| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Przekształcenie spółki z o.o. w S.K.A. – bez CIT od kapitału zapasowego powstałego z nadwyżki wartości wkładów

Przekształcenie spółki z o.o. w S.K.A. – bez CIT od kapitału zapasowego powstałego z nadwyżki wartości wkładów

W sytuacji przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną, przekształcenie to nie spowoduje po stronie wspólnika będącego osobą prawną powstania przychodu w podatku CIT, bowiem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o CIT stanowiący, że za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, nie będzie miał w tym przypadku zastosowania. Tym samym na spółce komandytowo-akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. nie będzie spoczywał obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 maja 2019 r., 0111-KDIB1-1.4010.85.2019.4.BS.

Sprawa dotyczyła spółki, która podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Obszar działalności spółki koncentrował się wokół działalności inwestycyjnej i pożyczkowej dla przedsiębiorców. Kapitał zakładowy spółki wynosił 500.000 złotych, podzielony na 10.000 udziałów o równej wartości. Kapitał zapasowy spółki pochodził głównie z nadwyżki wkładów pieniężnych ponad wartością nominalną udziałów obejmowanych przez spółkę. Udziałowcami spółki były dwie osoby fizyczne, które – podobnie jak spółka – podlegały nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oraz spółka z o.o. Spółka planowała wprowadzić kolejnego udziałowca będącego osobą fizyczną oraz przekształcić się w spółkę komandytowo-akcyjną, w której akcjonariuszem byłaby spółka z o.o., a komplementariuszami dwóch udziałowców – osoby fizyczne. Jednocześnie spółka nie zamierzała zwiększać majątku spółki poprzez jakiekolwiek finansowanie zewnętrzne w procesie przekształcenia.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Spółka powzięła wątpliwość, czy  w przypadku, gdy spółka z o.o. przekształci się w spółkę komandytowo-akcyjną, wartość kapitału zapasowego, utworzonego z nadwyżki wartości wkładów pieniężnych ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów w spółce przekształcanej, zostanie opodatkowana podatkiem CIT.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że wartość kapitału zapasowego spółki z o.o. w części utworzonej z nadwyżki wartości wniesionego przez wspólników wkładu ponad łączną wartość nominalną objętych przez wspólników udziałów, nie będzie opodatkowana podatkiem CIT, w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną. Według spółki, opodatkowanie kapitału zapasowego w wypadku przekształcenia mogłoby mieć miejsce, gdyby spółka przekształciła się w spółkę osobową i jednocześnie w sytuacji, w której kapitał zapasowy powstałby z zysków niepodzielonych lub zysków przekazanych na kapitał zapasowy. Spółka wskazała, że żadna z wyżej wskazanych sytuacji jej nie dotyczyła.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o CIT dotyczy opodatkowania niepodzielonych zysków w spółce oraz wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy, w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną. Z uwagi na fakt, że przekształcenie dotyczy  spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną to omawiane przekształcenie nie spowoduje po stronie wspólnika będącego osobą prawną powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »