| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

Odliczenie od uzyskanego dochodu części obowiązkowych niemieckich składek na ubezpieczenie zdrowotne, jest możliwe, o ile zostaną spełnione określone warunki. Zostały one omówione w indywidualnej interpretacji podatkowej z 8 września 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-514/11-2/SP).

3. Odliczenie składek jest możliwe, o ile:

- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

- nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

- nie zostały odliczone od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku  tonażowym,

- nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 13a ustawy o PIT).

4. Odliczenie nie może być stosowane wobec składek:
-  których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska;
- odliczonych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatki osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2; art. 26 ust. 13b ustawy o PIT.

5.  Aby móc odliczyć składki dla celów podatku PIT musi istnieć podstawa prawna. Podstawa prawna powinna być zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania lub w innych ratyfikowanych umowach międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne (w tym wypadku Niemcy); art. 26 ust. 13c ustawy o PIT.

Dodatkowe świadczenie pracodawcy.

Świadczenie pracodawcy stanowi dodatkowy element wynagrodzenia i jest uzyskany w ramach stosunku pracy z niemieckim pracodawcą. Składki na obowiązkowe ubezpieczenie płacone są zatem ze środków podatnika, ponieważ zostały mu przekazane do dyspozycji przez pracodawcę.

Natomiast pracodawca  przekazuje je do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej- w imieniu oraz na rzecz pracownika, gdyż należy to do jego obowiązków (zgodnie z przepisami prawa niemieckiego).

Powiększenie kwoty wynagrodzenia o dodatkowe sumy w celu sfinansowania składki na ubezpieczenie społeczne, powoduje, że spełniony zostaje warunek drugi- potrącenie ma miejsce ze środków podatnika, ponieważ dodatkowe świadczenie stanowi  przychód ze stosunku pracy. Poprzez pokrycie przez pracodawcę tych składek, pracownik otrzymuje dodatkowe środki, które zwiększają wynagrodzenie brutto.

Art. 12 ustawy o PIT: Za przychody ze [...] stosunku pracy [...] uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Dodatkowe świadczenie rozumiane jest jako dodatkowe przysporzenie.

Pokrycie przez pracodawcę pracowniczej części składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne zapłaconych w Niemczech jako dodatkowe świadczenie uważa się za  przychód podatkowy pracownika, którego źródłem jest stosunek pracy.

W tej sytuacji pracownik ma możliwość odliczenia niemieckich składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT w Polsce.

Na temat odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne wypowiedział się wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 stycznia 2010 roku (III SA/Wa 1922/09).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK