REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta dochodów a polityka cen transferowych

Korekta dochodów a polityka cen transferowych /Fot. Fotolia
Korekta dochodów a polityka cen transferowych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak organy podatkowe interpretują korektę dochodów podmiotów powiązanych w ramach realizowanego modelu biznesowego oraz polityki cen transferowych? Co w przypadku międzynarodowych grup kapitałowych jest coraz częstszą praktyką, również w stosunku do podmiotów działających w Polsce.

Przedmiotowa kwestia została w ostatnim czasie poruszona w dwóch interpretacjach wydanych w dniu 5 września 2016 r. (sygn. akt. IBPB-1-2/4510-542/16-2/KP oraz IBPB-1-2/4510-543/16-2/KP) i dotyczących tego samego stanu faktycznego.

Autopromocja

Spółka, z siedzibą w Polsce, działa w ramach międzynarodowej grupy zajmującej się produkcją stali nierdzewnej i stopów. W grupie wdrożono politykę cen transferowych, która określa m. in. rolę spółki, jako dystrybutora produktów grupy na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka nabywa produkty w większości od innych podmiotów powiązanych i dystrybuuje na wskazanych rynkach, osiągając w ten sposób zyski opodatkowane w Polsce. W ramach polityki cen transferowych funkcjonującej w Grupie ustalono, iż rynkowa zyskowność spółki (biorąc pod uwagę jej profil funkcjonalny) powinna być stała i wynosić na poziomie EBIT 1,75%.

W sytuacji, gdy faktyczna zyskowność spółki odbiegałaby od ustalonej wartości rynkowej, podmiot powiązany pełniący rolę koordynatora rozliczeń przekazuje spółce dokumenty księgowe, określające wartość korekty „in plus” lub „in minus” tak, aby faktyczna zyskowność spółki odpowiadała wartości rynkowej. Korekta byłaby dokonywana bezpośrednio w oparciu o przedstawione dokumenty, nie zaś w ramach korekt dotychczasowych rozliczeń np. cen produktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach zapytania, spółka chciała potwierdzić sposób oraz moment ujęcia takiej korekty w księgach rachunkowych.

Stanowisko organu

Organ odpowiadając na pytanie spółki wskazał, że korekta dochodów spółki „in plus” powinna być uznana jako przychód zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT w dniu otrzymania środków pieniężnych. Natomiast w przypadku korekty „in minus” według organu nie można mówić o koszcie podatkowym. Przesądza o tym brak powiązania pomiędzy korektą, a transakcjami handlowymi z podmiotem powiązanym. Zdaniem organu „wyrównanie określonego poziomu narzutu zysku ma na celu utrzymanie określonego poziomu dochodowości spółki, natomiast nie wykazano, aby ten wydatek w jakikolwiek sposób wpływał na przychody spółki.” Tym samym organ podkreślił brak związku pomiędzy poniesionym kosztem a osiąganymi przez spółkę przychodami.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Podsumowanie

Przedstawiony powyżej stan faktyczny, jak również stanowisko organu, po raz kolejny wskazują na istotność sposobu ustalania cen w transakcjach z podmiotem powiązanym i metodologii ich modyfikacji. Prosta korekta dochodu oparta o dokument księgowy (co jest częstym zjawiskiem wśród podmiotów działających w Polsce i będących częścią grup międzynarodowych) może nie wystarczyć do obrony powiązania poniesionego kosztu z chęcią uzyskania lub zabezpieczenia przychodu. Wyraz temu daje w jednej z przytoczonych interpretacji sam organ wskazując, iż „odpowiednie kształtowanie polityki cen transakcyjnych pomiędzy spółkami grupy kapitałowej nie powodowałoby konieczności dokonywania przedstawionych we wniosku rozliczeń i miałoby bezpośrednie przełożenie na uzyskiwane przychody w związku z działalnością gospodarczą spółki, a tym samym wywoływało inne skutki podatkowe”. Tak więc sama chęć osiągnięcia rynkowego poziomu dochodowości nie jest błędem – kluczowy jest natomiast wybór odpowiedniej metodologii i instrumentów do jego realizacji.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA