reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Danina solidarnościowa od 2019 roku

Danina solidarnościowa od 2019 roku

3 października 2018 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który ma na celu zapewnienie dodatkowego wsparcie społecznego, zawodowego lub zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Jednym z głównych źródeł zasilania SFWON ma być tzw. danina solidarnościowa.

Projekt ww. ustawy przewiduje, że podstawowymi źródłami przychodów Fundusz będzie:

  • obowiązkowa składka na Fundusz, stanowiąca 0,15% podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy oraz
  • danina solidarnościowa, regulowana wprowadzonymi do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 z późń.zm.; dalej: ustawa o PIT) art. 30h oraz 30i w ramach rozdziału 6a pn. „Danina solidarnościowa”.

Danina ma obciążać wyłącznie osoby fizyczne.

Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 mln zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w:

  • art. 27 (dochody opodatkowane według skali podatkowej, m.in. dochody ze stosunku pracy, działalności gospodarczej, emerytur, rent, wynagrodzenia z umów zlecenia i o dzieło, praw autorskich),
  • art. 30b (dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, z odpłatnego zbycia udziałów i akcji oraz z tytułu objęcia udziałów i akcji za aport),
  • art. 30c (dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskane w razie wyboru stawki liniowej w wysokości 19%),
  • art. 30f (dochody zagranicznej spółki kontrolowanej),

- po ich pomniejszeniu o możliwe do odliczenia od tych dochodów składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy o PIT oraz o kwoty wymienione w art. 30f ust. 5 ustawy o PIT.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Niezależnie od daniny solidarnościowej, wszystkie powyższe kategorie dochodów pozostają wciąż opodatkowane podatkiem PIT wg właściwych im zasad.

Wysokość daniny solidarnościowej to 4% od nadwyżki sumy ww. dochodów ponad kwotę 1 mln zł.

Na potrzeby kalkulacji wysokości daniny solidarnościowej nie ujmuje się dochodów określonych w:

  • art. 30a (np. z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych),
  • art. 30e (z odpłatnego zbycia nieruchomości),
  • art. 25b i n. (z nieujawnionych źródeł przychodów).

Daninie nie podlegają również dochody opodatkowane w sposób zryczałtowany (np. kartą podatkową lub podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych).

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy: „Przy ustalaniu wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym nie będą natomiast brane pod uwagę dochody osiągnięte za granicą, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, o których mowa w art. 27 ust. 8 ustawy PIT.”

Danina solidarnościowa nie będzie również kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (została wyłączona z kosztów uzyskania przychodów w dodawanym pkt 66 w ust. 1 w art. 23 ustawy o PIT).

Termin zapłaty: 30 kwiecień roku kalendarzowego.

Obowiązek zapłaty daniny solidarnościowej ciąży również na podatnikach posiadających ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Obowiązek ten dotyczy jednak nadwyżki ponad wartość 1 mln zł dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.

Projekt ustawy zakłada, że zmiany w ustawie o PIT będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Obecny etap legislacyjny: Trwają prace legislacyjne w Sejmie.

Źródło:

Rządowy projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Magdalena Chodorek, młodszy konsultant ds. podatków

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

tax@impel.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Richter

międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej z ponad z 10-letnim stażem

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama