reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Abonamenty medyczne w kosztach podatkowych pracodawcy

Abonamenty medyczne w kosztach podatkowych pracodawcy

Jak wynika ze stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, wydatki, jakie pokrywa pracodawca z własnych środków w związku z finansowaniem pakietów medycznych dla swoich pracowników, jak również członków ich rodzin, podlegają kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) za koszty uzyskania przychodów uznaje się nie tylko te wydatki, które pozostają w bezpośrednim związku z osiąganymi przychodami, ale również inne wydatki poniesione w sposób racjonalny, nawet jeśli tylko potencjalnie mogą przyczynić się do osiągnięcia przychodów przez podatnika. Podkreślenia wymaga, że zaliczanie do kosztów podatkowych tzw. kosztów pracowniczych nie jest kwestionowane przez organy podatkowe, o ile koszty te spełniają wymogi celowości wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP.

Zobacz też: JPK_VAT od 2017 roku – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zauważyć należy, że na mocy regulacji prawa pracy, pracodawca zobowiązany jest do ponoszenia kosztów obejmujących świadczenia opieki medycznej dla pracowników z zakresu medycyny pracy oraz profilaktyki związanej ze środowiskiem pracy. Dlatego ponoszenie kosztów pakietów medycznych w ramach tego rodzaju świadczeń jest w pełni uzasadnione i konieczne z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników. Niemniej jednak, jak wynika ze stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można nie tylko wydatki na finansowanie świadczeń z zakresu medycyny pracy i profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, ale również wartość dodatkowych świadczeń zdrowotnych wykraczających poza wskazany zakres. Zapewnienie opieki medycznej może przełożyć się przede wszystkim na poprawę ogólnego stanu zdrowia pracowników, co wpływa na zwiększenie efektywności ich pracy. Ponadto, finansowanie tego typu świadczeń, w szczególności wykraczających poza obszar podstawowej medycyny pracy, pomaga uatrakcyjnić pozycję pracodawcy na rynku, pozwalając na łatwiejsze pozyskanie oraz zatrzymanie wartościowego personelu, a także przyczynia się do zachowania dobrej atmosfery w miejscu pracy. Wszystkie te czynniki mogą przekładać się na przychody generowane przez Spółkę, jak również pośrednio wpływać na zabezpieczenie źródła tych przychodów. Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10.04.2015 r. (znak IBPBI/2/4510-58/15/IZ), "Ww. wydatki stanowią zatem przejaw i wyraz starań Spółki o stan zdrowia, kondycji fizycznej i samopoczucia jej pracowników oraz ich najbliższych osób, co w dalszej perspektywie może przyczyniać się do poprawy atmosfery pracy i w konsekwencji do zwiększania wydajności pracy z przełożeniem na uzyskiwane przez Spółkę przychody. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych, w ramach których są zawarte świadczenia profilaktyki oraz medycyny zarówno dla pracowników, jak i członków ich rodzin spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 updop; jednocześnie nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1, zatem stanowią one koszty uzyskania przychodów Spółki."

Organy podatkowe akceptują jednocześnie kwalifikację do kosztów uzyskania przychodów, także tę część wydatków, która obejmuje wartość świadczeń zdrowotnych skierowanych do członków rodzin pracowników (zob. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22.07.2016 r., znak IPPB5/4510-606/16-2/BC oraz z 4.07.2014 r., znak IPPB5/423-352/14-4/AM).

Podkreśla się przy tym, że skorzystanie bądź nieskorzystanie przez pracownika bądź członka jego rodziny z usług medycznych w ramach abonamentu medycznego w danym okresie, pozostaje bez wpływu na uprawnienie pracodawcy do zaliczenia ponoszonych przez niego wydatków na ten cel do kosztów uzyskania przychodów (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22.07.2014 r., znak IPPB5/423-407/14-2/AS).

Tekst: Aleksandra Kołc, Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama