REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektywa CSRD – szansa na zieloną transformację polskiego biznesu

AYMING POLSKA
Konsulting operacyjny i finansowanie innowacji
dyrektywa csrd
dyrektywa csrd

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), zatwierdzona przez Radę UE ma wymóc prowadzenie biznesu w taki sposób, aby dążył on m.in. do zeroemisyjności. Do raportowania niefinansowego w pierwszej kolejności, od 2024 roku, będą zobligowane duże firmy. W kolejnych latach grono podmiotów będzie stopniowo rozszerzane.

Dyrektywa CSRD – jakie obowiązki dla przedsiębiorców

Jak opisuje oddziaływanie dyrektywy CSRD na przedsiębiorców w Polsce Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska, firmy od teraz będą musiały realizować założenia ustawy dwutorowo. Z jednej strony, konieczne będzie podjęcie konkretnych działań, z drugiej raportowanie osiągniętych wyników, np. zmniejszenie śladu węglowego, czy podniesienie efektywność energetycznej swoich nieruchomości. Dla wielu przedsiębiorstw będzie oznaczało to duże zmiany, nie tylko w obszarze rachunkowości i finansów, ale też modyfikacje procesów produkcyjnych i podejmowanie nowych projektów i działań.

Autopromocja

Dyrektywa, zdaniem ekspertki, może stanowić dobry bodziec do prześledzenia procesów w firmie, nie tylko pod względem energochłonności, ale także możliwości redukcji czy ponownego wykorzystania odpadów. W praktyce tego typu projekty często wpisują się w działalność badawczo-rozwojową i mogą być kwalifikowane do rozliczenia ulgi podatkowej na B+R.

Dyrektywa CSRD - pośredni wpływ na MŚP

Duże podmioty, które jako pierwsze zostaną objęte dyrektywą i obowiązkiem raportowania, będą musiały zwrócić uwagę na cały łańcuch dostaw i cykl życia swoich produktów. W konsekwencji, od swoich kontrahentów, będą oczekiwały szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia produktów czy ich śladu węglowego. Taka sytuacja spowoduje, że dyrektywa dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa znacznie szybciej niż wskazywałyby na to przepisy.  Inwestorzy do swoich portfeli będą znacznie chętniej dobierać spółki, które mają opracowaną strategię ESG i biorą odpowiedzialność za wpływ swojej działalności na otoczenie. 

Temat ESG w Polsce jest często podejmowany i dyskutowany z perspektywy zagrożeń, rzadziej szans czy biznesowych trendów i potrzeb – podkreśla ekspertka.  Z kolei dobrze opracowana i realizowana strategia w obszarze ESG powinna przynieść nie tylko korzyści natury wizerunkowej, ale także w obszarze finansowym.

W perspektywie średnio- i długookresowej firmy mogą dokonać innowacyjnych zmian dotyczących oferowanych usług, produktów oraz sposobu prowadzenia działalności. Konieczność redukcji śladu węglowego czy dążenie w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego mogą być katalizatorem nowatorskich pomysłów i przełożyć się na rozwój zarówno poszczególnych podmiotów, branż jak i całej gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielone inwestycje w firmie – możliwość dofinansowania

Dostępność coraz liczniejszych instrumentów finansowego wsparcia innowacji stanowi wielką zachętę do zielonej transformacji biznesu. Przedsiębiorcy prowadzący firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, będą mogli już niebawem skorzystać ze środków z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Realizowane  projekty będą mogły uzyskać finansowanie w ramach tzw. wsparcia modułowego. Implementacja modułu „Zazielenienie przedsiębiorstw” z założenia ma wpływać na uwzględnienia w procesie całej działalności gospodarczej aspektów środowiskowych i przestawieniu jej na model cyrkularny. Moduł ten będzie obejmował wsparcie m.in. ekoprojektowania, przeprowadzania ocen środowiskowych i dotyczących cyklu życia produktu (Product Environmental Footprint (PEF), Life-Cycle Assessment (LCA), weryfikacji technologii środowiskowych Environmental Technology Verification (ETV).

Czym jest kredyt ekologiczny

W ramach FENG przewidziany został także nowy instrument – kredyt ekologiczny. Łączy on finansowanie dłużne MŚP oraz przedsiębiorstw typu small mid-caps i mid-caps z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotne w formie dotacji. Mechanizm ten ma wspierać transformację przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej, sfinansowane będą mogły być działania związane z modernizacją infrastruktury, a także wdrażanie nowych lub ulepszonych produktów, usług w powiązaniu ze zmianą procesów, które umożliwią znaczącą redukcję zużycia energii.

Ponadto, dla przedsiębiorców planujących innowacyjne „zielone inwestycje” przewidziany został szereg instrumentów w ramach FEnIKS (Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska), a także w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności, oraz Funduszu Modernizacyjnego, realizowanego za pośrednictwem NFOŚiGW – dodaje Maria Leszczyńska, Manager ds. dotacji i stref inwestycyjnych w Ayming Polska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA