| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak rozliczyć dochód ze stażu (stypendium) na terenie USA

Jak rozliczyć dochód ze stażu (stypendium) na terenie USA

Jak należy rozliczyć podatek dochodowy od stypendiów naukowych w sytuacji gdy fundatorem stypendium jest uczelnia lub instytucja mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych?

Zasadniczo osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy - art. 3 ust. 1 ustawy o PIT).

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy o PIT).

Na podstawie art. 18 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (umowa z dnia 8 października 1974 r. zawarta między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) stypendia i inne świadczenia wymienione w tym przepisie zwolnione są, w ramach limitu określonego w tym przepisie, z opodatkowania w USA.

Dchody te podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych określonych w ustawie o PIT, tj. według skali podatkowej. Równocześnie do opodatkowania tego stypendium będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a ustawy o PIT.

Stypendysta kształcący się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej będzie mógł pomniejszyć swój roczny dochód do opodatkowania o kwotę stanowiącą równowartość 46 USD za każdy dzień otrzymywania stypendium.

Stosując do przeliczenia kurs średni USD z dnia 12 sierpnia 2010 r. ogłoszony przez NBP w wysokości 3,12 zł, stypendium do opodatkowania za każdy dzień będzie pomniejszone o 143,52 zł. Czyli w skali całego miesiąca dochód zwolniony od opodatkowania z tego tytułu wyniósłby 4305,60 zł (143,52 zł × 30 dni).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Źródło: Odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 17304 z 12 sierpnia 2010 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »