REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
nowa umowa podatkowa, Republika Czeska
nowa umowa podatkowa, Republika Czeska

REKLAMA

REKLAMA

5 maja weszła w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską oraz Czechami („Nowa Umowa”), podpisana przez obie strony 13 września 2011 roku. Zarówno Polska, jak i Czechy zakończyły proces ratyfikacyjny, w związku z tym postanowienia Nowej Umowy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nowa Umowa zastąpi dotychczasową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 r. („Stara Umowa”).

Poniżej prezentujemy główne różnice pomiędzy Starą a Nową Umową.

Autopromocja

Zakres przedmiotowy

Postanowienia Nowej Umowy nie obejmują już polskiego podatku rolnego i czeskiego podatku od nieruchomości.

Firma w Czechach – obowiązki związane z podatkiem VAT

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Zakład

Nowa Umowa wprowadza koncepcję tzw. zakładu usługowego. Zakład taki powstanie, gdy przedsiębiorstwo świadczy na terenie drugiego państwa usługi (w tym doradcze i menedżerskie) przez okres lub okresy przekraczające łącznie minimum sześć miesięcy w jakimkolwiek 12-miesięcznym okresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienia o zakładzie usługowym mogą kreować ryzyko w zakresie powstania zakładu przy zawieraniu np. umów serwisowych. Dlatego też, w celu minimalizacji ryzyka powstania zakładu, zalecane jest dokładne zbadanie zawartych z kontrahentami umów, jak również weryfikowanie stanu faktycznego.

Zmianie uległ okres wymagany do powstania zakładu z tytułu prowadzenia budowy, montażu lub instalacji. Czas ten został skrócony z 18 do 12 miesięcy.

Usługi serwisowe a zmiana stawek - porada

Dywidendy

Nowa umowa wprowadza jednolitą maksymalną stawkę podatku u źródła od dywidend w wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawki w wysokości 5% (jeżeli odbiorcą dywidend była spółka, której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendę wynosił co najmniej 20%) oraz 10% (we wszystkich pozostałych przypadkach).

Odsetki

Nowa umowa zmniejsza maksymalną stawkę podatku u źródła od odsetek do wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%. Nowa Umowa wprowadziła zwolnienie z opodatkowania u źródła odsetek wypłacanych z tytułu jakiejkolwiek pożyczki lub kredytu udzielonego przez bank.

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, w celu skorzystania ze zwolnienia przy gwarantowanych pożyczkach, pożyczka musi być gwarantowana przez rząd państwa,
w którym beneficjent odsetek posiada miejsce zamieszkania/siedzibę. Na gruncie polskojęzycznej wersji Starej Umowy mógł to być także rząd państwa źródła płatności.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami

Należności licencyjne

Nowa Umowa zwiększa maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych do wysokości 10%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 5%.

Nowa Umowa rozszerza definicję pojęcia „należności licencyjne” w odniesieniu do płatności uzyskiwanych za użytkowanie praw autorskich.

Korekta zysków przedsiębiorstw powiązanych

Stara Umowa stanowiła, iż jedno z umawiających się państw może opodatkować zyski, których przedsiębiorstwo nie osiągnęło z tego powodu, iż między przedsiębiorstwami powiązanymi zostały ustalone warunki różniące się znacznie od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.

Nowa Umowa wprowadza postanowienie, zgodnie z którym, w przypadku opodatkowania wyżej wskazanego zysku przez jedno państwo, drugie państwo powinno dokonać korekty podatku zapłaconego w tym drugim państwie, jeśli uzna, iż zyski przedsiębiorstw powiązanych były takie jak między przedsiębiorstwami niezależnymi.

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zgodnie z postanowieniami Nowej Umowy, kwota podatku od zysku ze sprzedaży majątku nieruchomego lub majątku ruchomego należącego do zakładu, zapłacona w Czechach, może zostać odliczona od podatku w Polsce, według metody tzw. kredytu zwykłego. Jest to zmiana dla polskich podatników, ponieważ na gruncie poprzednio obowiązującej umowy mogli oni stosować metodę tzw. wyłączenia z progresją.

Nowa Umowa likwiduje zaliczenie fikcyjne, tzw. tax sparing w odniesieniu do podatku zapłaconego w drugim umawiającym się państwie, co oznacza, iż wyłącznie faktycznie zapłacony podatek w drugim umawiającym się państwie może zostać odliczony w umawiającym się państwie.

Magdalena Zasiewska
Agata Oktawiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA