Ubruttowienie należności jako koszt podatkowy płatnika podatku u źródła
REKLAMA
REKLAMA
Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP), podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP).
REKLAMA
Wynagrodzenie wypłacane kontrahentom zagranicznym, co do zasady, może stanowić koszty uzyskania przychodów. Wątpliwości powstają natomiast w odniesieniu do kwoty jaką przedsiębiorca płaci wskutek ubruttowienia należności. Dla oceny dopuszczalności kwalifikacji podatku u źródła uregulowanego za kontrahenta zagranicznego, należy zwrócić uwagę na treść art. 16. ust. 1 pkt 15 ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku dochodowego oraz wpłat z zysku określonych w odrębnych przepisach.
Jak podkreślają jednak organy podatkowe, przepis ten nie dotyczy podatku dochodowego pobranego przez płatnika, lecz podatku dochodowego należnego od danego podatnika tego podatku. Tylko bowiem podatnik obowiązany jest uiszczać podatek dochodowy. Płatnik podatku tego nie płaci. Odprowadza on jedynie do urzędu skarbowego "cudzy podatek". Podobne stanowisko prezentowane jest zarówno przez sądy administracyjne jak i organy podatkowe (zob. wyrok WSA w Warszawie z 27.05.2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1985/07 – orzeczenie prawomocne oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26.02.2014 r., znak: IPPB3/423-970/13-2/JBB, a także interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25.03.2010 r., znak: IBPBI/2/423-30/10/PP).
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
REKLAMA
Ubruttowione wynagrodzenie można zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów zarówno w sytuacji gdy taki sposób rozliczenia wynika z umowy między polskim i zagranicznym kontrahentem, jak również gdy uregulowanie podatku za zagranicznego kontrahenta podyktowane jest brakiem możliwości dokonania potrącenia. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których charakter umowy nie pozwala na potrącenie podatku u źródła, np. w przypadku gdy zapłata za nabywaną usługę podlegającą podatkowi u źródła jest dokonywana przez Internet.
Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25.05.2017 r., (znak: 0111-KDIB1 1.4010.10.2017.1.BS) „uzasadnienie celu poniesienia wydatku, obejmującego uregulowanie za kontrahenta zagranicznego podatku u źródła, pozwalające na zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodu jest możliwe w sytuacji, gdy obowiązek pokrycia przez płatnika podatku u źródła wynika z postanowień umowy łączącej strony, jak również w przypadkach gdy brak jest umowy np. w przypadku zakupu biletów lotniczych w Internecie przy użyciu kart płatniczych. Skoro Wnioskodawca decyduje się ponieść ciężar podatku „u źródła” dokonując tego poprzez ubruttowienie należności, wówczas owe ubruttowienie wypłaconej kwoty należnej, stanowić będzie dodatkowy element kosztowy, jako część należnego wynagrodzenia.”
Przemysław Szwed
Młodszy Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat