| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a ustalenie podstawy amortyzacji

Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a ustalenie podstawy amortyzacji

Pytania podatników budzi kwestia, czy trzeba uwzględniać w wartości początkowej środków trwałych zrealizowane różnice kursowe od tzw. własnych środków pieniężnych, które powstają w związku z zapłatą za faktury inwestycyjne przed momentem oddania inwestycji do używania?

Odpowiedź KIP:

W myśl art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa CIT), do dnia przekazania środka trwałego do używania naliczone różnice kursowe korygują cenę nabycia lub koszt wytworzenia przy ustalaniu jego wartości początkowej.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Na podstawę amortyzacji mają wpływ faktycznie naliczone, tj. ustalone do dnia przekazania do używania środka trwałego, a zatem powstałe w rozumieniu podatkowym różnice kursowe, które są uregulowane w art. 15a ustawy CIT, w tym w art. 15a ust. 2 pkt 3 i art. 15a ust. 3
pkt 3 ustawy CIT.

Zmiana wartości środków trwałych

W myśl tych przepisów, w przypadku gdy wartość otrzymanych lub nabytych środków w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, wówczas powstają dodatnie różnice kursowe.

W odwrotnej sytuacji, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, wówczas powstają ujemne różnice kursowe.

Różnice kursowe – kiedy uwzględniać kurs faktycznie zastosowany

W obowiązującym stanie prawnym na podstawę amortyzacji mają zatem również wpływ różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, które bezpośrednio powstają na operacjach związanych z zapłatą ceny za "faktury inwestycyjne”, dokonanych przed oddaniem nabytego lub wytworzonego środka trwałego do używania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »