reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 – ryczałtowy limit kosztów

Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 – ryczałtowy limit kosztów

Od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące rozliczania kosztów samochodów osobowych stanowiących prywatną własność przedsiębiorców. Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz sugerujemy jak się do nich przygotować.

Prywatne samochody osobowe przedsiębiorcy 2019 - na czym polegają zmiany

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy, którzy będą korzystali w działalności gospodarczej z prywatnych samochodów osobowych, będą mogli zaliczyć do kosztów podatkowych jedynie 20%:

- wydatków związanych z korzystaniem z tych samochodów oraz

- składek na ubezpieczenie tych samochodów.

Wprowadzeniu ryczałtowego (20-procentowego) limitu kosztów towarzyszy likwidacja obowiązku prowadzenia kilometrówki dla tych samochodów.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Stosowanie przepisów w okresie przejściowym

Nowelizacja ustawy o PIT i CIT nie zawiera przepisów przejściowych odnoszących się do nowego ryczałtowego limitu kosztowego dla prywatnych samochodów osobowych używanych w działalności. Oznacza to, że nowy limit będzie miał zastosowanie do wszystkich prywatnych samochodów osobowych podatników, wykorzystywanych przez nich w działalności. Nie będzie miało znaczenia, czy są to samochody nabyte przed 1 stycznia 2019 r., czy dopiero po tej dacie.

Przygotowanie do zmian

Krok 1. Oceń ekonomiczne skutki wprowadzenia limitu kosztowego

Podatnicy, którzy korzystają w działalności gospodarczej ze swoich samochodów prywatnych, powinni rozważyć wpływ wprowadzenia limitu kosztowego na wydatki związane z korzystaniem z samochodu.

Krok 2. Rozważ wprowadzenie samochodu prywatnego do firmy

Jeżeli koszty związane z korzystaniem z samochodu prywatnego w działalności są znaczne, warto rozważyć wprowadzenie prywatnego samochodu osobowego do firmy, wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych.

Dzięki temu rozwiązaniu podatnik zyska możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych:

- co najmniej 75% ponoszonych wydatków związanych z korzystaniem z samochodu,
- składek na ubezpieczenie (w zwiększonym zakresie),
- odpisów amortyzacyjnych.

Rozważając tę opcję, podatnik powinien też pamiętać o tym, że w przypadku sprzedaży samochodu wprowadzonego do ewidencji przychód z jego sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej.

Krok 3. Rozważ konieczność przeprowadzenia dowodu na wykorzystywanie samochodu w działalności

Jeżeli podatnik zamierza nadal korzystać z prywatnego samochodu osobowego w działalności, powinien zdawać sobie sprawę, że od 1 stycznia 2019 r. organy podatkowe mogą wymagać dowodu na to, że prywatny samochód podatnika jest faktycznie przez niego używany w działalności. Z nowych przepisów wynika bowiem, że podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych część wydatków na korzystanie z samochodu osobowego, ale tylko używanego w działalności.

Dotychczas używanie samochodu w działalności było pośrednio dokumentowane kilometrówką. Po zmianach podatnik nie musi prowadzić kilometrówki. Organy podatkowe mogą powziąć wątpliwość co do prawa do rozliczania w kosztach podatkowych wydatków na prywatny samochód podatnika, gdy ten np. posiada również samochód firmowy.

Podstawa prawna:
- art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 - w brzmieniu nadanym ustawą z 23 października 2018 r.
- art. 1 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2018 r. poz. 2159

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama