| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Pierwsze zeznanie w zakresie CFC do końca września 2016 roku

Pierwsze zeznanie w zakresie CFC do końca września 2016 roku

Do 30 września 2016 r. podatnicy podatku dochodowego powinni rozliczyć po raz pierwszy dochody uzyskiwane przez zagraniczne spółki kontrolowane (ang. Controlled Foreign Company – dalej CFC). Uzyskiwanie dochodów z takich spółek oznacza konieczność zapłaty podatku i złożenia zeznania PIT-CFC lub CIT-CFC.

30 września 2016 r. rozliczają się z dochodów uzyskiwanych przez CFC kontrolujący te spółki podatnicy:

  • podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym – w tym terminie powinni przekazać do urzędu skarbowego zeznanie CIT-CFC(2) i dokonać wpłaty wynikającego z zeznania podatku należnego,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych – w tym terminie powinni przekazać do urzędu skarbowego zeznanie PIT-CFC(2) i dokonać wpłaty wynikającego z zeznania podatku należnego.

Warto zauważyć, że przepisy regulujące składanie PIT-CFC i CIT-CFC odwołują się do roku podatkowego (art. 45 ust. 1aa updof i art. 27 ust. 2a updop). Przy czym należy brać pod uwagę:

  • rok podatkowy zagranicznej spółki kontrolowanej, lub
  • rok podatkowy podatnika – jeżeli zagraniczna spółka kontrolowana nie ma ustalonego roku podatkowego albo rok ten przekracza okres kolejnych, następujących po sobie 12 miesięcy (art. 24a ust. 6 updop i art. 30f ust. 7 updof).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dopiero od zakończenia tak ustalonego roku podatkowego należy liczyć dziewięciomiesięczny termin na złożenie zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej (PIT-CFC i CIT-CFC). Dla podatników, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu i którzy rozliczać będą dochody spółek kontrolowanych za 2015 r., jest to 30 września 2016 r.

Należy przy tym pamiętać, że posiadający udziały w zysku więcej niż jednej zagranicznej spółki kontrolowanej zobowiązany jest złożyć odrębne zeznania o dochodach każdej z tych spółek (art. 45 ust. 1aa updof i art. 27 ust. 2a updop).

Zeznanie dotyczące podatku od CFC (PIT-CFC lub CIT-CFC) podatnik składa do właściwego dla siebie urzędu skarbowego. Jest to ten sam urząd skarbowy, do którego składa odpowiednio zeznanie PIT-36, PIT-36L lub CIT-8.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Pierwsze zeznanie w zakresie CFC należy złożyć do końca września 2016 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »