REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności zagraniczne a podatek u źródła w 2022 roku. Mechanizm „Pay and Refund”

Płatności zagraniczne a podatek u źródła w 2022 roku. Mechanizm „Pay and Refund”
Płatności zagraniczne a podatek u źródła w 2022 roku. Mechanizm „Pay and Refund”

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła płatności dokonywanych przez polskie podmioty na rzecz zagranicznych firm. Wprowadzony Mechanizm „Pay and Refund” zakłada, że polscy płatnicy dokonujący w danym roku na rzecz tego samego, zagranicznego podatnika wypłat określonych należności powyżej 2 mln złotych, są obowiązani do poboru podatku u źródła w wysokości z reguły 19% lub 20%. Zasada ta dotyczy wyłącznie płatności na rzecz podmiotu powiązanego i w odniesieniu do kwalifikowanych płatności takich jak odsetki, należności licencyjne czy dywidendy.

 Mechanizm „Pay and Refund” a podatek u źródła.

Płatnik dokonując wypłat kwalifikujących się do objęcia mechanizmem „Pay and Refund” musi zatem co do zasady pobrać podatek u źródła (wg stawek 19% lub 20%) niezależnie od preferencji wynikających w tym zakresie  z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania czy implementowanych Dyrektyw UE (czyli możliwości pobrania podatku wg. stawki niższej lub zastosowania zwolnienia) zaś następnie on lub podatnik mogą ubiegać się o zwrot podatku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Aneta Lewandowska, Współprzewodnicząca Komitetu Podatkowego CCIFP, doradca podatkowy, dyrektor w CRIDO.

Autopromocja

Kiedy stawki preferencyjne?

Ustawa przewiduje jednak dwie sytuacje w których istnieje możliwość zastosowania wspomnianych preferencyjnych stawek podatku u źródła tj. w sytuacji gdy zarząd płatnika podpisze stosowne oświadczenie lub płatnik lub podatnik uzyskają stosowną opinię o stosowaniu preferencji w WHT.

- Bardzo istotny jest fakt, że niepobranie podatku zgodnie z nowym mechanizmem lub wady oświadczenia płatnika mogą rodzić po stronie osób odpowiedzialnych za podatki surowe sankcje finansowe – dodaje A.Lewandowska.

Znowelizowane przepisy dotyczące mechanizmu „Pay and Refund” są pokłosiem wprowadzonych w 2019 roku zmian w tym obszarze – wówczas po raz pierwszy wprowadzono mechanizm „Pay and Refund” jednak wielokrotnie odraczano jego wejście w życie. Wynikało to z faktu, że wprowadzone przepisy były bardzo kontrowersyjne i ich stosowanie byłoby dla firm bardzo dużym obciążeniem administracyjnym, a miejscami wręcz niemożliwe do spełnienia. Stąd też już od jesieni 2018 r., w ramach Komitetu Podatkowego Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej(CCIFP) bardzo intensywnie apelowano o złagodzenie tych przepisów.

I chociaż przepisy w zakresie mechanizmu „Pay and Refund” zostały zmienione i złagodzone, to jednak pozostała niepewność po stronie firm co do tego jak w praktyce stosować zasady opodatkowania płatności zagranicznych podatkiem u źródła. Kluczowym obszarem niepewności są pojęcia należytej staranności płatnika, rzeczywistego właściciela płatności oraz rzeczywistej działalności gospodarczej podmiotu. Przepisy te obowiązują już od 2019 roku i na ich kanwie powstaje kontrowersyjna i często niejednolita praktyka interpretacyjna. Stąd w ramach prac Komitetu od początku apelowaliśmy o wydanie tzw. Objaśnień Ministra Finansów w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy objaśnienia podatkowe Ministra Finansów?

Projekt Objaśnień pojawił się co prawda w 2019 roku, jednak do dziś nie został on sfinalizowany. Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA