REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastaw skarbowy jako forma zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego

Klaudia Pastuszko
Zastaw skarbowy jako forma zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego /Fot. Fotolia
Zastaw skarbowy jako forma zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastaw skarbowy stanowi zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonalności zobowiązań podatkowych, niemal pewnie gwarantujący ich realizację. W jaki sposób zastaw skarbowy zostaje ustanowiony? Kiedy organy skarbowe mogą ustanowić zastaw?

Autopromocja

Podstawa ustanowienia zastawu skarbowego

Zastaw skarbowy może zostać ustanowiony na ruchomym składniku majątku zarówno podatnika, jak i płatnika czy inkasenta. Przedmiot, który zostaje objęty zastawem skarbowym, podlega wpisowi do właściwego rejestru. By organ skarbowy mógł tego dokonać, niezbędna jest podstawa prawna wynikająca z przepisów Ordynacji podatkowej. Może nią być deklaracja podatkowa, która dotyczy zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa – pod warunkiem, iż wykazane w niej zobowiązania podatkowe nie zostały w żaden sposób uregulowane. W takiej sytuacji wpisu dokonać można po upływie 14 dni liczonych od momentu, w którym upłynął termin płatności zobowiązania podatkowego.

Inną podstawą do ustanowienia zastawu skarbowego jest doręczona podatnikowi, czy też płatnikowi i inkasentowi decyzja. Może ona pełnić jedną z następujących funkcji:

- ustala wysokość zobowiązania podatkowego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- określa wysokość zobowiązania podatkowego;

- określa wysokość odsetek za zwłokę;

- decyduje o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta;

- decyduje o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej;

- decyduje o odpowiedzialności spadkobiercy;

- określa wysokość zwrotu podatku.

Wygaśnięcie zastawu skarbowego

Przepisy podatkowe określają moment, w którym zastaw wygasa. Może tak się stać z mocy prawa w sytuacji, gdy wygasa zobowiązanie podatkowe, a także z dniem wykreślenia wpisu z rejestru zastawów skarbowych oraz z dniem, w którym dokonano sprzedaży ruchomości stanowiącej przedmiot zastawu w ramach toczącego się postępowania egzekucyjnego lub upadłościowego.

Warto także odnotować, iż wykreślenie z rejestru zastawów skarbowych odbywa się od lipca 2017 roku na wniosek właściciela rzeczy bądź też prawa, a także na wniosek płatnika, inkasenta, następcy prawnego czy też osoby trzeciej, na której ciąży odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe czy też za zaległość podatkową, a nie była właścicielem rzeczy bądź prawa w dniu jej powstania.

Wyjawienie rzeczy, które mogą być przedmiotem zastawu

W celu ustalenia, które z ruchomości bądź też zbywalnych praw majątkowych mogą stanowić przedmiot zastawu skarbowego, powołano przedmiotową instytucję wyjawienia rzeczy ruchomych. Dzieje się to w sposób analogiczny do instytucji wyjawienia przedmiotu hipoteki przymusowej – to jest dłużnik podatkowy zostaje przez organ wezwany do złożenia oświadczenia o ruchomych składnikach majątku, które mogą się stać przedmiotem zastawu skarbowego. Ma on możliwość odmowy złożenia owego oświadczenia, za co nie powinny mu grozić żadne negatywne konsekwencje – czy to w postaci kary porządkowej czy też odpowiedzialności karnej skarbowej. Jednakże złożenie oświadczenia, w którym dłużnik podatkowy podaje informacje nieprawdziwe, rodzi konsekwencje w postaci odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Nie dotyczy to jedynie szacunkowej wartości przedmiotów obliczanej przez podatnika.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA