REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności zagraniczne a podatek u źródła w 2022 roku. Mechanizm „Pay and Refund”

Płatności zagraniczne a podatek u źródła w 2022 roku. Mechanizm „Pay and Refund”
Płatności zagraniczne a podatek u źródła w 2022 roku. Mechanizm „Pay and Refund”

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła płatności dokonywanych przez polskie podmioty na rzecz zagranicznych firm. Wprowadzony Mechanizm „Pay and Refund” zakłada, że polscy płatnicy dokonujący w danym roku na rzecz tego samego, zagranicznego podatnika wypłat określonych należności powyżej 2 mln złotych, są obowiązani do poboru podatku u źródła w wysokości z reguły 19% lub 20%. Zasada ta dotyczy wyłącznie płatności na rzecz podmiotu powiązanego i w odniesieniu do kwalifikowanych płatności takich jak odsetki, należności licencyjne czy dywidendy.

 Mechanizm „Pay and Refund” a podatek u źródła.

Płatnik dokonując wypłat kwalifikujących się do objęcia mechanizmem „Pay and Refund” musi zatem co do zasady pobrać podatek u źródła (wg stawek 19% lub 20%) niezależnie od preferencji wynikających w tym zakresie  z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania czy implementowanych Dyrektyw UE (czyli możliwości pobrania podatku wg. stawki niższej lub zastosowania zwolnienia) zaś następnie on lub podatnik mogą ubiegać się o zwrot podatku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Aneta Lewandowska, Współprzewodnicząca Komitetu Podatkowego CCIFP, doradca podatkowy, dyrektor w CRIDO.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy stawki preferencyjne?

Ustawa przewiduje jednak dwie sytuacje w których istnieje możliwość zastosowania wspomnianych preferencyjnych stawek podatku u źródła tj. w sytuacji gdy zarząd płatnika podpisze stosowne oświadczenie lub płatnik lub podatnik uzyskają stosowną opinię o stosowaniu preferencji w WHT.

- Bardzo istotny jest fakt, że niepobranie podatku zgodnie z nowym mechanizmem lub wady oświadczenia płatnika mogą rodzić po stronie osób odpowiedzialnych za podatki surowe sankcje finansowe – dodaje A.Lewandowska.

Znowelizowane przepisy dotyczące mechanizmu „Pay and Refund” są pokłosiem wprowadzonych w 2019 roku zmian w tym obszarze – wówczas po raz pierwszy wprowadzono mechanizm „Pay and Refund” jednak wielokrotnie odraczano jego wejście w życie. Wynikało to z faktu, że wprowadzone przepisy były bardzo kontrowersyjne i ich stosowanie byłoby dla firm bardzo dużym obciążeniem administracyjnym, a miejscami wręcz niemożliwe do spełnienia. Stąd też już od jesieni 2018 r., w ramach Komitetu Podatkowego Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej(CCIFP) bardzo intensywnie apelowano o złagodzenie tych przepisów.

I chociaż przepisy w zakresie mechanizmu „Pay and Refund” zostały zmienione i złagodzone, to jednak pozostała niepewność po stronie firm co do tego jak w praktyce stosować zasady opodatkowania płatności zagranicznych podatkiem u źródła. Kluczowym obszarem niepewności są pojęcia należytej staranności płatnika, rzeczywistego właściciela płatności oraz rzeczywistej działalności gospodarczej podmiotu. Przepisy te obowiązują już od 2019 roku i na ich kanwie powstaje kontrowersyjna i często niejednolita praktyka interpretacyjna. Stąd w ramach prac Komitetu od początku apelowaliśmy o wydanie tzw. Objaśnień Ministra Finansów w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy objaśnienia podatkowe Ministra Finansów?

Projekt Objaśnień pojawił się co prawda w 2019 roku, jednak do dziś nie został on sfinalizowany. Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA