Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ulga w CIT - podatnicy mogą zaoszczędzić jeszcze prawie 50 tys. zł

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Podatnicy CIT mogą zaoszczędzić jeszcze prawie 50 tys. zł /fot. shutterstock
Podatnicy CIT mogą zaoszczędzić jeszcze prawie 50 tys. zł /fot. shutterstock
Przedsiębiorstwa, które zatrzymały zysk za 2018 r. lub planują go zatrzymać za 2019 r., mogą skorzystać z dodatkowej ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Od przychodu odliczą hipotetyczne odsetki od kapitału własnego.

Maksymalnie można zaoszczędzić na podatku 47,5 tys. zł.

- W czasie epidemii wiele podmiotów, mimo dobrej kondycji, zatwierdzając sprawo zdania finansowe za 2019 r., decyduje się nie wypłacać dywidend. Kumulują one kapitał na niepewną przyszłość. Dzięki nowej uldze w CIT mogą rozpoznawać dodatkowe koszty, obniżając sobie płacony CIT w formie bieżących zaliczek - przypomina Grzegorz Szysz, senior menedżer w Grant Thornton.

Wprawdzie trwają prace nad ograniczeniem prawa do tej preferencji, ale na razie można z niej skorzystać w kształcie przewidzianym w przepisach o CIT obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Spółki w tym roku po raz pierwszy mogą sięgnąć po tę ulgę. Zgodnie z przepisami przejściowym stosuje się ją po raz pierwszy do roku podatkowego rozpoczętego po 31 grudnia 2019 r. (art. 10 ust. 1 ustawy z 19 listopada 2018 r., Dz.U. poz. 2159).

Na podstawie art. 15cb ustawy o CIT można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów hipotetyczne odsetki, czyli takie, które trzeba byłoby zapłacić, pożyczając pieniądze np. w banku.

- Zasadą jest, że aby zaliczyć daną kwotę do kosztów uzyskania przychodu, trzeba ją faktycznie wydatkować (np. zapłacić odsetki od kredytu), a ona sama musi mieć związek z działalnością gospodarczą i nie może być w katalogu wyłączeń z podatkowych kosztów - przypomina Grzegorz Szysz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ulga jest całkowitym odejściem od tej zasady. Pozwala bowiem rozpoznać koszty podatkowe bez poniesienia wydatku (bez zapłaty odsetek).

Jest limit

Jak wyliczyć te hipotetyczne odsetki? Należy przemnożyć stopę referencyjną NBP, obowiązującą na ostatni dzień poprzedniego roku (dla 2020 r. jest to 1,5 proc.) i powiększoną o 1 pkt proc. przez kwotę dopłaty lub zatrzymanego zysku.

Kosztów nie można jednak odliczać bez ograniczeń. Hipotetyczne odsetki mogą wynieść maksymalnie 250 tys. zł rocznie. To oznacza, że liczyć się będzie wartość dopłat lub zatrzymanego zysku w kwocie maksymalnie 10 mln zł.

- Skala nie jest duża, bo ze względu na limit można zaoszczędzić na podatku maksymalnie 47,5 tys. zł - podkreśla Grzegorz Szysz.

Wylicza, że jeżeli spółka ma zysk 10 mln zł i wypłaci 5 mln zł dywidendy, to uzyska korzyści na poziomie niespełna 24 tys. zł.

- W grupach kapitałowych korzyść będzie jednak większa - podkreśla ekspert. Tłumaczy, że jeżeli na grupę składa się np. z 10 spółek i część z nich ma zyski albo dopłaty, to może się okazać, że w ramach grupy przysługują im łącznie setki tysięcy złotych odliczeń bez poniesienia żadnego wydatku.

Skorzystają spółki

Kto może z ulgi skorzystać? Dotyczy ona podatników CIT, a więc w praktyce spółek z o.o., spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych. W tym roku z nowego rozwiązania skorzystają te z nich, które w 2018 lub 2019 r. miały zyski, ale ich w całości nie wypłaciły i raczej nie będą wypłacać w krótkim horyzoncie czasowym. To samo dotyczy spółek z o.o., do których wnoszone były dopłaty do kapitału.

Zgodnie z art. 15cb ust. 2 ustawy o CIT, koszt można bowiem rozpoznać w roku wniesienia dopłaty lub przekazania kwot zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy oraz w kolejnych dwóch bezpośrednio po sobie następujących latach podatkowych. Przy tym do kalkulacji nie zalicza się dopłat i zysków przeznaczonych na pokrycie straty bilansowej.

Ekspert z Grant Thornton tłumaczy zastosowanie ulgi na przykładach.

Przykład 1

Wspólnicy spółki z o.o. (której rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym) postanowili w uchwale podjętej w 2019 r. o zatrzymaniu wypracowanego w 2018 r. zysku w wysokości 2 mln zł i przekazaniu go na kapitał zapasowy. Dodatkowo w 2019 r. wspólnicy wnieśli dopłaty w wysokości 2 mln zł.

Roczne odsetki od kapitału własnego zaliczone do kosztów podatkowych za 2020 r. to 100 tys. zł [(1,5 proc. + 1 proc.) x 4 mln zł].

W związku chociażby z niepewnością dotyczącą braku wypłaty zysków lub zwrotu dopłat w okresie 3 lat spółka mogłaby również odroczyć moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodu do 2021 r. Należy jednak pamiętać, że obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 0,5 proc. Oznacza to, że dla 2021 r. może wynieść 0,5 proc. Wówczas spółka będzie miała prawo do rozpoznania jedynie 60 tys. zł [(0,5 proc. + 1 proc.) x 4 mln zł.

Przykład 2

Wspólnicy spółki z o.o., której rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym, postanowili w uchwale podjętej w 2019 r. zatrzymać zysk wypracowany w spółce w 2018 r. i przekazać go na kapitał zapasowy. Wysokość zatrzymanego zysku wynosi 6 mln zł.

W 2019 r. zysk to 10 mln zł, z tego w 2020 r. 4 mln zł zostało przeznaczone na wypłatę dywidendy, a 6 mln zł przeznaczono na kapitał zapasowy.

Roczne odsetki od kapitału własnego zaliczone do kosztów podatkowych za 2020 r. to 250 tys. zł. Z obliczeń [(1,5 proc. + 1 proc.) x 12 mln zł] wychodzi kwota większa niż limit, tj. 300 tys. zł.

Spółka mogłaby również odroczyć moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodu do 2021 r. Należy jednak pamiętać, że obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 0,5 proc. Oznacza to, że dla 2021 r. może wynieść 0,5 proc. Wówczas spółka będzie miała prawo do rozpoznania jedynie 180 tys. zł. [(0,5 proc. + 1 proc.) x 12 mln zł].

Będzie klauzula

Z odliczeniem ulgi nie warto zwlekać nie tylko z powodu malejących stóp procentowych. Parlament pracuje właśnie nad nowelizacją ustawy o CIT, która od 1 stycznia 2021 r. ograniczy stosowanie tej preferencji poprzez wprowadzenie kolejnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (siódmej już). Przedsiębiorcy stracą więc prawo do ulgi, jeśli będą się kierować głównie chęcią uzyskania korzyści podatkowej.

Dziennika Gazeta Prawna. Kup w kiosku lub w wersji elektronicznej

Trzy lata

Grzegorz Szysz przypomina, że spółka straci ulgę, jeżeli zwróci dopłatę lub wypłaci zysk przed upływem trzech lat od końca roku podatkowego, w którym dopłata została wniesiona lub podjęto uchwałę o zatrzymaniu zysku. W takich przypadkach trzeba będzie rozpoznać przychód. Ekspert przypomina, że wypłata zysku to nie tylko dywidenda, lecz także wypłata wynagrodzenia umorzeniowego z zysków (umorzenie z czystego zysku).

Utratę preferencji spowoduje również restrukturyzacja, a konkretnie:

 • przejęcie w formie połączenia przez przejęcie lub w formie podziału spółki, która zaliczyła odsetki od kapitału własnego do kosztów uzyskania przychodu,
 • przekształcenie spółki, która zaliczyła odsetki od kapitału własnego do podatkowych kosztów, w spółkę niemającą osobowości prawnej. ©℗

Agnieszka Pokojska

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

Reklama
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ryzyko podatkowe można ubezpieczyć. W jakim zakresie?

  Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi. 

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.

  Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik 7 czerwca 2023 r.

  ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.

  Dywidenda rzeczowa - skutki podatkowe w CIT po stronie spółki wypłacającej dywidendę

  Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?

  Slim VAT 3 - Kawa z INFORLEX 13 czerwca 2023 r.

  Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.

  Fiskus chce wiedzieć kto sprzedaje towary i usługi w internecie a nie płaci podatków. Wdrożenie dyrektywy DAC7 od 1 września 2023 r.

  Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. 

  Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

  Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem?

  Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.

  Czy drobny producent wina ma obowiązek stosowania e-SAD?

  W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.

  Kaucja za butelki plastikowe, szklane i puszki od 2025 roku. Ile wyniesie?

  6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.

  Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

  Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

  Liczy się humor, czyli księgowy też człowiek!

  U nas Międzynarodowy Dzień Księgowego trwa cały tydzień! Kolejny zestaw żartów prosto od księgowych już na Was czeka!

  Nowelizacja SLIM VAT 3 to także zmiany w PIT, wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn i odroczenie obowiązku wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT

  W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.

  Księgowość to fundament rozwoju firmy

  Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

  800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa". Historyjka napisana przez ChatGPT

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!

  Przelewy bankowe w Boże Ciało 2023 i długi weekend 8-11 czerwca

  Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?

  Księgowość na wesoło. Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego

  Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!

  WIRON stosowany do prefinansowania PROW 2014-2020 od 1 września 2023 r.

  Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Od początku 2023 roku spadają wskaźniki WIBOR i WIRON. Co dalej?

  Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.

  Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

  Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

  Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

  Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

  Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

  Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów. 

  Prezydent podpisał pakiet Slim VAT 3

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – podała kancelaria prezydenta. Ustawa wprowadza pakiet Slim VAT 3, który ma uprosić rozliczanie tego podatku.

  Emilewicz: projektem nowelizacji ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu zajmie się rząd

  Zakładam, że projekt ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, byśmy zdążyli przepracować ją w Sejmie w czerwcu i lipcu - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.