REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

Mirosław Siwiński
Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)
Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie odroczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i brak karalności na gruncie przepisów karnoskarbowych złożenia deklaracji rocznej PIT z opóźnieniem, nie później niż do końca maja 2020 r. - omawia Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

Uchwalona 31 marca 2020 r. ustawa  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568, tzw. tarcza antykryzysowa 1.0). Dość powszechne jest wśród przedsiębiorców niezadowolenie ze skali udzielanej pomocy, co już spowodowało pracę nad tzw. Tarczą 2.0, a nawet żądania opracowania kolejnej. Przyznać jednak trzeba, że pewne rozwiązania pomocowe są w niej zawarte. Niestety zawiera ona również pewne pułapki na przedsiębiorców, z których nie zawsze zdajemy sobie od razy sprawę.

Autopromocja

Odroczenie zaliczek na PIT

Zakres przedmiotowo-podmiotowy. Kolejnym rozwiązaniem mającym wspomóc przedsiębiorców jest nowy przepis art. 52o ustawy o pit. Przepis ten odsuwa w czasie płatność zaliczek na podatek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników, obowiązek przekazania kwot pobranych zaliczek na podatek do dnia 1 czerwca 2020 r.

Dodatkowo droczenie to dotyczy płatników zobowiązanych na podstawie art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o PIT do pobrania zaliczek z tytułu świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, oraz z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych.

W tym zakresie o ile nie ma wątpliwości o jakie podmioty chodzi (płatnicy dochodów z art. 12 i 13 ustawy o PIT) idzie. Przedmiotowo jednak użyte w tym przepisie sformułowanie „podlega wykonaniu w terminie do dnia 1 czerwca 2020 r.” może budzić wątpliwości, czy mamy to zrobić dokładnie 1 czerwca 2020 r., ale są one pozorne. Nie trzeba nawet używać wykładni celowościowej, aby wskazać, iż „w terminie” nie oznacza to samo, co „w dacie”, wiec zaliczki te mogą być zapłacone także wcześniej.

Odroczenie – warunki i zakres

Warunkiem skorzystania z omawianej pomocy antykryzysowej, pojawiającym się zresztą w bardzo wielu przepisach Tarczy lub ustaw przez nią zmienianych, jest aby ww. płatnicy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. Pojęcie to, mimo bardzo częstego stosowania nie jest nigdzie w Tarczy wyjaśnione. Co więcej w wielu przepisach dodatkowym warunkiem, występujący jednocześnie z powyższym, jest nie wystąpienie przesłane do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy (nie dotyczy to omawianej ulgi). Zatem z jednej strony przedsiębiorca musi być w gorszej sytuacji, ale nie może być niewypłacalny. Biorąc pod uwagę fakt wpływu Covid-19 na biznes, jak i nawet formy pomocy wynikającej z tarczy sytuacje w których jedocześnie te przesłanki wystąpią, mogą być nieistniejące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fakt, że mamy tu do czynienia z niedookreśloną przesłanką powoduje, że będzie ona podlegać swobodnej ocenie, a każdy wypadek będzie zapewnie oceniany indywidualnie – jak potwierdza to dotychczasowe orzecznictwo sądowe odnośnie podobnych klauzul. To oczywiście daje swobodę decyzyjną organom, a przedsiębiorcom niepewność, co do wyników tej oceny. Z pewnością nie każdy przypadek będzie tak prosty, jak zakaz działalności spowodowany zamknięciem galerii handlowych, a zatem przedsiębiorcy już teraz muszą się przygotować do ich wykazania poprzez identyfikacje okoliczności związanych z COVID-19 i wskazaniem i udowodnieniem (udokumentowaniem) ich wpływu na swoją sytuację ekonomiczną.

Co do zakresu to przesunięcie terminu płatności zaliczki na podatek w prawie podatkowym to jest to zmiana tego terminu. Niewątpliwie zatem zapłata w tym odroczonym terminie nie powoduje ani karalności na gruncie Kodeksu karnego skarbowego, ani też naliczania odsetek za zwłokę. Nie wszędzie jednak jest to takie oczywiste, czego dotyczy kolejny punkt.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

„Odroczenie” składania rocznych PIT

Prawdopodobnie najczęściej powtarzaną błędnie informacją odnośnie tarczy antykryzysowej 1.0 jest stwierdzenie o odroczeniu składania deklaracji PIT. Nieliczni podawali precyzyjną informację, tj. iż wprowadzono brak karalności na gruncie przepisów karnoskarbowych złożenia deklaracji rocznej PIT z opóźnieniem, nie później niż do końca maja 2020 r. Prawie nikt (patrz webinarium Polsko-Belgijskiej Izby Gospodarczej I Advicero z 30 marca 2020 r.) nie zobaczył natomiast podstawowego problemu: że za okres od 30 kwietnia 2020 r. do dnia zapłaty pobierane są odsetki za zwłokę, przepis tarczy antykryzysowej jedynie uchylił karalność spóźnienia się z rocznym PIT (o ile go w ogóle składamy, a nie akceptujemy PIT przygotowany przez urząd). Przedmiotowa pomoc zatem zawiera dość istotną niedogodność dla podatników.
Dobra wiadomość jest taka, że przedstawiciele Ministerstwa Finansów (pion legislacyjny) na webinarium organizowanym 8 kwietnia 2020 r. z przedstawicielami biznesu zrzeszonymi w ramach IGCC (polsko-zagraniczne izby gospodarcze) poinformowali, że prawdopodobnie zostanie wydane rozporządzenie zwalniające podatników PIT z odsetek za ten okres.

Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA