| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Interpretacja chroni podatnika

Interpretacja chroni podatnika

Podatnik, który uzyskał interpretację indywidualną i zastosował się do niej, podlega ochronie.

Z art. 14k § 3 Ordynacji podatkowej wynika, że w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, której wygaśnięcie stwierdzono, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

Ochrona wynikająca z otrzymanej interpretacji będzie szersza i podatnik zostanie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, jeżeli skutek podatkowy zdarzenia opisanego we wniosku nastąpi po doręczeniu interpretacji podatnikowi. Może to mieć miejsce wówczas, gdy podatnik zawczasu wystąpi o interpretację zdarzenia, którego skutki nastąpią w późniejszym okresie (po doręczeniu interpretacji). Ochrona ta wynika z treści art. 14m § 1 O.p., który stanowi, że:

Zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

  • zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
  • skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Gdy podatnik spełnia warunki do objęcia ochroną wynikającą z art. 14m, to nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku w sytuacji, gdy organ podatkowy zmieni swoje stanowisko.

Źródło: własne

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Interpretacje indywidualne – wypełnianie wniosku, ochrona podatnika, środki zaskarżenia" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »