reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiany w rozliczaniu przychodów z obrotu kryptowalutami od 2019 r.

Zmiany w rozliczaniu przychodów z obrotu kryptowalutami od 2019 r.

Rząd planuje nowelizację przepisów ustawy o podatkach dochodowych. Jedną z proponowanych zmian jest inny sposób rozliczania przychodów z obrotu kryptowalutami. Zgodnie z projektem w tej sprawie, nowe przepisy będą mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Osoba, która uzyskuje przychody z obrotu kryptowalutami zarówno w Polsce, jak i poza terytorium kraju powinna wykazać te dochody w rozliczeniu podatkowym składanym w Polsce.

Dochody te należy połączyć z dochodami uzyskanymi na terytorium kraju i od sumy dochodów obliczyć podatek wg. stawki obowiązującej w Polsce. Następnie od obliczonego podatku należy odliczyć kwotę odpowiadającą wysokości podatku zapłaconego poza granicami Polski. Należy jednak pamiętać, że odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Przepisy przejściowe

Zgodnie z projektem, znowelizowane przepisy będą mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.  Ważne jest również to, że w przypadku poniesionych na nabycie kryptowalut, a nieodliczonych kosztów uzyskania przychodów podatnicy będą mieć prawo ich odliczenia w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2019.

Projekt nowelizacji w dniu 25 września 2018 r. wpłynął do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 23 do 26 października 2018 r.

Autor: Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy w firmie inFakt

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama