REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R dla Podatkowej Grupy Kapitałowej nawet gdy spółki mają straty

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Ulga B+R dla Podatkowej Grupy Kapitałowej nawet gdy spółki mają straty
Ulga B+R dla Podatkowej Grupy Kapitałowej nawet gdy spółki mają straty

REKLAMA

REKLAMA

Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) jest uprawniona do dokonania odpisu z tytułu ulgi z tytułu działalności badawczo-rozwojowej (ulga B+R) nawet w sytuacji, gdy pojedyncze spółki tworzące PGK odnotowują jednostkową stratę lub mają niewystarczający dochód. Takie korzystne dla podatnika stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 stycznia 2020 r. WSA jednocześnie stwierdził, że stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zaprezentowane w interpretacji podatkowej z 15 maja 2019 r. jest w całości sprzeczne z wykładnią językową, systemową i celowościową przepisów w zakresie PGK i ulgi B+R. Jest to bardzo korzystny wyrok dla podatników, zgodny z przepisami, doktryną i celem wprowadzenia ulgi B+R.

Niekorzystna interpretacja dot. ulgi B+R

Podatnik będący PGK wniósł do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o potwierdzenie prawidłowości stanowiska, że PGK będzie uprawniona do odliczenia z tytułu ulgi B+R kosztów kwalifikowanych ponoszonych w ramach działalności B+R realizowanej przez spółki tworzące PGK, zarówno w sytuacji, gdy spółki prowadzą działalność B+R na swoje własne potrzeby, jak też na rzecz innych spółek tworzących PGK. W szczególności PGK chciała uzyskać potwierdzenie prawa do dokonania odpisu z tytułu ulgi B+R w sytuacji, gdy niektóre ze spółek, które prowadzą działalność B+R i ponoszą koszty kwalifikowane do ulgi B+R, zanotują ujemny wynik jednostkowy lub wynik jednostkowy niższy od kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez daną spółkę.

Zdaniem wnioskodawcy, jeśli suma dochodów oraz strat wszystkich podmiotów wchodzących w skład PGK przewyższa wartość potencjalnego odpisu z tytułu ulgi B+R, uwzględniającego koszty kwalifikowane poniesione przez spółki, które zanotowały jednostkową stratę lub niewystarczający dochód, PGK ma prawo skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi B+R na poziomie rozliczenia podatkowego całej grupy.

Autopromocja

Organ interpretacyjny uznał stanowisko PGK za nieprawidłowe, twierdząc, że spółki tworzące PGK, jako odrębni podatnicy są zobowiązani do ustalenia przychodów i kosztów podatkowych, według zasad podatkowych dotyczących wszystkich podatników. W związku z powyższym, organ interpretacyjny uznał, że PGK jest uprawniona do dokonania odliczenia z tytułu ulgi B+R kosztów kwalifikowanych działalności B+R ponoszonych przez spółki, ale tylko w kwocie, w jakiej przysługuje odliczenie dla danej spółki z PGK. W sytuacji, gdy dana spółka poniosła za rok podatkowy stratę albo wielkość jej dochodu jest niższa od kwoty przysługujących jej odliczeń, to tym samym PGK nie ma prawa do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R, gdyż spółka odnotowująca stratę nie może skorzystać z Ulgi B+R.

Dyrektor KIS uznał także, że rozliczenia pomiędzy spółkami PGK w związku z realizacją prac B+R na zlecenie innych spółek z PGK stanowią zwrot kosztów kwalifikowanych. Tym samym Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że PGK nie jest uprawniona do dokonania odliczenia z tytułu ulgi B+R uwzględniającego kosztów sfinansowanych we wzajemnych rozliczeniach spółek.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PGK ma prawo do ulgi B+R nawet, gdy spółki mają straty - wyrok WSA w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną interpretację i w całości zgodził się z podejściem strony skarżącej. Stwierdził, że Dyrektor KIS dokonał błędnej wykładni przepisów ustawy o CIT regulujących zasady korzystania z ulgi B+R i funkcjonowania PGK.

WSA wskazał, że stanowisko przyjęte przez Dyrektora KIS pomija odrębność prawnopodatkową podatkowej grupy kapitałowej w podatku dochodowym od osób prawnych. Poszczególna spółka z PGK, z uwagi na brak statusu podatnika, nie może na własne potrzeby wyliczyć „własnej” podstawy opodatkowania, od której dokonywałaby odliczenia w ramach ulgi B+R. Z uwagi na fakt, że to PGK przysługuje prawo do rozliczenia ulgi B+R (czego nie zakwestionował Dyrektor KIS), to należy uznać, że zsumowane koszty kwalifikowane działalności B+R ponoszone przez poszczególne spółki należy uwzględnić w kalkulacji dopiero po ustaleniu podstawy opodatkowania podatnika, a więc na poziomie rozliczeń podatkowych prowadzonych przez PGK.

WSA stanowczo potwierdził, że jeśli suma dochodów oraz strat wszystkich podmiotów wchodzących w skład PGK (dochód PGK) przewyższa sumę kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R, z uwzględnieniem kosztów poniesionych przez spółki, które zanotowały jednostkową stratę lub wynik jednostkowy niższy od kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez daną spółkę, to PGK ma prawo do skorzystania z ulgi B+R, w której uwzględni także wydatki poniesione przez podmioty wykazujące jednostkową stratę lub wynik jednostkowy niższy od kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez daną spółkę.

Jednocześnie WSA uznał, że wzajemne rozliczenia pomiędzy spółkami PGK nie mogą zostać uznane za zwrot / refundację kosztów działalności B+R, która wyklucza takie koszty z kalkulacji odpisu z tytułu ulgi B+R. Tym samym WSA potwierdził prawo PGK do uwzględnienia takich kosztów w kalkulacji odpisu z tytułu ulgi B+R.

Komentarz PwC:

Interpretacja przepisów o uldze B+R i PGK zaprezentowana przez Dyrektora KIS nie wynika zarówno z ich literalnej, systemowej, jak i celowościowej wykładni. Ponadto, jest ona sprzeczna z dotychczas stosowaną przez organy interpretacyjne wykładnią przepisów dot. ulgi na nowe technologie, a zatem ulgi konstrukcyjnie zbliżonej do Ulgi B+R.

Dlatego też, rozstrzygnięcie WSA jest niezwykle ważne dla podatników będących PGK. Kwestionuje daleko idące i nieznajdujące podparcia w przepisach wnioski organu podatkowego, jasno klarując sytuację podatkową PGK. Odmienna interpretacja powołanych regulacji ustawy o CIT prowadziłaby do nieuzasadnionej dyskryminacji podatników, jakimi są podatkowe grupy kapitałowe. Nie mogłyby one w pełni skorzystać z Ulgi B+R, gdyż byłyby zobowiązane do ograniczania odliczeń w zależności wyników jednostkowych podmiotów je tworzących. Jednocześnie takie podejście pozbawiłoby zasadności funkcjonowania instytucji podatkowych grup kapitałowych na gruncie ustawy o CIT.
- To pierwsze rozstrzygnięcie sądowe potwierdzające prawo PGK do korzystania z ulgi na prace badawczo-rozwojowe w sytuacji, gdy spółki tworzące PGK i prowadzące prace B+R odnotowują stratę lub mają niewystarczający dochód do dokonania odpisu z tytułu ulgi B+R - stwierdził Jan Tokarski, Partner, PwC.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 stycznia 2020 r. (sygn. III SA/Wa 1638/19)

Agnieszka Szymczyk, Senior Associate, PwC

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA