REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

PIT za 2014 rok ; terminy składania PIT-ów 2014/2015
PIT za 2014 rok ; terminy składania PIT-ów 2014/2015
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo elektronicznie przez internet i to nawet bez konieczności składania podpisu elektronicznego poprzez system e-Deklaracje lub Portal Podatkowy. Trzeba tylko zdążyć to zrobić najpóźniej 2 maja 2016 r. (30 kwietnia wypada w 2016 r. w sobotę), a w przypadku PIT–28, PIT-16A i PIT-19A do 1 lutego 2016 r.(bowiem 31 stycznia wypadł w 2016 r. w niedzielę).

Zobacz: Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT 2015/2016

REKLAMA

Autopromocja

Ostateczny termin złożenia PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2015 r. to poniedziałek 2 maja 2016 r. (bo 30 kwietnia wypada w 2016 r. w sobotę)

PIT–28, PIT-16A i PIT-19A za 2015 r. należy złożyć do urzędu skarbowego do poniedziałku 1 lutego 2016 r. (bo 31 stycznia wypada w 2016 r. w niedzielę).

W przypadku PIT-40 za 2015 r. zeznanie roczne trzeba złożyć najpóźniej w poniedziałek 29 lutego 2016 r.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za miniony rok podatkowy trzeba złożyć do 30 kwietnia następnego roku podatkowego, PIT–28, PIT-16A i PIT-19A do 31 stycznia następnego roku podatkowego a PIT-40 do końca lutego następnego roku podatkowego. Jednak zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej jeżeli ostatni dzień terminu wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedziele i święta*) - termin przesuwa się na następny dzień pod dniu lub dniach wolnych od pracy. Przykładowo w 2016 roku 31 stycznia wypada w niedzielę, więc termin przesunął się na poniedziałek 1 lutego 2016 roku.

Ulga na dziecko 2015 / 2016

Podane terminy uważa się za zachowane, jeżeli przed jego upływem list zawierający PIT został:

1. złożony w biurze podawczym urzędu skarbowego - potwierdzeniem złożenia będzie w tym przypadku stempel - datownik przybity na kopii PIT-a;

Czasem można też spotkać w urzędach skarbowych urzędomaty, zwane też pitomatami - można w nich złożyć PIT-a - należy podać swój NIP, wskazać, którą deklarację składamy, włożyć do podajnika wypełniony formularz, a następnie odebrać wydrukowane potwierdzenie. Zatem potwierdzeniem złożenia PIT-a będzie ten wydruk.

2. złożony przez internet bez podpisu elektronicznegowięcej na ten temat .

Tu warto pamiętać, że potwierdzeniem złożenia PIT-a jest UPO - Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.  Gdy wypełnimy już PIT-a wraz z odpowiednimi załącznikami elektronicznie i wyślemy go do systemu e-Deklaracje – otrzymamy numer referencyjny. Powinniśmy zachować ten numer, bo jest niezbędny do pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Numer referencyjny jest zapisywany również na formularzu w sekcji „Komunikacja z Ministerstwem Finansów”.

Następnie powinniśmy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Prawidłowo złożony dokument uzyska status 200 - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. Wtedy trzeba wyświetlić UPO (operacja dostępna tylko przy statusie 200). Dane z dokumentu trzeba wydrukować i/lub zapisać na dysku komputera.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Nie złożyłeś PIT-a w terminie? Nie zapomnij o czynnym żalu!

Pamiętajmy, że wygenerowany numer referencyjny nie jest Urzędowym Poświadczeniem Odbioru! Tylko Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej.

Na wydanie UPO system e-deklaracje ma (teoretycznie) 24 godziny, choć z reguły dzieje się to od razu. Zatem warto i w tym przypadku nie zostawiać złożenia PIT-a na ostatnią chwilę. Ponadto zawsze istnieje ryzyko, że system e-deklaracje (jak wszystkie systemy informatyczne) może ulec krótszej lub dłuższej awarii albo w wyniku nagromadzenia przesyłanych PIT-ów np. 30 kwietnia może działać wolniej, nie generować UPO od razu  itp.


3. nadany w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (czyli w placówce Poczty Polskiej – ale już nie w prywatnej firmie kurierskiej !) albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.

4. złożony przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,

5. złożony przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,

6. złożony przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

7. złożony drogą elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznymwięcej na ten temat .

Wysłanie 2 maja 2016 r. listu z zeznaniem rocznym za pośrednictwem firmy kurierskiej nie korzysta z przywileju uznania, że zeznanie zostało złożone w tym dniu. Za datę złożenia będzie uznany dzień dotarcia przesyłki kurierskiej do urzędu skarbowego.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

* Chodzi tu o następujące święta (wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy):
a) 1 stycznia - Nowy Rok,
b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja - Święto Państwowe,
f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

REKLAMA

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

REKLAMA

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – zmiany rewolucyjne, czy ewolucyjne?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

REKLAMA