Dyrektywa CSRD – szansa na zieloną transformację polskiego biznesu
REKLAMA
REKLAMA
- Dyrektywa CSRD – jakie obowiązki dla przedsiębiorców
- Dyrektywa CSRD - pośredni wpływ na MŚP
- Zielone inwestycje w firmie – możliwość dofinansowania
- Czym jest kredyt ekologiczny
Dyrektywa CSRD – jakie obowiązki dla przedsiębiorców
Jak opisuje oddziaływanie dyrektywy CSRD na przedsiębiorców w Polsce Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska, firmy od teraz będą musiały realizować założenia ustawy dwutorowo. Z jednej strony, konieczne będzie podjęcie konkretnych działań, z drugiej raportowanie osiągniętych wyników, np. zmniejszenie śladu węglowego, czy podniesienie efektywność energetycznej swoich nieruchomości. Dla wielu przedsiębiorstw będzie oznaczało to duże zmiany, nie tylko w obszarze rachunkowości i finansów, ale też modyfikacje procesów produkcyjnych i podejmowanie nowych projektów i działań.
REKLAMA
Dyrektywa, zdaniem ekspertki, może stanowić dobry bodziec do prześledzenia procesów w firmie, nie tylko pod względem energochłonności, ale także możliwości redukcji czy ponownego wykorzystania odpadów. W praktyce tego typu projekty często wpisują się w działalność badawczo-rozwojową i mogą być kwalifikowane do rozliczenia ulgi podatkowej na B+R.
Dyrektywa CSRD - pośredni wpływ na MŚP
Duże podmioty, które jako pierwsze zostaną objęte dyrektywą i obowiązkiem raportowania, będą musiały zwrócić uwagę na cały łańcuch dostaw i cykl życia swoich produktów. W konsekwencji, od swoich kontrahentów, będą oczekiwały szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia produktów czy ich śladu węglowego. Taka sytuacja spowoduje, że dyrektywa dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa znacznie szybciej niż wskazywałyby na to przepisy. Inwestorzy do swoich portfeli będą znacznie chętniej dobierać spółki, które mają opracowaną strategię ESG i biorą odpowiedzialność za wpływ swojej działalności na otoczenie.
Temat ESG w Polsce jest często podejmowany i dyskutowany z perspektywy zagrożeń, rzadziej szans czy biznesowych trendów i potrzeb – podkreśla ekspertka. Z kolei dobrze opracowana i realizowana strategia w obszarze ESG powinna przynieść nie tylko korzyści natury wizerunkowej, ale także w obszarze finansowym.
W perspektywie średnio- i długookresowej firmy mogą dokonać innowacyjnych zmian dotyczących oferowanych usług, produktów oraz sposobu prowadzenia działalności. Konieczność redukcji śladu węglowego czy dążenie w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego mogą być katalizatorem nowatorskich pomysłów i przełożyć się na rozwój zarówno poszczególnych podmiotów, branż jak i całej gospodarki.
Zielone inwestycje w firmie – możliwość dofinansowania
Dostępność coraz liczniejszych instrumentów finansowego wsparcia innowacji stanowi wielką zachętę do zielonej transformacji biznesu. Przedsiębiorcy prowadzący firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, będą mogli już niebawem skorzystać ze środków z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Realizowane projekty będą mogły uzyskać finansowanie w ramach tzw. wsparcia modułowego. Implementacja modułu „Zazielenienie przedsiębiorstw” z założenia ma wpływać na uwzględnienia w procesie całej działalności gospodarczej aspektów środowiskowych i przestawieniu jej na model cyrkularny. Moduł ten będzie obejmował wsparcie m.in. ekoprojektowania, przeprowadzania ocen środowiskowych i dotyczących cyklu życia produktu (Product Environmental Footprint (PEF), Life-Cycle Assessment (LCA), weryfikacji technologii środowiskowych Environmental Technology Verification (ETV).
Czym jest kredyt ekologiczny
REKLAMA
W ramach FENG przewidziany został także nowy instrument – kredyt ekologiczny. Łączy on finansowanie dłużne MŚP oraz przedsiębiorstw typu small mid-caps i mid-caps z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotne w formie dotacji. Mechanizm ten ma wspierać transformację przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej, sfinansowane będą mogły być działania związane z modernizacją infrastruktury, a także wdrażanie nowych lub ulepszonych produktów, usług w powiązaniu ze zmianą procesów, które umożliwią znaczącą redukcję zużycia energii.
Ponadto, dla przedsiębiorców planujących innowacyjne „zielone inwestycje” przewidziany został szereg instrumentów w ramach FEnIKS (Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska), a także w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności, oraz Funduszu Modernizacyjnego, realizowanego za pośrednictwem NFOŚiGW – dodaje Maria Leszczyńska, Manager ds. dotacji i stref inwestycyjnych w Ayming Polska.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat