| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jakie są konsekwencje spóźnionego złożenia zeznania CIT-8

Jakie są konsekwencje spóźnionego złożenia zeznania CIT-8

Deklarację CIT–8 trzeba złożyć w ciągu trzech miesięcy od daty zakończenia roku podatkowego przypada termin złożenia zeznania rocznego CIT-8. W przypadku podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym termin ten przypada na 31 marca kolejnego roku. Gdyby dzień 31 marca przypadł w sobotę albo dzień ustawowo wolny od pracy, jako termin złożenia zeznania rocznego należy przyjąć następny dzień po tym dniu.

Dodatkową dolegliwością podatkową za niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku w terminie są odsetki za zwłokę od nieterminowej zapłaty zobowiązania. Odsetki należy liczyć od dnia następnego po dniu w którym przypadł obowiązek zapłaty podatku. W chwili obecnej wysokość odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10% w skali roku.

Co do zasady, podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć odsetki od zaległości podatkowej. W praktyce możliwe jest skorzystanie z kalkulatora odsetek podatkowych dostępnego w Internecie lub skontaktowanie się w tej sprawie z urzędem skarbowym.

Co istotne odsetek nie nalicza się i pobiera, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską (na dzień dzisiejszy jest to kwota 6 zł).

Co w związku z tym zrobić by uniknąć sankcji KKS wynikających z niezłożenia zeznania podatkowego?
- Jak najszybciej złożyć zeznanie podatkowe,
- Uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę,
- Złożyć zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. Czynny żal).

Należy również pamiętać, aby przechowywać kopie deklaracji wraz z potwierdzeniem z biura podawczego (ewentualnie dowody nadania listu na poczcie). W razie jakichkolwiek wątpliwości, to na spółce ciąży obowiązek udowodnienia organom podatkowym, że postępuje zgodnie z prawem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »