Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT 2015/2016
REKLAMA
Ostateczny termin złożenia PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2015 r. to poniedziałek 2 maja 2016 r. (bo 30 kwietnia wypada w 2016 r. w sobotę)
PIT–28, PIT-16A i PIT-19A za 2015 r. należy złożyć do urzędu skarbowego do poniedziałku 1 lutego 2016 r. (bo 31 stycznia wypada w 2016 r. w niedzielę).
W przypadku PIT-40 za 2015 r. zeznanie roczne trzeba złożyć najpóźniej w poniedziałek 29 lutego 2016 r.
Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD
Zasadniczo PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za miniony rok podatkowy trzeba złożyć do 30 kwietnia następnego roku podatkowego, PIT–28, PIT-16A i PIT-19A do 31 stycznia następnego roku podatkowego a PIT-40 do końca lutego następnego roku podatkowego. Jednak zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej jeżeli ostatni dzień terminu wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedziele i święta*) - termin przesuwa się na następny dzień pod dniu lub dniach wolnych od pracy. Przykładowo w 2016 roku 31 stycznia wypada w niedzielę, więc termin przesunął się na poniedziałek 1 lutego 2016 roku.
Podane terminy uważa się za zachowane, jeżeli przed jego upływem list zawierający PIT został:
1. złożony w biurze podawczym urzędu skarbowego - potwierdzeniem złożenia będzie w tym przypadku stempel - datownik przybity na kopii PIT-a;
Czasem można też spotkać w urzędach skarbowych urzędomaty, zwane też pitomatami - można w nich złożyć PIT-a - należy podać swój NIP, wskazać, którą deklarację składamy, włożyć do podajnika wypełniony formularz, a następnie odebrać wydrukowane potwierdzenie. Zatem potwierdzeniem złożenia PIT-a będzie ten wydruk.
2. złożony przez internet bez podpisu elektronicznego – więcej na ten temat .
Tu warto pamiętać, że potwierdzeniem złożenia PIT-a jest UPO - Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Gdy wypełnimy już PIT-a wraz z odpowiednimi załącznikami elektronicznie i wyślemy go do systemu e-Deklaracje – otrzymamy numer referencyjny. Powinniśmy zachować ten numer, bo jest niezbędny do pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Numer referencyjny jest zapisywany również na formularzu w sekcji „Komunikacja z Ministerstwem Finansów”.
Następnie powinniśmy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Prawidłowo złożony dokument uzyska status 200 - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. Wtedy trzeba wyświetlić UPO (operacja dostępna tylko przy statusie 200). Dane z dokumentu trzeba wydrukować i/lub zapisać na dysku komputera.
Druki PIT i broszury informacyjne MF
Nie złożyłeś PIT-a w terminie? Nie zapomnij o czynnym żalu!
Pamiętajmy, że wygenerowany numer referencyjny nie jest Urzędowym Poświadczeniem Odbioru! Tylko Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej.
Na wydanie UPO system e-deklaracje ma (teoretycznie) 24 godziny, choć z reguły dzieje się to od razu. Zatem warto i w tym przypadku nie zostawiać złożenia PIT-a na ostatnią chwilę. Ponadto zawsze istnieje ryzyko, że system e-deklaracje (jak wszystkie systemy informatyczne) może ulec krótszej lub dłuższej awarii albo w wyniku nagromadzenia przesyłanych PIT-ów np. 30 kwietnia może działać wolniej, nie generować UPO od razu itp.
3. nadany w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (czyli w placówce Poczty Polskiej – ale już nie w prywatnej firmie kurierskiej !) albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.
4. złożony przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,
5. złożony przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,
6. złożony przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)
7. złożony drogą elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznym – więcej na ten temat .
Wysłanie 2 maja 2016 r. listu z zeznaniem rocznym za pośrednictwem firmy kurierskiej nie korzysta z przywileju uznania, że zeznanie zostało złożone w tym dniu. Za datę złożenia będzie uznany dzień dotarcia przesyłki kurierskiej do urzędu skarbowego.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
* Chodzi tu o następujące święta (wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy):
a) 1 stycznia - Nowy Rok,
b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja - Święto Państwowe,
f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat