REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa CSRD – szansa na zieloną transformację polskiego biznesu

AYMING POLSKA
Konsulting operacyjny i finansowanie innowacji
dyrektywa csrd
dyrektywa csrd

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), zatwierdzona przez Radę UE ma wymóc prowadzenie biznesu w taki sposób, aby dążył on m.in. do zeroemisyjności. Do raportowania niefinansowego w pierwszej kolejności, od 2024 roku, będą zobligowane duże firmy. W kolejnych latach grono podmiotów będzie stopniowo rozszerzane.

Dyrektywa CSRD – jakie obowiązki dla przedsiębiorców

Jak opisuje oddziaływanie dyrektywy CSRD na przedsiębiorców w Polsce Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska, firmy od teraz będą musiały realizować założenia ustawy dwutorowo. Z jednej strony, konieczne będzie podjęcie konkretnych działań, z drugiej raportowanie osiągniętych wyników, np. zmniejszenie śladu węglowego, czy podniesienie efektywność energetycznej swoich nieruchomości. Dla wielu przedsiębiorstw będzie oznaczało to duże zmiany, nie tylko w obszarze rachunkowości i finansów, ale też modyfikacje procesów produkcyjnych i podejmowanie nowych projektów i działań.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektywa, zdaniem ekspertki, może stanowić dobry bodziec do prześledzenia procesów w firmie, nie tylko pod względem energochłonności, ale także możliwości redukcji czy ponownego wykorzystania odpadów. W praktyce tego typu projekty często wpisują się w działalność badawczo-rozwojową i mogą być kwalifikowane do rozliczenia ulgi podatkowej na B+R.

Dyrektywa CSRD - pośredni wpływ na MŚP

Duże podmioty, które jako pierwsze zostaną objęte dyrektywą i obowiązkiem raportowania, będą musiały zwrócić uwagę na cały łańcuch dostaw i cykl życia swoich produktów. W konsekwencji, od swoich kontrahentów, będą oczekiwały szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia produktów czy ich śladu węglowego. Taka sytuacja spowoduje, że dyrektywa dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa znacznie szybciej niż wskazywałyby na to przepisy.  Inwestorzy do swoich portfeli będą znacznie chętniej dobierać spółki, które mają opracowaną strategię ESG i biorą odpowiedzialność za wpływ swojej działalności na otoczenie. 

Temat ESG w Polsce jest często podejmowany i dyskutowany z perspektywy zagrożeń, rzadziej szans czy biznesowych trendów i potrzeb – podkreśla ekspertka.  Z kolei dobrze opracowana i realizowana strategia w obszarze ESG powinna przynieść nie tylko korzyści natury wizerunkowej, ale także w obszarze finansowym.

W perspektywie średnio- i długookresowej firmy mogą dokonać innowacyjnych zmian dotyczących oferowanych usług, produktów oraz sposobu prowadzenia działalności. Konieczność redukcji śladu węglowego czy dążenie w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego mogą być katalizatorem nowatorskich pomysłów i przełożyć się na rozwój zarówno poszczególnych podmiotów, branż jak i całej gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielone inwestycje w firmie – możliwość dofinansowania

Dostępność coraz liczniejszych instrumentów finansowego wsparcia innowacji stanowi wielką zachętę do zielonej transformacji biznesu. Przedsiębiorcy prowadzący firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, będą mogli już niebawem skorzystać ze środków z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Realizowane  projekty będą mogły uzyskać finansowanie w ramach tzw. wsparcia modułowego. Implementacja modułu „Zazielenienie przedsiębiorstw” z założenia ma wpływać na uwzględnienia w procesie całej działalności gospodarczej aspektów środowiskowych i przestawieniu jej na model cyrkularny. Moduł ten będzie obejmował wsparcie m.in. ekoprojektowania, przeprowadzania ocen środowiskowych i dotyczących cyklu życia produktu (Product Environmental Footprint (PEF), Life-Cycle Assessment (LCA), weryfikacji technologii środowiskowych Environmental Technology Verification (ETV).

Czym jest kredyt ekologiczny

REKLAMA

W ramach FENG przewidziany został także nowy instrument – kredyt ekologiczny. Łączy on finansowanie dłużne MŚP oraz przedsiębiorstw typu small mid-caps i mid-caps z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotne w formie dotacji. Mechanizm ten ma wspierać transformację przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej, sfinansowane będą mogły być działania związane z modernizacją infrastruktury, a także wdrażanie nowych lub ulepszonych produktów, usług w powiązaniu ze zmianą procesów, które umożliwią znaczącą redukcję zużycia energii.

Ponadto, dla przedsiębiorców planujących innowacyjne „zielone inwestycje” przewidziany został szereg instrumentów w ramach FEnIKS (Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska), a także w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności, oraz Funduszu Modernizacyjnego, realizowanego za pośrednictwem NFOŚiGW – dodaje Maria Leszczyńska, Manager ds. dotacji i stref inwestycyjnych w Ayming Polska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA