REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy

Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy /shutterstock.com
Przedsiębiorcy chcą możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy proponują dodanie do projektowanego rozporządzenia akcyzowego możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy (banderol) na opakowania papierosów, tj. również na tylnej ściance opakowania (pod ostrzeżeniem zdrowotnym). Wprowadzenie takiej zmiany jest, ich zdaniem, jedynym rozwiązaniem, które pozwoli wszystkim firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

Projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy wprowadza nowe, zmniejszone znaki akcyzy dla papierosów i tytoniu do palenia o wymiarach 32x16mm od 1 stycznia 2019 r. Wprowadza również m.in. nowy sposób nanoszenia znaków akcyzy na opakowania papierosów.

REKLAMA

Autopromocja

Business Centre Club (BCC) zwraca szczególną uwagę na sposoby nanoszenia banderol na opakowania jednostkowe papierosów typu slim i super slim, które są przedstawione w Załączniku nr 4 do rozporządzenia. Polskie zakłady specjalizują się w produkcji papierosów typu slim/super slim, które stanowią niemal 30% produkcji na rynek krajowy tj. ponad 10 miliardów sztuk papierosów rocznie, przynosząc budżetowi państwa ponad 6 mld zł wpływów z tytułu akcyzy. Nanoszenie znaków akcyzy na paczkach slim / super slim w sposób przedstawiony w Załączniku nr 4, na rysunku 1b jest całkowicie zaskakujące i nie jest stosowane w żadnym z krajów UE.

Sposób nanoszenia banderol

Firmy tytoniowe zrzeszone w BCC (których łączny udział w polskim rynku papierosów wynosi ok. 60%) nie są technologicznie przygotowane na poradzenie sobie z tego typu rozwiązaniem, a próba jego wprowadzenia pod znaczną presją czasu jest obarczona szeregiem ryzyk:

- destabilizacji legalnej sprzedaży a przez to – wpływów budżetowych państwa,

- powstała na rynku luka zostanie wypełniona papierosami w opakowaniach typu slim z przemytu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- utratą pozycji europejskiego lidera w produkcji papierosów typu slim.

Aby utrzymać możliwość produkcji w fabrykach firm tytoniowych zrzeszonych w BCC, a także niezakłóconych dostaw na krajowy rynek, BCC proponuje dodanie do rozporządzenia możliwości alternatywnego sposobu nanoszenia banderol tj. również na tylnej ściance opakowania (pod ostrzeżeniem zdrowotnym). Wprowadzenie takiej zmiany do projektu rozporządzenia jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli wszystkim firmom na dostosowanie się do nowych przepisów.

W związku z tym proponujemy dodanie do Załącznika numer 4 punktu 1c, który będzie przedstawiał drugi, alternatywny sposób nanoszenia banderol na opakowania typu slim/super slim – tj. pod ostrzeżeniem graficznym z tyłu paczki.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że analogiczne do proponowanego powyżej rozwiązania mają być stosowane w wielu krajach naszego regionu UE, jak choćby: Rumunia, Czechy, Słowacja czy Węgry. Zmiana pozycji ostrzeżenia graficznego na tyle paczki papierosów leży u podstaw omawianego projektu, dlatego dodanie możliwości, która powiązuje umiejscowienie znaku akcyzy z pozycją ostrzeżenia zdrowotnego wydaje się rozsądnym  pomysłem. Jest on również w pełni zgodny z wymaganiami wynikającymi z ustawy o podatku akcyzowym.

Terminy

Pragniemy zwrócić uwagę, że ustawa nowelizująca ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 22 lipca 2016 r. przewiduje dłuższy okres przejściowy umożliwiający stosowanie dotychczasowych rozwiązań nanoszenia znaków akcyzy, a mianowicie do 19 maja 2019 r.

Tymczasem, projektowane rozporządzenie skraca ten okres aż o 5 miesięcy, proponując możliwość stosowania obecnego sposobu nanoszenia znaków akcyzy jedynie do 31 grudnia 2018 r. Według projektu rozporządzenia, nowy sposób oznaczania opakowań papierosów znakami akcyzy miałby obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r., ze wszystkimi tego konsekwencjami dot. kosztów pilnego dostosowania procesu technologicznego.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zdaniem BCC jest to ekonomicznie nieuzasadniona, nieracjonalna zmiana, która w zasadniczy negatywnie wpływa na funkcjonowanie firm zajmujących się produkcją papierosów i wyrobów tytoniowych. Zakładając przewidywalność prawodawstwa, producenci – planując dostosowanie opakowań i maszyn do zmian związanych z zakończeniem okresu przejściowego wynikającego z ustawy wdrażającej dyrektywę tytoniową – mieli przecież pełne prawo zakładać, że dotychczasowe wzory opakowań i sposoby nanoszenia banderoli na wyroby tytoniowe będą mogły być wykorzystywane również po 1 stycznia 2019 r., tj. do 20 maja 2019 r.


REKLAMA

Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzania nie biorą pod uwagę realiów produkcyjnych, projektowych oraz procesu zarządzania posiadanymi zapasami. Skrócenie terminu znacznie ogranicza możliwości płynnego wykorzystania zapasów opakowań oraz dostosowania linii produkcyjnych i stopniowego przestawiania ich z obecnego sposobu nanoszenia banderol na nowy, w szczególnie newralgicznym czasie z punktu widzenia produkcji na rynek polski i eksport, jakim jest przełom roku. Pamiętać należy bowiem, że zdecydowana większość wyrobów wytwarzanych w polskich fabrykach przeznaczonych jest na eksport, dlatego też możliwa elastyczność w dostosowaniu parku maszynowego jest bardzo istotna z punktu widzenia produkcji na rynki inne niż Polska.

W związku z powyższym, proponowane w rozporządzeniu podejście do czasu wprowadzenia nowych sposobów nanoszenia znaków akcyzy przede wszystkim znacznie skraca czas na dostosowanie i stwarza ryzyko, że niektórzy producenci nie zdołają się w takim czasie odpowiednio przystosować do nowych wymogów. Czas na dostosowanie jest bowiem zmniejszony z 14 miesięcy (od momentu, kiedy znane jest rozporządzenie o nowych znakach i nowych sposobach nanoszenia do 20 maja 2019) do 9 miesięcy (od rozporządzenia do 31 grudnia 2019) lub mniej w przypadku ew. długotrwałego procesu konsultacji projektu.

Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, że ta regulacja zbiegnie się czasowo z kolejnymi skomplikowanymi procesami zmian technologicznych wynikających z projektów pilotażowych i dostosowywania produkcji do systemu śledzenia drogi produktów (Track &Trace),  którego termin wdrożenia przypada również na maj 2019 r.    Jednocześnie, zwracamy uwagę na fakt, że według projektu rozporządzenia legalizacja po 1 stycznia 2019 r. będzie niemożliwa dla formatów slim i  super slim.  Wnioskujemy  więc, aby legalizacja była  możliwa w oparciu o dotychczasowe zasady i dotychczasowe wymiary banderoli.

W ocenie członków Komisji ds. branży tytoniowej BCC, najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby dopuszczenie możliwości równoległego stosowania nowych znaków akcyzy (w tym – alternatywnego sposobu ich nanoszenia) oraz starych znaków akcyzy (wraz z obecnym sposobem ich nanoszenia) w okresie 1 stycznia – 20 maja 2019 r.

Autor: Grażyna Sokołowska przewodnicząca Komisji BCC ds. branży tytoniowej

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA