reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny - skutki w PIT

Objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny - skutki w PIT

Nie ma podstaw do określania przychodu w momencie obejmowania udziałów w zamian za wkład pieniężny. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 25 maja 2016 r., I SA/Po 1408/15.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w przyszłości prawdopodobnie nabędzie udziały w spółce z o.o., w której obecnie planowe jest umorzenie udziałów. Umorzenie nastąpi w drodze nabycia udziałów przez spółkę (umorzenie dobrowolne); za zgodą udziałowca, bez wynagrodzenia. Umorzeniu towarzyszyć będzie obniżenie kapitału zakładowego o wartość nominalną umorzonych udziałów. Jednocześnie nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego w spółce. Nowoutworzone udziały zostaną objęte przez osoby fizyczne, m.in. przez podatnika, przy czym nastąpi to w zamian za wniesiony do spółki wkład pieniężny. Udziały w spółce zostaną objęte przez zainteresowanych w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów, która jest niższa od wartości rynkowej obejmowanych przez nich udziałów.

W związku z tym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest jego stanowisko, zgodnie z którym objęcie przez podatnika udziałów w spółce w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów nie spowoduje po stronie podatnika powstanie przychodu.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, objęcie przez podatnika udziałów w spółce, spowoduje powstanie przychodu w momencie ich objęcia, stanowiącego różnicę pomiędzy wartością rynkową tych udziałów a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Przychód ten będzie przychodem z innych źródeł, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ustawy o PIT.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu, który przyznał rację podatnikowi. W uzasadnieniu wskazał, że objęcie udziału w zamian za wkład pieniężny jest neutralne podatkowo w dacie tego zdarzenia, ale podlega opodatkowaniu w momencie odpłatnego zbycia udziałów stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT. Dopiero w tym momencie ujawnia się rzeczywisty przychód z objęcia udziałów. Zatem regulacja zawarta w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT przemawia za przyjęciem, że w przypadku objęcia udziałów o wartości nominalnej niższej niż rynkowa, podlegający opodatkowaniu rzeczywisty dochód pojawi się dopiero w momencie zbywania udziałów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama