reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Firmowy rachunek bankowy - przychody i koszty w KPIR

Firmowy rachunek bankowy - przychody i koszty w KPIR

Prawo nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania osobnego konta do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca korzysta z konta prywatnego dla celów firmowych, to może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności te prowizje i transakcje bankowe, które dotyczyły firmy. Odrębne konto bankowe gwarantuje jednak przejrzystość dokonywanych transakcji, zarówno dla wygody samego przedsiębiorcy, jak i w przypadku kontroli z urzędu. Wszystkie opłaty związane z obsługą firmowego rachunku bankowego można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Prowizje bankowe

Dowody opłat bankowych i pocztowych są dowodami księgowymi zgodnie z § 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wyciąg bankowy (na którym znajdują się prowizje pobrane przez bank) stanowi samodzielny dowód księgowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest on drukowany przez bank czy pobrany bezpośrednio z systemu bankowości elektronicznej.

Zgodnie z rozporządzeniem prowizje bankowe mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów i wykazane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie numer 13 (pozostałe wydatki).

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Dzień wystawienia rachunku (faktury) bądź innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu uważany jest za dzień poniesienia kosztu. Innymi słowy, prowizje bankowe będą księgowane w dacie wystawienia wyciągu bankowego. W tej dacie w podatkowej księdze należy więc zsumować wszystkie prowizje pobrane przez bank.

Kredyt i odsetki

Odsetki płacone z tytułu kredytu zaciągniętego na potrzeby firmy mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu są też zapłacone prowizje z nimi związane, a także karne odsetki (opłacone) z tytułu na przykład nieopłacenia raty w terminie.

Do kosztów nie zalicza się jednak spłata części kapitałowej takiego kredytu/pożyczki (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi kredytów w walutach obcych, o czym mówi art. 23 ust. 1 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014

Ustawa o VAT 2014

Odsetki jako przychód

Odsetki naliczone przez bank (przychód) podlegają opodatkowaniu, tak jak inne przychody przedsiębiorcy. Należy ująć je w KPiR w kolumnie numer 8 (pozostałe przychody). Udokumentowanie stanowi oczywiście wyciąg bankowy, na którym widnieje kwota odsetek.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama