKLAMA