| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Obniżenie stawek amortyzacyjnych przez podatnika CIT stosującego metodę amortyzacji liniowej

Obniżenie stawek amortyzacyjnych przez podatnika CIT stosującego metodę amortyzacji liniowej

Podatnik może obniżyć stawkę amortyzacji środka trwałego do dowolnie wybranego przez siebie poziomu. Taką wykładnię przepisów prezentują organy podatkowe.

Podatnik może dowolnie kształtować stawki

Stanowisko organu wyrażone w omawianej interpretacji należy ocenić pozytywnie.

Przepisy ustawy o CIT wprost przewidują możliwość obniżenia stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o CIT) dla środków trwałych amortyzowanych metodą liniową. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Tym samym, możliwość zmiany stawek amortyzacyjnych dotyczy, odpowiednio, zarówno środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji podatkowej.

Przedmiotowa zmiana ma charakter dwukierunkowy, tj. obejmuje zarówno prawo do obniżenia stawki amortyzacyjnej, jak również do rezygnacji z obniżonej stawki na rzecz stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.

Podwyższanie stawek amortyzacyjnych

Powyższe oznacza, że w kolejnych latach podatkowych podatnik może amortyzować liniowo te same środki trwałe przy zastosowaniu różnych stawek amortyzacyjnych. Jednocześnie, stawki te powinny mieścić się w poziomach ustalonych przez ustawodawcę podatkowego.

Górną wysokość stawki amortyzacyjnej stanowią, co do zasady, stawki określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Z drugiej strony, brak jest zdefiniowanej dolnej granicy dla obniżanej stawki, zatem podatnicy mogą dowolnie obniżać stawki amortyzacyjne, w tym do 0%.

Jak można zmieniać stawki amortyzacyjne?

Prawo podatnika do obniżenia stawki amortyzacyjnej nie jest w żaden sposób ograniczone przepisami podatkowymi, dlatego obniżanie stawek amortyzacyjnych może być stosowane przez wszystkich podatników CIT.

Mogą oni korzystać z opisanego mechanizmu m. in. jako narzędzia optymalizacji rozliczeń podatkowych, pozwalającego na dostosowanie wysokości kosztów uzyskania przychodów związanych z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych do osiąganego dochodu podatkowego lub poniesionej straty.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 stycznia 2012 r. (nr IPTPB3/423-263/11-4/PM).

Anna Domańska jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK