REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód osobowy w firmie a przychód pracownika i współpracownika

Samochód osobowy w firmie a przychód pracownika i współpracownika
Samochód osobowy w firmie a przychód pracownika i współpracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu przedsiębiorców decyduje się na posiadanie samochodów osobowych w prowadzonej działalności. Samochody te są udostępnianie pracownikom w celu wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Zdarza się również, że pracownicy wykorzystują takie samochody do celów prywatnych. W związku z powyższymi sytuacjami powstaje pytanie odnośnie potencjalnego pojawienia się przychodu po ich stronie.

Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych przez pracownika na umowie o pracę

Wykorzystywanie samochodu przez pracownika do celów tylko służbowych nie będzie generować po jego stronie przysporzenia majątkowego. Takie działanie jest neutralne podatkowo, a więc po stronie pracownika nie będzie powstawał z tego tytuł przychód podatkowy.

Autopromocja

Samochód służbowych wykorzystywany do celów mieszanych przez pracownika na umowie o pracę

Wykorzystywanie samochodu służbowego przez pracownika dla celów mieszanych będzie generowało po jego stronie przychód podatkowy. W zakresie tego przychodu ustawodawca wskazał, że taki przychód będzie zryczałtowany i zależny od mocy silnika (zmiana sposobu określania przychodu pracownika z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, w oparciu o moc silnika obowiązuje od 2022 roku). Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

 1. 250 zł miesięcznie - dla samochodów:
  1. o mocy silnika do 60 kW,
  2. stanowiących pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 110 i 1093) lub pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy;
 2.  400 zł miesięcznie - dla samochodów innych niż wymienione w pkt 1.

Zryczałtowana kwota przychodu jest liczona w proporcji odpowiadającej temu przez ile dni w miesiącu pracownik korzysta z samochodu dla celów prywatnych. W przypadku np. wykorzystywania takiego samochodu przez 15 dni, wysokość ryczałtu wyniesie ½ (15/30) wysokości zryczałtowanej kwoty.

Samochód służbowy wykorzystywany przez współpracownika B2B dla celów służbowych

Kwestia samochodu służbowego wykorzystywanego przez współpracownika B2B nie jest do końca jednoznacznie poruszona przez ustawodawcę. Co do zasady, organy podatkowe uznają, że wykorzystywanie tylko służbowe jest możliwe w zakresie  umowy współpracy, w związku z czym nie będzie ono generować przychodu podatkowego po stronie współpracownika. Nadmienić jednak należy, że  pojawiają się  również stanowiska, które wskazują, że współpracownik nie może wykorzystywać samochodu tylko dla celów służbowych, ze względu na charakter umowy pomiędzy nim, a pracodawcą, niemniej brak szczególnych regulacji w tym zakresie na ten moment pozwala na uznanie, że takie korzystanie z samochodu nie będzie generowało przysporzenia majątkowego.

Samochód służbowy wykorzystywany przez współpracownika B2B dla celów mieszanych

Wykorzystywanie samochodu przez współpracownika B2B dla celów mieszanych będzie generowało przychód podatkowy po jego stronie. Ustawodawca nie wskazał tutaj przychodu zryczałtowanego w przypadku takich sytuacji, a więc zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy po podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się: (…) w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Powyższe oznacza, że taki przychód należy ustalić rynkowo. Przepisy jednakże nie wskazują jak taką wartość należy określić, w związku z czym to na podatniku ciąży obowiązek jej ustalenia. Przyjmuje się, że takie wartości należy ustalić w oparciu o rynkowe ceny wynajmu samochodu. W związku z relatywnie wysokimi kosztami takiego wynajmu współpracownik winien dokładnie ewidencjonować czas, w którym wykorzystuje on samochód dla celów prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W świetle powyższego wydaje się, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest ustalenie odpłatności za korzystanie z takiego samochodu  przez współpracownika. Wprowadzenie odpłatności po stronie współpracownika pozwoli na wyłączenie pojawiającego się przychodu po jego stronie oraz ustalenie bardziej ekonomicznych warunków korzystania z takiego samochodu.

Mateusz Chrzanowski, Młodszy Konsultant Podatkowy, Taxeo Komorniczak i wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA