REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka oraz zadatek w świetle prawa podatkowego

Klaudia Pastuszko
Zaliczka oraz zadatek w świetle prawa podatkowego /Fot. Fotolia
Zaliczka oraz zadatek w świetle prawa podatkowego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sposobami zabezpieczenia przyszłej umowy są zadatek oraz zaliczka. Mają one za zadanie zwiększenie prawdopodobieństwa, że wynegocjowana umowa dojdzie do skutku. Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z tymi rodzajami zabezpieczenia?

Zadatek i zaliczka - różnice

W praktyce często mylone zadatek oraz zaliczka pełnią zupełnie inne funkcje w obrocie gospodarczym oraz wiążą się z odmiennymi skutkami prawnymi. Zaliczka jest wpłatą określonej części należności z góry, we wcześniejszym niż wymagalny terminie. Jej charakter jest zupełnie dowolny. Wynika to z faktu, iż zaliczka nie została uregulowana w przepisach Kodeksu Cywilnego.

Autopromocja

Po wykonaniu usługi bądź po dostawie towaru, zaliczka zostaje zaliczona jako część zapłaty, nabywca musi dopłacić jedynie brakującą część kwoty należnej. Jeżeli  jednak końcowo transakcja nie zostanie sfinalizowana z winy nabywcy, sprzedający ma możliwość zatrzymania zaliczki, o ile zostało to zastrzeżone w umowie. Odwrotnie zaś, jeśli winę za to, że transakcja nie doszła do skutku ponosi sprzedający, zwraca on całość zaliczki. Analogicznie dzieje się w przypadku, gdy umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron.

Zadatek natomiast stanowi formę zabezpieczenia transakcji. Nie jest to część umówionej kwoty, a dodatkowe świadczenie zabezpieczające. Należy przy tym zauważyć, iż w praktyce najczęściej po zrealizowaniu się warunków umowy zadatek zostaje zaliczony na poczet kwoty należnej. Różnica pojawia się natomiast w sytuacji, gdy transakcja nie dojdzie do skutku z winy sprzedającego. W takiej sytuacji zobligowany on jest do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Opodatkowanie zaliczki

Na gruncie podatków dochodowych przychodu z działalności gospodarczej nie stanowią wszelkie wpłaty lub zarachowania należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. W uregulowanie to wpisuje się właśnie zaliczka na poczet przyszłej umowy. W związku z powyższym, wynikający z jej otrzymania obowiązek w podatku dochodowym aktualizuje się dopiero w momencie wykonania usługi bądź dostawy towarów. Jednakże w sytuacji, gdy do sfinalizowania umowy nie doszło, a sprzedający uprawniony jest do zatrzymania zaliczki, staje się ona jego przychodem, który podlegać będzie opodatkowaniu.

Natomiast w odniesieniu do obowiązku podatkowego wynikającego z podatku od towarów i usług, w przypadku otrzymania przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do uzyskanej kwoty. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy zaliczka zostaje wpłacona na poczet usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje z momentem wystawienia faktury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Opodatkowanie zadatku

Jeśli chodzi o zadatek, analogiczne rozwiązania jak przy zaliczce znajdą zastosowanie przy ustalaniu obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Natomiast jeżeli chodzi o podatki dochodowe, w doktrynie istnieje spór dotyczący tego, czy ze względu na jego odszkodowawczy charakter nie powinien on podlegać zwolnieniu jako przychód pochodzący z ubezpieczenia.

Organy podatkowe przychylają się do stanowiska, iż zatrzymany bądź zwrócony w podwojonej kwocie zadatek stanowi przychód dla otrzymującego go podatnika. Potwierdza to stanowisko przedstawione w interpretacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 maja 2016 r., (sygn. IBPB-2-2/4511-355/16/ZuK), w której organ stwierdza, iż „kwota zatrzymanego w związku z niedojściem do skutku sprzedaży przedmiotu zadatku w formie kwoty pieniężnej, jako przysporzenie majątkowe, stanowi podlegający opodatkowaniu przychód Wnioskodawcy z innych źródeł”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA