| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 18 maja 2010 r. wyrok (sygn. II FSK 55/09) dotyczący skutków podatkowych, jakie wiążą się z naliczonymi odsetkami od środków na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Katalog wyłączeń jest zamknięty

Skarga nie przekonała WSA do racji spółki i dlatego została oddalona (wyrok WSA w Warszawie z 29 października 2008 r., sygn. VIII SA/Wa 336/08). Zdaniem sądu, organy podatkowe prawidłowo przyjęły, że sporne przychody odsetkowe podlegają opodatkowaniu, bo nie zostały wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który ma charakter katalogu zamkniętego.

Sąd stwierdził też, że powoływany przez spółkę art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy o rehabilitacji nie ma znaczenia dla oceny sprawy, gdyż nie jest to przepis regulujący kwestie podatkowe. Jak uznano w wyroku, odsetki od środków na zfron – bez wątpienia – zwiększają aktywa spółki i dlatego są jej przychodem.

Spółka w dalszym ciągu nie mogła się pogodzić z niekorzystnym obrotem sprawy i dlatego złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednakże, po rozpatrzeniu tej skargi, NSA postąpił tak samo, jak organy podatkowe i sąd pierwszej instancji, a więc uznał, że spółka nie ma racji.

Dlatego też, w wyroku z 18 maja 2010 r., NSA oddalił skargę kasacyjną. W ustnym uzasadnieniu wyroku powtórzono, że wyłączenie przychodu z podstawy opodatkowania może nastąpić tylko wtedy, gdy istnieje ku temu wyraźna podstawa prawna. Taką podstawę dawać może art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który zawiera zamknięty katalog przysporzeń, które są wyłączana z przychodów w rozumieniu podatkowym. Odsetki od zfron nie zostały do tego katalogu włączone, więc powinny być opodatkowane.

Wybór przepisów - Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Art. 33. 1. Prowadzący zakład pracy chronionej tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwany dalej "funduszem rehabilitacji".
2. Fundusz rehabilitacji tworzy się w szczególności:
(...) 4) z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku funduszu rehabilitacji.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK