REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak optymalizować podatki poprzez prawo maltańskie?

Jak optymalizować podatki poprzez prawo maltańskie? /shutterstock.com
Jak optymalizować podatki poprzez prawo maltańskie? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, w której konkretna jurysdykcja narzuca działającym na jej terenie przedsiębiorcom zbyt wysokie zobowiązania podatkowe, zaczynają one szukać takiej rezydencji podatkowej, która zaoferuje im dogodniejsze warunki umożliwiające osiąganie większych zysków, kosztem niższych danin opłacanych na rzecz państwa. Krótko mówiąc, podejmują działania zwane optymalizacją podatkową. Skuteczną metodę takiej optymalizacji oferuje spółka na Malcie, a dokładnie spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka maltańska.

Jeżeli działająca na terenie Polski spółka osobowa generuje dochód, musi zapłacić od niego podatek CIT w wysokości 19% (15% od 2017 roku). Chcąc uniknąć tego przykrego obowiązku, wspólnicy owej spółki mogą wykorzystać prawo maltańskie. W tym celu, zakładają na Malcie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której stają się Dyrektorami Zarządzającymi. Następnie przekształcają obie spółki (tj. polską osobową i maltańską z o. o.) w nowa strukturę, czyli polską spółkę komandytową z maltańskim komplementariuszem.

Autopromocja

Ponieważ spółka maltańska jest częścią większej całości, której początek dała firma polska, jest ona rezydentem podatkowym Polski, a więc musi mieć numer NIP, wpłacać zaliczki na podatek dochodowy oraz składać tutaj deklaracje CIT-8.

Jak zatem optymalizować? Bardzo prosto. Należy podzielić wypracowany przez spółkę komandytową zysk w proporcji jak najkorzystniejszej dla jej maltańskiego elementu (nawet 99% : 1% na korzyść spółki z Malty). Następnie ów zysk należy zrównoważyć przez koszt, czyli wynagrodzenie dla Dyrektorów Zarządzających (Zysk minus wysokość wynagrodzeń Dyrektorów powinien wynosić zero).

W takiej sytuacji, kiedy podstawa opodatkowania została zredukowana do poziomu 0 złotych, spółka maltańska nie płaci podatku dochodowego, ponieważ nie ma z czego. Natomiast Dyrektorzy Zarządzający, pomimo iż są polskimi rezydentami podatkowymi, nie płacą tutaj podatku od wynagrodzenia pobranego z tytułu pracy w spółce maltańskiej, ponieważ stanowi tak umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Maltą. Nie płacą też podatku na Malcie, ponieważ stanowi tak miejscowe prawo. A zatem, jedyna danina jaką trzeba opłacić, to 19% (15%) podatku CIT od 1% zysku wydzielonego spółce polskiej.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak decydując się na optymalizację podatkową poprzez firmę na Malcie, należy pamiętać o kilku czynnikach:

  • po pierwsze, aby optymalizacja była najskuteczniejsza, zysk spółki nie powinien przekraczać 2,5 mln zł/rok,
  • po drugie, wynagrodzenie Dyrektora Zarządzającego nie powinno przekroczyć 500,000 złotych rocznie. Dlaczego? Ponieważ wtedy korzyść podatkowa uzyskana przy zastosowaniu polskiej spółki komandytowej z maltańskim komplementariuszem nie przekroczy 100,000 złotych, co w świetle przepisów klauzuli o obejściu prawa podatkowego zabezpieczy go przed kontrolą ze strony urzędów podatkowych,
  • po trzecie, dla uniknięcia nieprzyjemności związanych z ewentualną pomyłką wynikająca np. z błędnej interpretacji przepisów, dobrze jest złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji Ministra Finansów zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu stanowiska Dyrektora Zarządzającego w spółce maltańskiej,
  • po czwarte, skuteczna optymalizacja podatkowa będzie pewniejsza i łatwiejsza z pomocą profesjonalnej firmy doradczej.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Autopromocja
Dowson Holdings Limited
Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA