REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa CSRD – szansa na zieloną transformację polskiego biznesu

AYMING POLSKA
Konsulting operacyjny i finansowanie innowacji
dyrektywa csrd
dyrektywa csrd

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), zatwierdzona przez Radę UE ma wymóc prowadzenie biznesu w taki sposób, aby dążył on m.in. do zeroemisyjności. Do raportowania niefinansowego w pierwszej kolejności, od 2024 roku, będą zobligowane duże firmy. W kolejnych latach grono podmiotów będzie stopniowo rozszerzane.

Dyrektywa CSRD – jakie obowiązki dla przedsiębiorców

Jak opisuje oddziaływanie dyrektywy CSRD na przedsiębiorców w Polsce Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska, firmy od teraz będą musiały realizować założenia ustawy dwutorowo. Z jednej strony, konieczne będzie podjęcie konkretnych działań, z drugiej raportowanie osiągniętych wyników, np. zmniejszenie śladu węglowego, czy podniesienie efektywność energetycznej swoich nieruchomości. Dla wielu przedsiębiorstw będzie oznaczało to duże zmiany, nie tylko w obszarze rachunkowości i finansów, ale też modyfikacje procesów produkcyjnych i podejmowanie nowych projektów i działań.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektywa, zdaniem ekspertki, może stanowić dobry bodziec do prześledzenia procesów w firmie, nie tylko pod względem energochłonności, ale także możliwości redukcji czy ponownego wykorzystania odpadów. W praktyce tego typu projekty często wpisują się w działalność badawczo-rozwojową i mogą być kwalifikowane do rozliczenia ulgi podatkowej na B+R.

Dyrektywa CSRD - pośredni wpływ na MŚP

Duże podmioty, które jako pierwsze zostaną objęte dyrektywą i obowiązkiem raportowania, będą musiały zwrócić uwagę na cały łańcuch dostaw i cykl życia swoich produktów. W konsekwencji, od swoich kontrahentów, będą oczekiwały szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia produktów czy ich śladu węglowego. Taka sytuacja spowoduje, że dyrektywa dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa znacznie szybciej niż wskazywałyby na to przepisy.  Inwestorzy do swoich portfeli będą znacznie chętniej dobierać spółki, które mają opracowaną strategię ESG i biorą odpowiedzialność za wpływ swojej działalności na otoczenie. 

Temat ESG w Polsce jest często podejmowany i dyskutowany z perspektywy zagrożeń, rzadziej szans czy biznesowych trendów i potrzeb – podkreśla ekspertka.  Z kolei dobrze opracowana i realizowana strategia w obszarze ESG powinna przynieść nie tylko korzyści natury wizerunkowej, ale także w obszarze finansowym.

W perspektywie średnio- i długookresowej firmy mogą dokonać innowacyjnych zmian dotyczących oferowanych usług, produktów oraz sposobu prowadzenia działalności. Konieczność redukcji śladu węglowego czy dążenie w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego mogą być katalizatorem nowatorskich pomysłów i przełożyć się na rozwój zarówno poszczególnych podmiotów, branż jak i całej gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielone inwestycje w firmie – możliwość dofinansowania

Dostępność coraz liczniejszych instrumentów finansowego wsparcia innowacji stanowi wielką zachętę do zielonej transformacji biznesu. Przedsiębiorcy prowadzący firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, będą mogli już niebawem skorzystać ze środków z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Realizowane  projekty będą mogły uzyskać finansowanie w ramach tzw. wsparcia modułowego. Implementacja modułu „Zazielenienie przedsiębiorstw” z założenia ma wpływać na uwzględnienia w procesie całej działalności gospodarczej aspektów środowiskowych i przestawieniu jej na model cyrkularny. Moduł ten będzie obejmował wsparcie m.in. ekoprojektowania, przeprowadzania ocen środowiskowych i dotyczących cyklu życia produktu (Product Environmental Footprint (PEF), Life-Cycle Assessment (LCA), weryfikacji technologii środowiskowych Environmental Technology Verification (ETV).

Czym jest kredyt ekologiczny

REKLAMA

W ramach FENG przewidziany został także nowy instrument – kredyt ekologiczny. Łączy on finansowanie dłużne MŚP oraz przedsiębiorstw typu small mid-caps i mid-caps z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotne w formie dotacji. Mechanizm ten ma wspierać transformację przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej, sfinansowane będą mogły być działania związane z modernizacją infrastruktury, a także wdrażanie nowych lub ulepszonych produktów, usług w powiązaniu ze zmianą procesów, które umożliwią znaczącą redukcję zużycia energii.

Ponadto, dla przedsiębiorców planujących innowacyjne „zielone inwestycje” przewidziany został szereg instrumentów w ramach FEnIKS (Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska), a także w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności, oraz Funduszu Modernizacyjnego, realizowanego za pośrednictwem NFOŚiGW – dodaje Maria Leszczyńska, Manager ds. dotacji i stref inwestycyjnych w Ayming Polska.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

REKLAMA